back to top

Raspberry Pi ile DHT11 Sıcaklık ve Nem Sensörü Kullanımı #8

Raspberry Pi Dersleri serimizde kullanacağımız malzemelerin tamamına sizler için hazırladığımız setler ile kolayca sahip olabilirsiniz. Raspberry Pi’ye Uzaktan Bağlantı Yöntemleri (VNC,SSH,TTL) dersimize kadar olan malzemeler için Kombo Kit, Raspberry Pi 3 Röle Kartı İle Alarm Devresi Yapımı dersimize kadar olan malzemeler için Süper Başlangıç Seti, tüm derslerdeki malzemeler için Proje Seti tercih edebilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda Raspberry Pi’mize DHT11 sıcaklık ve nem sensörü bağlayarak sıcaklık ölçümü yapacağız.

Önce videomuzu izleyebilirsiniz.

Gerekli malzemeler:

Bildiğimiz üzere Raspberry Pi’de analog giriş (analog-to-digital converter, ADC) bulunmuyor. Bu sebeple LM35 gibi popüler sıcaklık sensörlerini Raspberry Pi’miz ile doğrudan kullanamıyoruz. Bu sebepten dolayı, DHT11, DS18B20 gibi dijital haberleşme protokollerine sahip sensörleri kullanmamız gerekli.

Devremizi aşağıdaki şemaya göre kuruyoruz:

Python kodumuz için öncelikle gerekli kütüphane dosyasını GitHub üzerinden Pi’mize indirmemiz gerekiyor:

git clone https://github.com/szazo/DHT11_Python

Bu işlem sonucunda kullanacağımız örnek kod ve kütüphane, DHT11_Python isimli bir klasöre inmiş oluyor. Bu klasöre geçmek için

cd DHT11_Python

Komutunu veriyor ve

python dht11_example.py

komutu vererek örnek kodumuzu çalıştırıyoruz:

Program kodunun detaylı anlatımına aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz:

Raspberry Pi Hakkında Daha Fazlasını Öğrenmeye Devam Et

Raspberry Pi pek çok yönüyle avantaj sahibi ve geliştiriciler tarafından çok sevilen bir platform. Elektronik projelerinde, bilgisayar bilimlerinde ve robotik çalışmalarında sağladığı destek ve rahatlık ile öğrenmeyi sevdiren Raspberry Pi hergün daha da çok gelişiyor. 

Peki siz de daha fazla gelişmek istemez misiniz? Linux bilginizi geliştirmek, elektronik dünyasına atılmak ve eğlenceli projelere imza atmak için sizi Raspberry Pi ile yolculuğa çıkarıyoruz! Sizler için hazırladığımız Raspberry Pi eğitim serisine devam edin :

Raspberry ile LDR

LDR, çoğunlukla fotosel diye bildiğimiz ışık şiddetini ölçmeye yarayan iki uçlu bir devre elemanıdır. Üzerine düşen ışık miktarına göre iki ucun arasındaki direnç değeri değişir. Bu özelliği sayesinde ışık miktarını ölçebiliriz.

Raspberry Pi 7. Dersimiz “Raspberry ile LDR” üzerine. Bu yazımızda sizlerle LDR nedir?, Raspberry ile nasıl kullanılır? detaylıca anlattık.

PIR Sensör ile Hareket Algılama

PIR sensör, hareket algılamada oldukça sık kullanılan pratik bir sensördür. Reed rölenin ise iki ucu normal durumda açık devredir. Eğer reed röleye manyetik bir cisim yaklaştırılırsa, bu etki sayesinde reed rölenin cam tüp içerisindeki kontakları birbirine temas ederek iki ucunu kısa devre yapar.
Raspberry Dersleri serimizin 9. Dersinde PIR Sensör ile Hareket Algılama yapacağız ve bir örnek proje gerçekleştireceğiz.

Son Çıkan Yazılar

7 YORUMLAR

  1. Merhabalar,

    Ben benzer bir sensör olan DHT21 AOSONG ile aynı işlemi yapmak istiyorum. Sizin verdiğiniz kodlar DHT11’e uygun olduğundan sonuç alamadım. Bu konuda nerdeyse yeni birşeyler yapıyorum. DHT21 ile ilgili kodu bulamadım. Arduino da yapmıştım ama RASP Pi3 ile yapmak istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  2. Merhabalar
    Raspberry pi 3 ile 16×2 lcd sensörünü bağlamada i2c bağlantısı olmuyor. yardım ederseniz sevinirim.
    iyi çalışmalar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz