#12 Akıllı Serinletici

Yaz aylarında serinlemek için kış aylarında ısınmak için klimalar kullanılır. Klimalar ısıtma ve soğutma derecesini bulunduğu ortamın sıcaklığına göre ayarlamaktadır. Fırınlar yemeği pişirirken kullanıcının ayarladığı sıcaklık değerine çıkmaya ve o sıcaklığı korumaya çalışırlar. Bu iki elektronik cihazda sıcaklığı kontrol etmek için özel sıcaklık sensörleri kullanmaktadır. Ayrıca seralarda sıcaklık ve nem birlikte ölçülür. Bu iki değer  istenen düzeyde dengede kalabilmesi için fan ile  hava akımını sağlanmaya çalışılır.

Picobricks’te sıcaklığı ve nemi ayrı ayrı ölçebilir ve bu ölçümler ile çevreyle etkileşime girebilirsiniz. Bu projede Picobricks ile sıcaklığa göre fan hızını otomatik ayarlayan bir serinletme sistemi hazırlayacağız. Böylelikle DC motor çalışma sistemini ve motor hız ayarı yapmayı öğreneceksin.

 Proje Detayları ve Algoritma

Projemizde öncelikle Picobricks üzerindeki DHT11 sıcaklık ve nem sensörünün ölçtüğü sıcaklık değerlerini görüntüleyeceğiz. Daha sonra sonra bir sıcaklık sınırı belirleyerek DHT11 modülünden gelen sıcaklık değeri bu sınıra ulaştığında Picobricks’e bağlı DC motorun dönmeye başlaması, sıcaklık değeri belirlediğimiz sınırın altına indiğinde ise DC motorun durması için gerekli kodları yazacağız.

Bağlantı Şeması

Projenin MicroBlocks ile Kodlanması


Fanın ne zaman devreye girerek çalışacağına karar vermek için öncelikle DHT11 sensöründen  gelen değerleri görmemiz ve bu değerlere göre işlem yapmamız gerekiyor. Bunun için Output kategorisindeki say123 bloğunu kullanabilirsin. Daha sonra Picobricks  kategorisindeki PicoBricks temperature bloğunu sürükleyerek say bloğundaki 123 yazan yuvarlağa bırak. Start tuşuna basarak sensörden gelen değerleri gör. Oda sıcaklığında 25 derece civarında değerler görmelisin. Picobricks üzerindeki DHT11 modülüne parmağını değdirerek bir süre bekle. DHT11’in parmağındaki ısıdan etkilenerek sensörden gelen sıcaklık değerinin arttığını göreceksin. Değerleri gördükten sonra say ve temperature  bloklarını silebilirsiniz.

Projenin MicroBlocks kodlarına erişmek için tıkla.

Bulunduğun ortama göre fanın devreye girmesi için bir sıcaklık değeri belirledikten sonra if else bloğu içinde Picobricks set motor bloğunu kullanarak projeyi gerçekleştirebilirsin. Fanın hızını 0 ile 100 arasında değiştirebilirsin.

Proje Görseli

Proje Önerisi

Picobricks üzerindeki OLED ekranın kullanarak sıcaklığı ekrana yazdırabilir ve fanın devreye girdiği sıcaklığı takip edebilirsin.

Picobricks modüler yapıdadır, modüller kırılarak ayrılabilir ve grove kablolar ile Pico boarda bağlanarak kullanılabilir. Projemizde yaptığımız akıllı serinletici devresini, robot araba şasesine montajlayarak bulunduğun ortamda otonom olarak gezen ve aynı anda ortamı serinleten bir proje geliştirebilirsin.

Projenin MicroPython Kodları

Geçerli sıcaklığın shell penceresine yazdıran kodlar:
from machine import Pin
from dht import DHT11
from utime import sleep
dht_sensor = DHT11(11)

while True:
  sleep(1) # It was used for DHT11 to measure.
  dht_sensor.measure() # Use the sleep() command before this line.
  temp=dht_sensor.temperature()
  print(temp)

Projenin Kodları:
from machine import Pin
from dht import DHT11
from utime import sleep
dht_sensor = DHT11(11)
m1 = Pin(21, Pin.OUT)
m1.low()

while True:
  sleep(1) # It was used for DHT11 to measure.
  dht_sensor.measure() # Use the sleep() command before this line.
  temp=dht_sensor.temperature()
  print(temp)
  if temp>=28.0:
    m1.high()
  else:
    m1.low()

 Projenin Arduino C Kodları

#include "EspDHT.h"
EspDHT dht;

void setup()
{
 dht.setup(11, EspDHT::DHT11);
 pinMode(21,OUTPUT);
}

void loop()
{
 delay(100);
 dht.readSensor();
 float temperature = dht.getTemperature();

 if(temperature>27){
  digitalWrite(21,HIGH);
 } else{
  digitalWrite(21,HIGH);  
 }
}Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top