back to top

Üç Boyutlu Yazıcı

3D yazıcılar, üç boyutlu nesneler oluşturmak için kullanılmaktadır. Çıktı alabilmek için malzemelerin katman katman yerleştirildiği bir üretim süreci söz konusu olmaktadır. Çıktı alabilmek için PLA, ABS gibi birçok hammadde çeşidi kullanılmaktadır. Her bir hammadde türünün farklılık gösterdiği, farklı avantajlar sunduğu unutulmamalıdır. Örneğin PLA filament ABS filamente göre daha kırılgan bir yapıya sahiptir. Filament seçiminde bu tür durumlara dikkat edilmelidir. 3D yazıcılar birçok alanda kullanılan cihazlardır.

Üç Boyutlu Yazıcı
Üç Boyutlu Yazıcı

Üç Boyutlu Yazıcı Kullanım Alanları

3D baskı denilince aklımıza teknolojik gelişmeler veya seri üretim gelebilir. Fakat 3d yazıcılar, endüstriler için kusur içerme veya israfa neden olma olasılığı daha düşük olan büyük ölçekte öğeler oluşturmanın harika bir yolu haline geliyor.

  • Tıbbi Cihazlar ve Dişçilik: 3D baskı özellikle diş protezleri ve implantlar gibi ürünler için oldukça kullanışlıdır. Uygulamada hem hazır hem de özel yapım parçalara ihtiyacınız vardır, çünkü her kalça ve diş protezi farklıdır. Özel implantların yerleştirilmesi daha kolaydır ve hastaların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Muhtemel bir gelişme, bir hastanın dizini veya çenesini ölçmek için görüntüleme yöntemlerinin kullanılması ve ardından gerekli implantın bir CAD planını doğrudan 3D yazıcıya göndermesi ve ardından hemen onu oluşturmaya başlamasıdır.
  • Makine Mühendisliği: Sipariş edilen makine, teslimata neredeyse hazır olmasına rağmen birkaç küçük parçanın mevcut olmaması nedeniyle tüm süreç durma noktasına gelebilir. Bu nedenle sektör, tedarikçilerinin programlarının zincirlerinden kurtulmak için kendi 3D yazıcılarını kurarak bu durumu düzeltmek için adımlar atıyor. 3D yazıcılar, sıkıştırma armatürleri gibi parçaların yüksek kaliteli versiyonlarını sağlayabilir. Giderek daha fazla sayıda makine üreticisi, 3D baskı aracılığıyla yeni işlevler keşfediyor. İlk dalga şirketler, freze takımları ve matkap uçları gibi kendi sarf malzemelerini de basmaya başlıyor ve bu alanda da bağımsızlıklarını ortaya koyuyor.
  • Alet Üretme: Enjeksiyon kalıbı üreticileri yakın zamanda 3D baskının soğutma etkilerini keşfettiler ve şimdi daha önce hiç görülmemiş akış kanalı tasarımlarına sahip kalıp ekleri basıyorlar. Delme veya frezeleme gibi geleneksel yöntemler, enjeksiyonla kalıplanmış bir parçanın optimum şekilde soğumasını sağlamak için kritik öneme sahip olsa da bir aletin tavlanması gereken tüm alanlarına her zaman ulaşamaz. Bunun, üretim sorunları, bir parçanın hizmet ömrü boyunca azalan kalite ve yüksek ıskarta oranları gibi sonuçları vardır. 3D baskı, toplam kaliteyi artırırken hurda oranlarını kolaylıkla yüzde 30 oranında azaltabilen tamamen yeni soğutma tasarımlarının kapılarını açıyor.
  • Havacılık: Havacılık endüstrisi, 3D baskıyı ilk benimseyen sektördü ve şimdi bunu araç setinin standart bir parçası olarak görüyor. Sebepler açık: arabaların aksine, uçaklar neredeyse sürekli kullanımda ve park halinde çok az zaman harcıyorlar. Bu, her bir bileşenin fiyatının çok daha az rol oynadığı anlamına gelir. Bir uçak bileşenini tasarımını değiştirerek bir kilo daha hafif hale getirebilirseniz, bu, uçağın hizmet ömrü boyunca gazyağı maliyetlerinde yüzbinlerce Euro’luk doğrudan tasarruf anlamına gelebilir. Endüstrinin ihtiyacı olan şey, tipik olarak çok küçük partilerde mümkün olan en yüksek kalite standartlarıdır ve bu da LMF’yi ideal seçim yapar. Sektördeki en popüler 3D baskılı parçalar türbin bileşenleridir.
  • Sanat: 3D baskı, herhangi bir şekil veya form oluşturmak için kullanılabilir. Bir proje olarak eğlenceli olabilecek şeylerden biri, kişiselleştirilmiş bulmacalar, satranç taşları ve ev yapımı oyunlar yaratmaktır. Hatta bazı giysi ve mücevher türleri bile 3D baskıdan üretilebilir. Kaykaylar veya boyamak için maket uçaklar yapabilirsiniz. Genellikle eğlenmek için yaptığınız herhangi bir şeyi düşünün ve içinde somut bir şey varsa, muhtemelen bir 3D yazıcıyla yapılabilir.
Üç Boyutlu Yazıcı Kullanım Alanları

Görüldüğü üzere 3d yazıcılar birçok alanda kullanılıyor. Ama çok bilinen alanların dışında 3 boyutlu yazıcıların inşaat sektöründe de kullanıldığını söyleyebiliriz. 3 boyutlu yazıcılar ile evler yapılmaktadır. Hadi şimdi inşaat sektöründe 3 boyutlu yazıcılar nasıl kullanılıyormuş. İnceleyelim. 

Üç Boyutlu Yazıcı ile Ev Yapımı

Tüm konut ihtiyaçlarımızın ileri teknoloji kullanılarak 3 boyutlu olarak yazdırıldığı bir gelecek hayal ediliyor. Fakat 3D baskılı evler günlük yaşam için ne kadar pratik, İnşaat sektörü ne durumda, Bu 3d teknolojisini İnşaat sektöründe uygulayabilmek mümkün mü gibi bir çok sorunun akıllara gelmesi mümkün. Diğer pek çok sektör dijital otomatik robotik devrimine katılıp birçok yarar edinmiştir. Peki artık inşaat sektörünün de bu faydalardan yararlanma zamanı gelmedi mi? 3d teknolojilerinin inşaat sektöründe de kullanıldığı söylememiz mümkün.

Şimdi 3D yazıcıyla yapılan evlerin artı özelliklerinden bahsedelim.

Üç Boyutlu Yazıcı ile Zaman Kazancı Sağlayın!

Bir evin 3D baskı ile yapılması, geleneksel inşaat yöntemleriyle karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha hızlıdır. Gerçek zaman çerçevesi büyük ölçüde proje boyutuna bağlı olsa da çoğu durumda inşaat yalnızca birkaç gün sürer. Örneğin, 2018’de New Story için inşaat şirketi Icon tarafından inşa edilen Amerika’daki ilk 3D baskı evini ele alalım. Teksas’taki 350 metrekarelik ev, birkaç güne yayılmış yaklaşık 47 saatlik baskı süresinde bitirildi. Yani buradan anlıyoruz ki üç boyutlu yazıcı inşaat sektörü için zamandan tasarruf edilmesini sağlayacak.

Üç Boyutlu Yazıcı Sayesinde Azalan İşgücü!

3D baskı şantiyeleri, geleneksel şantiyelere göre daha az işçi gerektirir. Çünkü bir kez kurulduktan sonra, 3D yazıcının yapım sürecini izlemek ve kontrol etmek için yalnızca bir avuç insan gerektirir. Ayrıca, sahada daha az işçi gerekir ve sonuç olarak daha az iş ile ilgili yaralanmalara ve ölümlere yol açar. Bu sayede iş kazasında iş verenin sorumluluğu azalır. OSHA istatistiklerine göre, ABD’de her beş işçi ölümünden birinden yalnızca inşaat sektörü sorumludur. Sorumlu bir şekilde yapılırsa, 3D baskı evleri bu sayıları önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun sonucunda geleneksel yöntemlerin uygulanması sonucunda oluşan olumsuzluklar en aza indirilmiş ya da giderilmiş olacaktır.

Üç Boyutlu Yazıcı ile Benzersiz Tasarımlar Oluşturun!

3D baskı, geleneksel inşaat teknikleriyle oluşturulması imkânsız veya çok pahalı olan benzersiz bina fırsatları sunar. Bu, teknolojilerin sağladığı yüksek derecede tasarım özgürlüklerinden yalnızca bir tanesidir. Baskı hammadde malzemeleri daha iyi özellikler elde etmek için büyük ölçüde özelleştirilebildiğinden, mühendislerin de yaratıcılığını geliştirir. Yangın ve nem gibi çoğu çevresel etkene dayanıklı ve aynı zamanda soğuk ve sıcak havalar için harika bir ısı yalıtkanı olan binalar tasarlamalarına olanak tanır. Bu yararlardan bahsettikçe anlıyoruz ki, 3D baskılı konut teknolojisi daha erişilebilir ve yaygın hale gelirse, insanlara birçok konuda destek sağlayacaktır.

Olası Olumsuz Etkileri

3D yazıcı ile yapılmış bir evde kalanların yorumlarından anlıyoruz ki bu evler enerji açısından çok verimli, sıkı ve kalın duvarlara sahip. Fakat, umut verici faydalarına rağmen, 3D baskı, nispeten yeni bir süreçtir ve bu da birçok dezavantaja yol açmaktadır. Birincisi, teknolojinin yaygın olarak mevcut olmaması ve bazı mimarların ilgilenmemesidir. Bu nedenle ev için 3D baskı yapabilen birini bulmak çok zor. Eğer bir inşaatçı bulduysanız da, evinizin çoğu geleneksel evden daha küçük olma ihtimalini kabul etmelisiniz.

3D baskı henüz yeni nesil teknoloji olduğu için başka bir olası dezavantajı da bu evlerin uzun vadeli hikayelerini henüz bilmiyor olmamızdır. Evler geleneksel evler kadar dayanıklı olacak mı? Düzenleme gelecekte nasıl işleyecek? Bunları sadece zaman gösterecek. Kısacası geleneksel evlerden daha ucuz, daha hızlı ve inşa edilmesi daha sürdürülebilir olan bu 3D yapımı evler hakkında cevaplanması gereken birçok soru var. Fakat bu, teknoloji için heyecan verici bir zaman.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz