Alışverişlerinizi Robotistan’dan Yapın

Faydalı içerikler oluşturarak size yardımcı olmak istiyoruz. Aynı zamanda uygun fiyat, hızlı teslimat ve kaliteli hizmetle Robotistan.com’da hizmet veriyoruz. Siz de alışverişlerinizi robotistan.com‘dan yaparak bize yardımcı olabilirsiniz 🙂

Raspberry Pi 3 PIR Sensör ile Hareket Algılama #9

Bu içerik 16 Aralık 2016 Tarihinde Raspberry Pi 3 Uyumlu Olacak Şekilde Güncellenmiştir. Güncellenen kısımları daha kolay şekilde görebilmeniz için güncellenen kısımları bu kutucuk içinde olacak şekilde ayrı yazdık. Keyifle oku, bol bol üret!

Raspberry Pi Dersleri serimizde kullanacağımız malzemelerin tamamına sizler için hazırladığımız setler ile kolayca sahip olabilirsiniz. Raspberry Pi’ye Uzaktan Bağlantı Yöntemleri (VNC,SSH,TTL) #4 dersimize kadar olan malzemeler için Kombo Kit, Raspberry Pi 3 Röle Kartı İle Alarm Devresi Yapımı #11 dersimize kadar olan malzemeler için Süper Başlangıç Seti, tüm derslerdeki malzemeler için Proje Seti tercih edebilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda Raspberry Pi’miz ile PIR sensör ve reed röle kullanarak basit bir ev güvenlik sistemi kuracağız. Gerekli malzemelerimiz:

Projedeki Malzemeler Bu Sette. Şimdi İncele >

 PIR sensör nedir?

Bildiğimiz üzere PIR sensör, hareket algılamada oldukça sık kullanılan pratik bir sensördür. Reed rölenin ise iki ucu normal durumda açık devredir. Eğer reed röleye manyetik bir cisim yaklaştırılırsa, bu etki sayesinde reed rölenin cam tüp içerisindeki kontakları birbirine temas ederek iki ucunu kısa devre yapar.

Raspberry Pi – Reed röle ve PIR sensör devresi:

Devreyle çalışacak Python kodumuzu hareket.py olarak kaydediyoruz:

import time import RPi.GPIO as io io.setmode(io.BCM) pir_pin = 18 door_pin = 23 io.setup(pir_pin, io.IN) # activate input io.setup(door_pin, io.IN, pull_up_down=io.PUD_UP) # activate input with PullUp while True: if io.input(pir_pin): print(“HAREKET ALARMI!”) if io.input(door_pin): print(“KAPI ALARMI!”) time.sleep(0.5)

Programımızı çalıştırıyoruz (Raspbian’ın güncel sürümünde Python komutlarından önce sudo yazmamıza gerek yoktur):

sudo python hareket.py

Python programının detaylı anlatımı için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Paylaş

Yorumları Görüntüle

 • Merhaba,
  Dökümanda denilen şekilde herşeyi eksiksiz yaptım ama komutu çalıştırdığımda sürekli ekrana aşağıdakiler yazıyor alt alta defalarca.

  HAREKET ALARMI !
  KAPI ALARMI !

  Şimdiden teşekkürler.

   • Neredeyse tüm hassasiyet ayarlarını denedim yine olmadı. Elimde 3 tane bu sensörden var, üçünde de aynı problemle karşılaştım. RaspberryPi 3 kullanıyorum acaba cihazın pin ayarları ile ilgili bişeyler mi yapmak gerekiyor, yoksa default'da çalışır mı ?

    Teşekkürler.

    • Hareket sensörü için ya ben şekli anlamıyorum ya da bu şeklin okunması farklı. Gösterdiğiniz haliyle hareket sensörü sürekli hareket algılıyor.
     Burada gösterilenle (benim anladığım) gerçekte olması gerekenin yerleri ters.
     Sanırım resimle göstermek daha doğru olacak:
     http://s616.photobucket.com/user/comancherover/media/pir.jpg.html
     Şekildeki gibi yapınca hareket sensörü bende düzgün çalışıyor.
     Bu arada güzel yazılarınız için teşekkürler..

     • Haklısınız. Benim şemada göstermiş olduğum hareket sensörü Fritzing isimli programda bu pin dizilimi ile yer aldığından bu şekilde bağlantı oluşturdum. Farklı olabileceği aklıma gelmemişti. İzniniz ile paylaşmış olduğunuz görseli yazıya eklemek istiyorum.

 • iki servo morotu pır sensör ile kontrol etmek istiyorum bir sensör algıladığında servonun biri sola diğeri algıladığında sağa yada her ikiside aynı yöne hareket ettirmek istiyorum yardımcı olabilir misiniz

  • Raspberry Pi üzerinde PWM çıkış desteği bulunan yalnızca 1 adet GPIO pini bulunduğundan, çok sayıda servo sürmek için buradaki veya buradakine benzer sürücü kartlar kullanmanız gerekecektir. Bahsettiğiniz senaryoyu da Python dili kullanarak basit bir if yapısı ile gerçekleştirmeniz mümkündür.

 • Merhaba bağlantıyı yazdığınız şemaya göre yaptım, fakat Rıza Kaynak arkadaşımızadaki sorun var, sensör sürekli uyarı veriyor.
  HAREKET ALARMI !
  KAPI ALARMI !

  Gerekli hassasiyet ayarlarını da yaptım fakat çözüm alamadım. Bir Dost kullanıcı adındaki arkadaşın görseli de açılmayınca, size sorayım dedim.
  Bağlantıyı hem şemadaki hemde videodaki gibi denedim. (ikisi farklı)

 • Neden “import RPi.GPIO as GPIO” değil de “import RPi.GPIO as io” dedik? GPIO ile IO arasındaki fark nedir?

En Son İçerik

 • Genel

Arduino İle ESP8266 WiFi Modülü Kullanarak Sıcaklık ve Nem Ölçümü – ThingSpeak’e Yollama

< 20. Derse Dön Merhaba arkadaşlar ! Bu yazımızda sizlerle ESP8266 nedir, bu wifi modülü nasıl çalışır konularından bahsedeceğiz. Ayrıca…

1 gün Önce
 • Genel
 • Raspberry Pi

Raspberry Pi 4 Model B Tanıtıldı – Özellikleri Neler Farklı?

https://youtu.be/LSHLeKOxv0Y Raspberry Pi severlere müjde: Raspberry Pi 4 Model B tanıtıldı ! Mini bilgisayar olarak kullanılan ve farklı versiyonları ile…

2 hafta Önce
 • Arduino
 • Arduino Programlama ve Dersler

Arduino ile RFID Kart Okuyucu (RC522) Modül Kullanarak Kapı Kilidi Yapımı

21. Derse Geç > < 19. Derse Dön Herkese merhabalar. Eve kim ne zaman girmiş çıkmış, bilmek istemez misiniz? Öyleyse…

3 hafta Önce
 • Arduino
 • Arduino C# Projeleri ve Uygulamaları

Arduino ve C# ile Mesafe Ölçer – 4. Ders

Sonraki Ders > < Önceki Ders Arkadaşlar merhaba, bu dersimizde HC-SR04 sensörü ile ölçtüğümüz mesafeyi seri haberleşme yardımıyla anlık olarak…

3 hafta Önce
 • Arduino
 • Arduino Programlama ve Dersler
 • Arduino Projeleri
 • Genel

Arduino İle MQ Gaz Sensörlerinin Kullanımı – Yanıcı Gaz Alarmı

20. Derse Geç > < 18. Derse Dön Arkadaşlar herkese selamlar ! Daha önce hiç gaz sensörü kullandınız mı? Bu…

1 ay Önce
 • Arduino
 • Arduino Programlama ve Dersler
 • Arduino Projeleri
 • Genel

Arduino İle Yağmur Sensörü Kullanarak Yağmur Alarmı Yapalım

19. Derse Geç > < 17. Derse Dön Herkese selamlar ! Bu yazımızda ise yağmur sensörü kullanarak Arduino ile Yağmur…

1 ay Önce