back to top

Sevgililer Günü Hediye Fikirleri

Sevgililer günü, aşkı ve sevgiyi kutlamanın en özel günlerinden biridir. Peki bu yıl 14 Şubat Sevgililer Günüde klasikleşmiş hediyelerin ötesine geçmeye ne dersiniz? İşte sevgilinizi etkileyebileceğiniz harika bir yol: LED Kolye!

Aşkı Dokunarak Işıldatan LED Kolye Projesi

LED Kolyeler

Çiçekler güzel olsa da zamanla klasikleşmiş hediyeler haline geldiler. Sevginizi daha özel bir şekilde ifade etmek için birbirine dokunduğunda yanan LED kolyeler yapabilirsiniz. Bu şekilde daha anlamlı ve özel bir şekilde sevgilinize olan bağlılığınızı dile getirebilirsiniz.

Birbirine dokununca yanan LED Kolye Projesini siz de kolayca yapabilirsiniz! İsterseniz hiç zaman kaybetmeden gerekli malzemelere göz atalım.

Gerekli Malzemeler

Ayrıca bu projeyi yapmak için lehim ve sıcak silikon kullanmanız önerilir.

Devre Şeması

Devre Şeması

Yapım Aşamaları

  • Önce kalp ve kapakların istediğiniz renklerde birer 3D baskılarını alın. STL dosyalarına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.
3D Kalp Baskısı
  • Her bir kalp için 8 adet LED’i kalp içerisine yerleştirin.

  • LED’lerin + ve – uçlarına dikkat ederek her birinin uçlarını lehimleyin. + ve – uçlarını kalplerin sağ tarafındaki deliklerden + ucu LED’lerin olduğu tarafa gelecek şekilde geçirin.
LED Yerleştirilmesi ve Lehimler
  • Jumper kabloları kalp içerisine sığacak boyutlarda, yani 1.5 cm kadar kesin ve uçlarını soyun. Ardından kalplerin sol tarafındaki deliklerden geçirin.

  • Jumper kabloları pillerin + ve – uçlarına elektrik bandı kullanarak sabitleyin. Bu aşamada + ve – uçların hangi delik çıkışlarında olduğu önemlidir. Bu yüzden pilin + ucu LED ışıklara bakacak şekilde yerleştirin. Bir kalpteki pil öbür kalpteki LED’leri aydınlatacağından pil ve LED’lerin + ve – uçlarının birbirine temas etmesi gereklidir.
Pillerin Yerleştirilmesi
  • Pilleri kalplerin içine yerleştirdikten sonra kapaklarını kapatın.

  • LED ve pillere bağlı kablo uçlarını daha kolay temas etmeleri için lehimleyebilirsiniz veya isteğinize göre 2mm cıvatalar kullanabilirsiniz.
Kapakların Yerleştirilmesi
  • Son olarak herhangi bir ipi kapaklarda bulunan deliklerden geçirin ve iplerin çıkmaması için düğüm atın. Son olarak Kalpleri birbirine dokundurduğunuzda LED’ler yanacaktır.
LED’lerin Yanması

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz