Çok Amaçlı Robot Platformu

0
1240

Çok amaçlı robot platformundan bahsetmeden önce Mobil robot nedir sorusuna cevap vermek iyi olacaktır.  Mobil robot, çevresini tanımlamak ve çevresinde hareket etmek için sensörler ve diğer teknolojileri kullanan yazılım tarafından kontrol edilen bir makinedir. Mobil robotlar, yapay zekâ ile tekerlekler ve bacaklar gibi fiziksel robotik öğelerin bir kombinasyonunu kullanarak çalışır.

Mobil Robot ile Sabit Robot Arasındaki Fark Nedir?

Eğer pozisyonunu değiştirmeden sürekli tekrarlayan görevlerinizin yapılmasını istiyorsanız adı üstünde sabit robotlar tam sizlik! Bu tarz robotların kullanım alanları ise çoğunlukla sanayi ve imalat/montaj sektörüdür. Bunun yanı sıra mobil robotlar, otonom hareket ederler ve çevreden aldıkları algıya göre tepki vermek ve karar vermek için yeterli zekaya sahiptirler.

Mobil Robot Platformu Nedir?

Piyasada mobil cihazların ortaya çıkmasıyla, hareketli robotik projeleriniz için özel şeyler yaratmaya hevesli olabilirsiniz. Hazır bir robot platformu olan mobil robot platformu ile birçok farklı robot projelerinizi hayata geçirebilirsiniz. Bu, kısa sürede ve çok kolay bir şekilde monte edebileceğiniz çok amaçlı robot kiti sayesinde arduino mobil robot, engelden kaçan robot ve çizgi izleyen robot gibi robot çeşitlerini hayata geçirebilirsiniz.

2WD Çok Amaçlı Mobil Robot Platformu

Bugün yollardaki çoğu binek araç standart olarak iki tekerlekten çekişli (2WD) olarak gelir; bu, motorun aracın tekerleklerinden ikisine güç sağladığı ve diğer ikisinin dönmesine izin verildiği anlamına gelir. 2wd robot araba kiti, robotunuza, çeşitli sensörler ve kontrolörler (Arduino gibi) eklemek için bol bol genişleme alanı olan iki tekerlekten çekişli platform vermek için ihtiyacınız olan her şeyi sağlar.

2WD Çok Amaçlı Mobil Robot Platformu, REX Chassis Serisidir ve kit dahilinde 2 dc dişli motoru ile bir araba şasisi bulunur.

Hemen siz de robotik dünyasına ekonomik bir giriş sağlayan bu kitle mobil robot platformunu tanımaya ve projelerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

4wd Araç Kiti

4WD mobil robot platformu, değerli şeyleri robotik projelere entegre etmek isteyen meraklılar için mükemmel bir destinasyondur. Temel robotlar için çok amaçlı robot şasesidir. Sensör braketleri, Arduino kartları ve motor kontrolörleri için uygundur.

4wd Çok Amaçlı Mobil Robot Platformu 4 motorlu, yüksek kaliteli ve şeffaf pleksiglass mobil robot platformudur. Bu ürün size robot tasarlamanız için gereken çoğu parçaya sahip olmanızı sağlar. Arduino robot yapımı videomuza hemen göz atabilirsiniz.

REX Discovery Serisi 4WD Arduino Araba Kiti – Bluetooth Robot Araç Setine de göz atabilirsiniz.

Mobil robotların uygulamaları nelerdir?

Mobil robotlar, iş süreçlerine yardımcı olmak ve hatta insanlar için imkânsız veya tehlikeli olan görevleri gerçekleştirmeye yaradıkları için farklı iş sektörlerinde giderek daha popüler hale geliyor. Ayrıca, robotlar, sıkıcı görevlerin miktarını, işyerindeki gerilimi ve yaralanmaları azaltabilir. Kısacası mobil robotlar ağır ve tehlikeli iş yüklerini hafifletebilir. Gelin mobil robotların uygulama alanlarının bazılarına hızlı bir şekilde göz atalım.

Sağlık: Hastaları hareket ettirebilir, malzemeleri toplayıp nakledebilir, cerrahi prosedürlere yardımcı olabilir ve hatta odaları dezenfekte edebilirler. Robotlar, sıkıcı görevlerin miktarını, işyerindeki gerilimi ve yaralanmaları azaltabilir ve daha tutarlı bir bakım kalitesi sağlayabilir.

Müşteri servisi: Personel sıkıntısı yaşanması durumunda mobil robotlar, müşteri ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olabilir. Bavulunuzu odanıza getirebilen robot komileri, 24 saat oda servisini veya bir mağazada kendi kendine dolaşan otonom alışveriş arabalarını hayal edebiliyor musunuz?!

Tarım: Mobil tarım robotları ister kendi başlarına ister mevcut ekipmana yönelik iyileştirmeler olarak veya insansız hava araçlarıyla kombinasyon halinde olsun, haşere istilasıyla başa çıkmaya, toprak kalitesi ile böcek ilaçlarını ölçmeye ve meyve ile sebzeleri toplamaya yardımcı olabilir.

Mobil Robotun Avantajları Nelerdir?

Önemli ölçüde artan üretkenlik, azalan hatalar, azalan kaza sayısı ve azalan maliyetler, bu teknolojinin sektöre sunduğu avantajlardan sadece birkaçıdır. Fakat mobil robotların en büyük avantajlarından biri, bilgisayarla görme yetenekleridir. Mobil robotlar tarafından çevrelerini algılamak için kullanılan karmaşık sensör dizisi, onların çevrelerini gerçek zamanlı olarak doğru bir şekilde gözlemlemelerini sağlar. Bu, özellikle sürekli değişen endüstriyel ortamlarda çok değerlidir.

Hemen sizler için hazırladığımız robot projelerine göz atabilir bu eğitimlerden yararlanabilir ve bu projeler için gerekli parçalara web sitemizden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz