back to top

Raspberry Pi IoT Shield Ailesi İle Tanışın. Robotistan’a Özel Fırsat!

Maker camiasını takip ediyorsanız, Tinylab’i belki duymuşsunuzdur. Tinylab’i geliştiren Sixfab markası, bu sefer ise Raspberry Pi ile kullanılabilecek (sadece bununla sınırlı değil) haberleşme kartları ile karşımızda.

Sixfab kimdir?

Sixfab; 2015 senesinde kurulmuş satış ve dağıtım operasyonlarını ABD üzerinden yürütmekte olan, ar-ge ve üretim faaliyetlerinin tamamını ise Türkiye’de yapan Robotistan’ın kardeş bir firmasıdır. Firmanın amacı, maker ve STEM alanında ihtiyaca yönelik çeşitli elektronik kartlar üretmektir. İlk çıkardıkları ürün olan Tinylab’i topluluk fonlama (crowdfunding) desteği ile geliştirmiş ve 60’dan fazla ülkeye pazarlamıştır.

Raspberry Pi IoT Shield Ailesi

Günümüzde teknolojinin gelişmesi sayesinde Raspberry Pi gibi tek kart bilgisayarlar oldukça popülerleşmiş, STEM eğitimi ve elektronik projelerde yerlerini almışlardır. Genişlemekte olan IoT dünyasında da sıkça kullanılmaktadır. Fakat bu cihazlar kısıtlı donanım özellikleri yüzünden malesef çok fazla kablosuz haberleşme imkânı sunamamaktadır. Bu soruna bir çözüm olarak geliştirilen IoT Shield Ailesi, 4G/3G/GPRS, GPS ve XBee kablosuz haberleşme yeteneklerini nesnelerin interneti (IoT) projenize dahil etmenizi sağlamayı hedeflemiştir.

Sixfab IoT Shield Ailesi
Sol üstten başlayarak sırayla: 3G, 4G-LTE, GPS, GPRS ve XBee shield’lar

Kartların tamamı, Raspberry Pi’lerin tüm modelleri ile uyumlu olmasının yanı sıra, üzerlerinde bulunan mikro USB konektörü ile bilgisayar üzerinden de kullanılabilmektedir. Yalnızca Raspberry Pi ile değil, Arduino gibi popüler mikrokontrolcü kartları ile de GPIO pinlerine bağlantı yapılarak kullanıma uygundur.

gprs-shield-with-arduino
Arduino ile GPRS Shield kullanımı.

Shield’lar bilgisayara USB aracılığı ile bağlandığında ise, projenin GitHub sayfasında yer alan arayüz kullanılarak, ileri seviye programlama bilgisine ihtiyaç duymadan da kullanım mümkündür.

gps-shield-pc
Bilgisayar üzerinden GPS Shield kullanımı

Nasıl satın alabilirim?

Proje, şu an için Kickstarter üzerinden destek toplama aşamasındadır. Kickstarter kampanya sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Kickstarter, Türkiye üzerinden gelen ödemeleri de kabul etmektedir. Sisteme üye değilseniz, sitede sağ üst köşede bulunan “Sign Up” butonuna tıklayarak çok kısa bir sürede üyelik oluşturabilir veya Facebook profiliniz ile giriş yapabilirsiniz. Kickstarter, yapacağınız ödemeleri anında tahsil etmek yerine, projenin sonlanmasını beklemektedir. Böylece ödemeniz güvence altına alınmıştır. Ayrıca ürün satın almadan da istediğiniz miktarda bağış yapma seçeneği mevcuttur. Türkiye üzerinden yapılan satın alımlarda kargo ücretsizdir.

Neden Kickstarter üzerinden satın almalıyım?

Ürünler Kickstarter üzerinden fon toplama amaçlı olarak pazarlandığı için, yaklaşık %50 indirimli fiyattan sunulmaktadır. Kampanyanın sonlandıktan sonra üretime geçilmesi durumunda ürünlerin fiyatı farklı olacaktır.

4G/3G/GPRS Shield’ların IMEI’si kayıtlı mı? Tüm operatörler ile kullanabilecek miyim?

Bu konuda hiç endişe etmenize gerek yoktur 🙂 . Ürünlerin üzerinde bulunan modüllerin tamamının ithalatı yasal yollardan ve BTK gözetiminde kayıt yapılarak yapılmıştır. Tüm operatörler ile sorunsuz şekilde çalışabilmektedir.

Teknik özellikler:

Kickstarter ingilizce tanıtım videosu:

Son Çıkan Yazılar

10 YORUMLAR

  1. Arkadaşlar kickstarter’dan ödemeyi yaptım ama benden ürünün hangi adrese gönderileceğini sormadı. Neden böyle oldu 🙂 sonramı soracak bilgilendirebilirmisiniz.

    teşekkürler.

    • Merhabalar, Kickstarter daha sağlıklı olması adına adres bilgilerini kampanya tamamlandıktan sonra soracaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederiz 🙂

  2. Harika ürünler ve yurtiçi büyük bir ihtiyaçtı. Ben bağış döneminde haberdar değildim. Şu aşamada nasıl edinebilirim. Gps Module , GPRS ve 3g Modül almak istiyorum. Umarım satışa sunulacaktır

    • Kickstarter üzerinden satın alınan ürünler kargolanmıştır. Yakın zamanda ürünler Robotistan.com üzerinden de satışa sunulacaktır. İlginiz için teşekkür ederiz 🙂

  3. Merhaba. Kickstarter ürünü elime ulaştı. İlk izlenimim oldukça başarılı olduğu. Fakat yukarıda söz edildiği üzere ürünle birlikte gönderilecek hediye çekini kutuda bulamadım. Planlarda bir değişiklik mi oldu acaba?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz