back to top

Skeeper Serisi: Geleceğin Sağlık Teknolojisi Şimdi Sizlerle! Sağlığınızı Kontrol Altına Alın!

Herkese merhaba, bilindiği gibi yapay zeka son dönemde farklı sektörlerde kullanılmaya başlandı. Elektronikten otomotive, tekstilden sağlığa birçok sektörde yapay zeka ile birlikte yaşanan gelişmeleri duymak mümkün. Yapay zeka insanların hayatlarını kolaylaştırmaya devam ederken gelin gelişmeleri birlikte inceleyelim!

Bugün sizlere Skeeper adı verilen yapay zeka destekli steteskoplardan bahsedeceğiz. Peki Skeeper nedir? Özellikleri nelerdir? Hangi amaçla kullanılır?

Smartsound Steteskopları Tanıtım Görseli

Smartsound, 2023 CES fuarında, Skeeper adını verdiği yeni bir yapay zeka destekli steteskop serisini tanıttı. Şirket, bu ürünün dünya çapında bir ilk olduğunu gururla duyurdu. Skeeper serisi, Skeeper R1, H1 ve P1 olmak üzere üç farklı akıllı steteskop modelini içeriyor.

Skeeper R1 Modeli Amacı Nedir?

Skeeper R1 modeli, kalp üflemeleri ve akciğer seslerini tanımlamak ve izlemek amacıyla özel olarak tasarlanmış olan, dünyanın ilk tam donanımlı edge yapay zeka destekli akıllı bir steteskop olarak öne çıkıyor.

H1 Modeli Ne İşe Yarar?

H1 modeli ise özellikle uzaktan tıbbi tedavi ve evde bakım için düşünülerek tasarlandı. P1 ise giyilebilir bir versiyon olarak geliştirildi ve vücudun ihtiyaç duyulan bölgelerine kolayca takılabilen bir yama şeklinde, uzun vadeli sağlık izlemesi sunuyor.

Smartsound, Aralık ayında Güney Kore’nin Anyang Şehri ile yaptığı anlaşma ile ürünün ilk geniş çaplı dağıtımını gerçekleştirdi. Bu işbirliği sayesinde, kalp ve akciğer hastalığı riski yüksek olan 685 kişiye akıllı steteskoplar dağıtılacak.

Skeeper Steteskop Özellikleri

Ayrıca, şirket, Seoul National University Bundang Hastanesi’nin EMR sistemi ve Kore Üniversitesi Anam Hastanesi dahil olmak üzere 10 yerel genel hastane ile işbirliği yaparak cihazın performansı hakkında veri topluyor.

Anyang Belediye Başkanı Choi Dae-ho, “Yerel sağlık hedeflerine ve sürekli yönetim gerektiren kronik hastalara yönelik yapay zeka tabanlı bir öz-yönetim sistemi sunarak, kardiyopulmoner hastalıkların düzenli yönetimini desteklemeyi planlıyoruz” dedi. Ayrıca, “COVID-19 süreci ve yaşlanan nüfus dikkate alındığında, Anyang Şehri, yaşlı bireyler için AIoT tabanlı entegre bakım ve kronik hastalar için sağlık yönetimi gibi dijital sağlık hizmetlerinin öncüsü olmayı hedefliyor. Bu vizyon doğrultusunda, dezavantajlı bireylerin birlikte keyif alabileceği mutlu bir şehir inşa etmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Sonraki yazılarımızda görüşmek üzere!

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz