back to top

Raspberry Pi’ınızı Drone Üzerinden Youtube Canlı Yayın Aracına Çevirin!

Raspberry Pi, 35 dolarlık bir bilgisayar ve tüm dünya üzerinde herkes bu bilgisayar ile çok harika şeyler gerçekleştiriyor. Bunlara bir yenisini daha ekledik, Raspberry Pi ve kamerası ile birlikte Drone üzerinden doğrudan Youtube’a 720P HD çözünürlükte canlı yayın gerçekleştirdik.  Artık uçuşunuzu sadece siz değil, tüm dünya canlı olarak izleyecek. Ayrıca yapması çok kolay, bir donanım yada yazılım tecrübeniz olmasa bile gerekli malzemeler elinizde olduktan sonra siz de bu uygulamayı yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Aşağıdaki videoda Test uçuşumuzu ve nasıl montaj yaptığımızı görebilirsiniz:

Droneların en çok kullanıldığı yer havadan görüntü çekimi. Filmler reklamlar klipler için artık drone üzerinden çekilmiş görüntü olmazsa olmaz. Yakın zamanda Drone üzerinden çekilen görüntüler özellikle haberciler tarafından canlı yayınlarda kullanılmaya başlandı. Konserler, festivaller, spor müsabakaları, etkinlikler de buna dahil. Ancak bu yayınlar FPV cihazları ile önce FPV alıcısına veya akıllı telefona aktarılıyor ve sonra oradan yayın olarak sunuluyor. Bizim buradaki sistemimiz 4G/LTE Shield ile Raspberry Pi ye internet bağlantısı sağlıyor ve kameradan alınan görüntüyü doğrudan o internet bağlantısı üzerinden Youtube’a göndermiş oluyoruz. Bu sayede FPV nin yada drone üzerindeki kameranın sınırlı wifi alanından da kurtulmuş oluyorsunuz. 4G/LTE Shield üzerinde dahili olarak GPS alıcısı da bulunuyor. İlerleyen zamanlarda bu GPS datalarını alıp görüntü üzerine yerleştirmeye de çalışacağız.

Elinizin altında bir Raspberry Pi ve kamerası var ise tek eksiğiniz bir 4G/LTE Shield . Drone sahibi bir üniversite öğrencisi arkadaşımızın araştırma projesi için elimizdeki 4G/LTE numunelerden birisini bu projede kullanmış olduk. 4G/LTE Shield şu an Kickstarterda %50+ indirimli fiyatla alınabiliyor. Hem destek olmak hem de ürüne sahip olmak için kaçırmayın. Linke tıklayarak, hemen ulaşabilirsiniz. http://kck.st/2fgYBC5

Canlı yayını gerçekleştirmek için ihtiyacımız olan malzemeler aşağıdaki şekilde:

-Raspberry Pi

-Raspberr Pi Camera and Camera Case(Optional)

-Sixfab Raspberry Pi 4G/LTE Shield and Antenna

-SD Card

-Sim Card

-USB Cable

-Kilitli bağlaç

Elimizdeki drone DJI F450. Dağınık halde alıp bir araya getirdiğimiz bir set. Alt frame, sistemi üzerine yerleştirmemizi çok kolaylaştırdı. Raspberry Pi ı drone a sabitlemek için kendi caseini kullandık. Alt tarafını kilitli bağlaçlar ile drone a tutturunca geri kalanı mevcut vidalar ve bir kaç çift taraflı bant ile halletmiş olduk. 4G/LTE Shield ın direk olarak Raspberry ile aynı ebatlarda olması, pinlerinin direk uyumlu olması ve üzerindeki güç regülatörleri sistemi besleme konusunda da bize yardımcı oldu. Drone üzerindeki batarya setinden aldığımız tek bir güç hattı ile tüm seti beslemiş olduk.

Gecikme konusuna gelince malesef youtube 25-30 sn bir gecikme ekliyor bu yüzden FPV yerine kullanılması mümkün değil. Ancak rasberry nin kamerasındaki görüntüyü fpv vericisine bağlayarak ekstra bir kamera kullanmadan FPV uçuşunu da gerçekleştirebilirsiniz. Youtube veya facebook dan izleyenler sadece sizden 25 sn sonra görüntüyü görmüş olur. Tüm dünyaya yayın yapıyorsunuz o kadar da olsun artık 🙂

Setin ağırlığı toplamda 93 gram. Bu bizim droneumuz için çok sorun olmadı. Uçuş süresi 2 dakika azaldı sadece.

Bu set sadece drone üzerinden değil, daha bir çok farklı yerlerde de canlı yayın aktarımı için kullanılabilir. Örneğin bir hareket sensörü ekleyip kendi güvenlik sisteminizi yapabilirsiniz. Ya da vahşi doğaya yerleştirdiğinizde görüntülemek istediğiniz canlı geldiğinde hareket sensörü onu algılar ve önce bir tweet atıp herkese duyurabilir ve arkasından youtube da canlı yayına geçer. Bu yaban hayat meraklıları ve belgeselciler için gerçekten de harika olacaktır.

 

Raspberry pi için gerekli image dosyasını ise  buradan indirebilirsiniz:

https://drive.google.com/drive/folders/0By_F8VMrXHlibU9BcFlfU0dmTTA?usp=sharing

Ayrıca aşağıdaki video da youtube bilgilerinizi nasıl gireceğinizi de gösterdik.

SD kartınızı nasıl hazırlayacağınızı detaylı şekilde aşağıdaki video’da bulabilirsiniz:

Raspberry Pi Sd karta yazılacak dosya:

https://drive.google.com/drive/folders/0By_F8VMrXHlibU9BcFlfU0dmTTA?usp=sharing

Yasin TAŞCIOĞLU
Yasin TAŞCIOĞLUhttps://yasintascioglu.com/
Robotik ve gömülü sistemler alanında projeler geliştiriyorum. 3 Boyutlu yazıcılar için modeller çiziyor ve baskılar alıyorum, aynı zaman da 3d yazıcı tamiri ve upgrate yapıyorum. Yazılım alanında kendimi geliştiriyor ve bilgilerimi insanlara aktarmayı seviyorum.

Son Çıkan Yazılar

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz