back to top

Robotik Kodlama Çocuğa Ne Kazandırır?

Eğer çocuklarımızı akademik başarı için hazırlamak istiyorsak, her çocuğun kodlamayı öğrenmesi gerekmektedir. Çocuklar için kodlama, sadece matematik ve yazma becerilerini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda hayatta ve sonunda iş dünyasında değerli beceriler kazandırır.

Kodlamanın erken yaşlarda öğrenilmesi gerektiği birçok neden vardır. Aynı zamanda neden okullarda erken yaşlardan itibaren kodlamanın  öğretilmesi gerektiğine dair de farklı sebepler bulunmaktadır. Çocuklar ne kadar erken kodlamayı öğrenirse, başarı şansları o kadar artar.

Kodlama Nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, kodlama bir bilgisayarla iletişim kurma yöntemidir. Bilgisayarın belirli işlemleri gerçekleştirmesi için bilgisayarın anladığı bir dil kullanmaktır. Kodlama, bize bilgisayar yazılımı, web siteleri, uygulamalar ve video oyunları gibi şeyler oluşturma yeteneği verir.

Ne tür bir kodlama yapmak istediğinize bağlı olarak farklı türde kodlar vardır. Ve her birinin kendi kurallar kümesine sahip olduğu farklı “programlama dilleri” bulunur. Ama temelde kodlama, istenen bir sonuç üretmek için bilgisayara talimatlar vermek anlamına gelir. Basit olarak bu şekilde ifade edebiliriz.

Ancak Neden Kodlamayı Öğrenmek Önemlidir?

Çocukların neden kodlama öğrenmesi gerekiyor? Kodlama öğrenmenin faydalarını seçmek zor. Problem çözme becerileri, iş fırsatları, eleştirel düşünme ve yaratıcılık gibi birçok faydası var. Hadi, neden çocukların kod öğrenmesi gerektiğini gözden geçirelim.

Çocukların Neden Kodlama Öğrenmesi Gerektiğine Dair 7 Neden

1.Programlama, Çocuklara Problem Çözme Yeteneği Kazandırır.

Bilgisayarları anlamak ve kodlamanın temellerini öğrenmek, çocukların nasıl çalıştığını anlama yetilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda yazılım mühendislerinin matematiği nasıl kullanarak sorunları mantıklı ve yaratıcı bir şekilde çözdüğünü öğretir. Bu, kodlamanın okullarda öğretilmesi gereken önemli bir neden, böylece çocuklar bu becerileri genç yaşta öğrenirler. Sorunları çözebilme yeteneği, genel olarak yaşamda faydalı bir özelliktir. Hepimiz çocuklarımızın herhangi bir zorluğun üstesinden gelebilmeleri için mükemmel problem çözücüler olmalarını isteriz. Kod öğrenmek, çocuklara bu tür bir beceriyi genç yaşta öğrenme şansı verir ve hayatta ilerlerken onlara yardımcı olabilir. Bu, kodlamanın neden öğrenilmesi gerektiği konusundaki büyük nedenlerden biridir.

2.Kodlama, Çocuklara Zorlukla Başa Çıkabilmeyi Öğretir.

Çocuklar kodlamayı öğrendiklerinde, başarısızlıktan sonra geri toparlanma yeteneğini geliştirirler. Başarısızlığın her zaman olumsuz bir şey olmadığını, aslında genellikle öğrenme fırsatı olabileceğini anlarlar. Bu, çocukların kodlamayı öğrenmeleri gereken en önemli nedenlerden biridir, çünkü kodda hata ayıklamak iyi bir öğrenme yöntemidir. Eğer bir hata yaparlarsa hatalarından bir şeyler öğrenebilecekler.

Başarısız olduğunuzda ve tekrar denediğinizde hatalarınızdan ders çıkarabilirsiniz. Kodlama, çocuklara başarılı olana ve aradıkları sonucu elde edene kadar tekrar tekrar deneme şansı verir.

3.Kodlama, Çocuklara Nasıl Düşüneceklerini Öğretir.

Kodlamayı öğrenmek çocuklara nasıl düşüneceklerini öğretir. Bilgisayar programlama sadece kod satırlarının nasıl yazılacağını öğretmekle ilgili değildir. Daha çok çocuklara farklı düşünmeyi öğretmekle ilgilidir. Etkili bir şekilde kod yazabilmek için bir programcının mantıksal düşünmeyi kullanması gerekir. Büyük bir sorunu görebilmeli ve onu etkili bir şekilde çözmek için küçük parçalara bölebilmelidir.

Kodlama öğrenen çocukların belirsiz bir fikri alıp ve onu etkili bir şeye dönüştürmek için yaratıcılıklarını kullanması gerekecektir. İlk çözüm işe yaramazsa başka bir çözüm denerler. Eğer bu da işe yaramazsa sorun çözülene kadar tekrar denerler. Kodlama, bu düşünme biçiminin geliştirilmesine yardımcı olur ve bu tür düşünme becerileri oldukça aranan yeteneklerdir.

4.Çocuklar, Kodlamayı Öğrenirken Yaratıcılıklarını Geliştirirler.

Kodlama, çocuklara deneme yapmayı ve yaratıcı olma özgüveni kazandırır. Tamamen kendi tasarladıkları bir şeyi oluşturma  şansına sahip olacaklardır.Çocuklar, sevdikleri bir şeyi yaptıklarında  aldıkları geri bildirimden büyük keyif alırlar. Dil öğrenmek veya bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenmek gibi, çocuklar motivasyona ihtiyaç duyar. Genellikle bu süreçte sonuçları görmek, bu motivasyonu geliştirmek için yeterlidir, ve çocuklar kodlamayı öğrendiklerinde işte bu olur. Özellikle çocuklar için kodlamak kolay olduğu için özgüven kolayca kazanılır. Çocuklar kodlamayı öğrenirken kendilerine güvenme fırsatı bulur ve eğlenceli ve heyecan verici bir şekilde bir şeyler yaratma fırsatı sunar.

5.Bilgisayar Programlaması Gelecektir.

Dünyanın nasıl geliştiğine baktığınızda, kodlama sahip olunması son derece faydalı bir beceridir. Teknoloji sektöründeki işletmelerin dışında, bilgisayar koduna dayalı olarak faaliyet gösteren işletmelerin sayısı artmaktadır.

Bir çocuk kodlamayı öğrenirse, gelecekte onlar için daha fazla istihdam fırsatı mevcut olacaktır, hangi sektöre girmeye karar verirse versin, teknoloji sektörü, finans, perakende, sağlık veya diğer sektörlerden biri olsun. Bu, kodlamanın okullarda öğretilmesi gereken önemli bir nedenidir.

6.Yazılım Sektöründe Yetenekli Personel Eksikliği Var.

Deneyimli bilgisayar programcılarına talep var ve teknolojinin ilerlemesiyle her gün artan kariyer fırsatları ortaya çıkıyor. Kod yazabilen çalışanlar gelecektir ve herhangi bir sektörde son derece aranan kişilerdir.

Nitelikli bilgisayar programcılarını bulmak zor olduğundan maaşları yüksek olabiliyor. Çocuklar küçük yaşta kodlamayı öğrenirlerse, deneyimleri küçük yaşta başlar ve yazılım sektörüne ilgi duyarak büyümeleri daha olasıdır, dolayısıyla geleceğimize katkıda bulunurlar.

7.Kodlama, Çocuklara Matematiği Eğlenceli Hale Getirmeyi Öğretir.

Kodlama, matematiğin dili gibidir. Her okulda kodlamanın öğretildiğini hayal edin! Programlamayı öğrenmek, verileri düzenleme ve analiz etme dahil birçok beceriyi içerir. Çocuklar, kendi projelerini oluştururken mantık ve hesaplama becerilerini kullanarak matematik yeteneklerini geliştirebilirler, bu da matematiği daha etkileyici ve eğlenceli hale getirir. Okullarda kodlamanın öğretilmesi gereken önemli nedenlerden biri de budur.

Kodlamanın Öğrenilmesi Neden Önemli?

Kodlamayı yalnızca çocuklar için değil herkes için öğrenmenin önemli olmasının bazı harika nedenlerini inceledik. Eğer çocuğunuz varsa ona teknolojiyi ve bilgisayarın çalışma şeklini öğrenme fırsatı vermek ona hayatta mutlaka avantaj sağlayacaktır. Gençken kodlamayı öğrenmek onları başarılı bir geleceğe hazırlayacaktır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz