back to top

Sıkça Sorulan Sorular

 • PicoBricks Modülünü Ayırdığımda Nasıl Çalıştırabilirim?

PicoBricks üzerinde 12 adet modül bulunur. Bu modülleri bağlantı yerlerinden ayırarak ve Raspberry Pi Pico ile doğru bağlantıları kablolar yardımıyla kurarak kullanabilirsiniz. Modülleri ayırdıktan sonra kablolar kullanarak Raspberry Pi Pico ile iletişim kurmalarını sağlayabilirsiniz.

 • Thonny ile Proje Yaparken picobricks.py kütüphanesi Eklemem Gerekir mi?

Farklı kütüphaneler kullanarak projeler geliştirebilirsiniz, ancak PicoBricks üzerindeki modülleri, PicoBricks Team olarak hazırladığımız picobricks.py kütüphanesi ile kolayca kullanabilirsiniz. Ayrıca picobricks.py kütüphanesi, e-kitap içerisindeki 25 projede kullanılmıştır. Eğer MicroPython kodlarını PicoBricks Websitesi’nden, GitHub’dan veya e-kitaptan kopyaladıysanız, picobricks.py kütüphanesini Raspberry Pi Pico’ya mutlaka yüklemelisiniz. picobricks.py kütüphanesine PicoBricks GitHub sayfasından PicoBricks/Software/Pre-installed Code/picobricks.py adımlarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

 • Her Seferinde BOOTSEL Yapmam Gerekiyor mu?

Hayır, eğer kodlama platformunu değiştirmediyseniz ve PicoBricks’i son geliştirdiğiniz projenin kodlama platformuna bağlamadıysanız, her seferinde BOOTSEL yapmanıza gerek yok. Eğer BOOTSEL yapmanız gerekiyorsa, e-kitapta nasıl yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz.

 • Kaç Farklı Platformda PicoBricks’i Kodlayabilirim?

PicoBricks; MicroBlocks, Thonny ve Arduino IDE platformlarını kullanarak kodlama yapabileceğiniz harika bir geliştirme kartıdır.

 • PicoBricks Topluluğunda Nasıl Yeni Tartışma Başlatabilirim?

PicoBricks Topluluk sayfasına tıklayın. Ardından yeni tartışma sekmesine tıklayın ve herhangi bir başlıkta istediğinizi yazarak paylaşın. Daha hızlı bir çözüm için sorunuza paylaşmadan önce kategori seçebilirsiniz.

 • PicoBricks Modüllerini Nasıl Test Edebilirim?

PicoBricks modüllerini test etmek için PicoBricks Team, Thonny ve MicroBlocks platformlarını kullanarak iki farklı test kodu oluşturmuştur. PicoBricks’inizi bu kodları kullanarak test edebilirsiniz. Test kodlarına ulaşmak için PicoBricks GitHub sayfasına giderek PicoBricks/Software/Pre-Installed Code/test.py ve PicoBricks/Software/Pre-Installed Code/MicroBlocks Test Code adımlarını izleyebilirsiniz.

 • PicoBricks Projelerine Nasıl Ulaşabilirim?

PicoBricks Topluluk sayfasına tıklayın. Ardından yeni tartışma sekmesine tıklayın ve herhangi bir başlıkta istediğinizi yazarak paylaşın. Daha hızlı bir çözüm için sorunuza paylaşmadan önce kategori seçebilirsiniz.

 • PicoBricks’i Ayırırken Modülleri Bütün Olarak mı Yoksa Parça Parça mı Ayırmalıyım?

PicoBricks üzerindeki bütün modülleri ayırmanıza gerek yok. Sadece bir veya birkaç modülü ayırdıktan sonra Raspberry Pi Pico’ya doğru bağlantıları kablolar yardımıyla yaptıktan sonra rahatça kullanabilirsiniz.

Karşılaşılabilecek Problemler

 • HC06 & ESP8266 Güç Seviyesi Problemleri

Teknik veriler 3.3V ve 5V’da çalıştığını iddia etse de HC06 modülünün 3.3V’da çalışmadığını deneyimledik. Ve ESP8266 5V için toleranslı değildir. Bu yüzden Iot Genişletme kartlarında 3.3V kullanırız.

 • macOS Ventura İşletim Sistemi ile Raspberry Pi Pico Bağlantı Problemleri

macOS Ventura, dosyaların sanal USB sürücüsüne sürüklenerek Raspberry Pi Pico’nun (ve potansiyel olarak MicroPython ve CircuitPython destekleyen kartların) programlanamadığı tek işletim sistemidir.

 • MicroPython DHT Kütüphanesi Sorunu

Ne yazık ki MicroPython DHT kütüphanesi diğer modüller ve sensörler ile kombine edildiğinde bazen veri vermeyebilir. Bu problemle özellikle DHT11 sıcaklık ve nem sensörünü kullanırken karşılaşabilirsiniz. Ancak kütüphaneleri güncel tutarak sorunun giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz