Bu içerik 16 Aralık 2017 Tarihinde Raspberry Pi 3 Uyumlu Olacak Şekilde Güncellenmiştir. Güncellenen kısımları daha kolay şekilde görebilmeniz için güncellenen kısımları bu kutucuk içinde olacak şekilde ayrı yazdık. Keyifle oku, bol bol üret!

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda Raspberry Pi’miz ile PIR sensör ve reed röle kullanarak basit bir ev güvenlik sistemi kuracağız. Gerekli malzemelerimiz:

 PIR sensör nedir?

Bildiğimiz üzere PIR sensör, hareket algılamada oldukça sık kullanılan pratik bir sensördür. Reed rölenin ise iki ucu normal durumda açık devredir. Eğer reed röleye manyetik bir cisim yaklaştırılırsa, bu etki sayesinde reed rölenin cam tüp içerisindeki kontakları birbirine temas ederek iki ucunu kısa devre yapar.


pir_reed

Raspberry Pi – Reed röle ve PIR sensör devresi:

ders11_movement_bb

Devreyle çalışacak Python kodumuzu hareket.py olarak kaydediyoruz:

import time 
import RPi.GPIO as io 
io.setmode(io.BCM) 

pir_pin = 18 
door_pin = 23 

io.setup(pir_pin, io.IN) # activate input 
io.setup(door_pin, io.IN, pull_up_down=io.PUD_UP) # activate input with PullUp 

while True:
  if io.input(pir_pin):
    print("HAREKET ALARMI!")
  if io.input(door_pin):
    print("KAPI ALARMI!")
  time.sleep(0.5)

Programımızı çalıştırıyoruz (Raspbian’ın güncel sürümünde Python komutlarından önce sudo yazmamıza gerek yoktur):

sudo python hareket.py

movement

 

10 Yorumlar

 1. Merhaba,
  Dökümanda denilen şekilde herşeyi eksiksiz yaptım ama komutu çalıştırdığımda sürekli ekrana aşağıdakiler yazıyor alt alta defalarca.

  HAREKET ALARMI !
  KAPI ALARMI !

  Şimdiden teşekkürler.

   • Neredeyse tüm hassasiyet ayarlarını denedim yine olmadı. Elimde 3 tane bu sensörden var, üçünde de aynı problemle karşılaştım. RaspberryPi 3 kullanıyorum acaba cihazın pin ayarları ile ilgili bişeyler mi yapmak gerekiyor, yoksa default’da çalışır mı ?

    Teşekkürler.

    • Hareket sensörü için ya ben şekli anlamıyorum ya da bu şeklin okunması farklı. Gösterdiğiniz haliyle hareket sensörü sürekli hareket algılıyor.
     Burada gösterilenle (benim anladığım) gerçekte olması gerekenin yerleri ters.
     Sanırım resimle göstermek daha doğru olacak:
     http://s616.photobucket.com/user/comancherover/media/pir.jpg.html
     Şekildeki gibi yapınca hareket sensörü bende düzgün çalışıyor.
     Bu arada güzel yazılarınız için teşekkürler..

     • Haklısınız. Benim şemada göstermiş olduğum hareket sensörü Fritzing isimli programda bu pin dizilimi ile yer aldığından bu şekilde bağlantı oluşturdum. Farklı olabileceği aklıma gelmemişti. İzniniz ile paylaşmış olduğunuz görseli yazıya eklemek istiyorum.

 2. iki servo morotu pır sensör ile kontrol etmek istiyorum bir sensör algıladığında servonun biri sola diğeri algıladığında sağa yada her ikiside aynı yöne hareket ettirmek istiyorum yardımcı olabilir misiniz

  • Raspberry Pi üzerinde PWM çıkış desteği bulunan yalnızca 1 adet GPIO pini bulunduğundan, çok sayıda servo sürmek için buradaki veya buradakine benzer sürücü kartlar kullanmanız gerekecektir. Bahsettiğiniz senaryoyu da Python dili kullanarak basit bir if yapısı ile gerçekleştirmeniz mümkündür.

CEVAP VER