FIRST® Robotics Competition

0
985

FIRST Robotic Competition Nedir?

FIRST Robotic Competition (FRC) uluslararası liseler arası robotik yarışmasıdır. FIRST® organizasyonundaki takımlar gelişmiş teknolojiyi sınırlı zaman ve kaynaklar ile bir saha oyunu oynamak amacıyla ve aynı zamanda endüstriyel boyutta robotlar inşa etmek için kullanılır. Lise öğrencileri takımlar ve mentorlar, Kick-Off denilen etkinlikte, 2023 sezon teması olan CHARGED UP’a ve robot kurallarına göre 6 hafta gibi bir sürede robot yapmaya çalışırlar.

Mühendislik deneyimine en yakın etkinlik olan FIRST® Robotics Competition’da her takım kendi markasını geliştirir, hedeflerine ulaşmak için fonlama çalışmaları yapar ve yerel toplulukta STEM’i tanıtmak için çalışır. Ayrıca, ihtiyacı olan ülkelere gıda ve su temini için daha iyi yollar keşfetmek veya yeni bir insansız teslimat aracı tasarlamak gibi hayalleriniz varsa FIRST, sizlerle birlikte bir ekip olarak, daha iyi bir dünyayı inşa edebilir.

FIRST®, dünyanın önde gelen, gençlere hizmet veren ve kâr amacı gütmeyen STEM eğitimini sürdürür. 30 yılı aşkın bir süredir, hayatın her kesiminden öğrenciler, daha iyi bir geleceğe giden yolları açan FIRST aracılığıyla STEM’de özgüven, değer ve gerçek dünya becerilerini geliştirdiler.

FIRST, küresel mentorlar, koçlar, gönüllüler, mezunlar ve sponsorlar ağı tarafından desteklenen, takım tabanlı robotik uygulamalar aracılığıyla, gençlerin STEM tutkusunu keşfetmelerine ve günümüzün rekabetçi iş dünyasında başarılı olmak için ihtiyaç duyacakları becerileri geliştirmelerine yardımcı olur.

FIRST Robotic Competition Nasıl Bir Oyun?

FIRST Robotic Competition yarışmasında kırmızı ve mavi olmak üzere her iki ittifakta üçer robot bulunur. En fazla 56 kilogram ağırlığında olacak olan robotlar, topları hedef yerlerine atmak, diskleri belirli hedeflere atmak, barlara asılmak ve robotları denge kirişlerinde dengelemek gibi görevleri tamamlarlar. Her yıl değişen bu oyunda takımlar, onlara verilen standart parça setini kullanabilirken aynı zamanda kendilerine bir bütçe yaratıp özel parçalar alabilir veya üretebilir.

İlk 15 saniyesi otonom ilerleyen yarışma toplamda 2 dakika 30 saniye sürer. Otonom periyot süresince robot daha önceden kendisine yüklenmiş olan kod ile çalışır. Otonom periyot bittiğinde robotların kontrolü robot sürücülerine geçer. Sürücüler kalan 2 dakika 15 saniyelik sürede çeşitli görevleri tamamlayarak ittifakına puan kazandırır. Yarışma sonunda en yüksek puanı almış olan ittifak yarışmayı kazanır.

Otonom periyodunda ittifaklar apronlarından taksi yaparak ve kendilerine atanan kargoları toplayıp aktarma merkezine yerleştirerek puan toplayabilirler. Sürücüler robotların kontrolünü ele aldıklarında ise, kendilerine atanan kargoları toplayıp aktarma merkezine yerleştirmeye devam ederek ve hangarlarına giriş yaparak puan kazanabilirler.

FIRST Robotic Competition Yarışma Tarihleri / Detaylı Bilgi ve Başvuru Linkleri

FIRST Robotic Competition katılımı ücretsizdir ve 2022-2023 sezonunda, ülkemizde 4 Uluslarası Bölgesel turnuva düzenlenecektir. 

FIRST Robotic Competition Kategoriler

Sorun çözme yeteneğiniz varsa, yaratıcı düşünüyorsanız veya yeni hedeflere ulaşma ve çevrenizi değiştirme arzunuz varsa daima FIRST topluluğunun bir parçası olacaksınız. 

Çocuklar yolculuklarına FIRST® LEGO League (4-16 yaş) ile başlayabilir ve FIRST® Tech Challenge (12-18 yaş) ve FIRST® Robotics Competition (14-18) ile ilerleyebilir veya yaş ve sınıf düzeyine göre üç programımızdan herhangi birine katılabilirler.

FIRST® LEGO League turnuvalarının Türkiye organizatörü olan Bilim Kahramanları Derneği, genç mucitlerin ekip olarak sorunları çözebilmesi için becerilerini ve hayal gücünü kullanmalarını amaçlar. Çocuklara eğlenceli ve heyecan verici uygulamalı öğrenme yoluyla

Stem’i tanıtan FIRST LEGO League’in, yaşa uygun üç bölümü, uygulamalı STEM öğrenimi ve robotik yoluyla gençlerin eleştirel düşünme, kodlama ve tasarım becerilerini denemeleri ve geliştirmeleri için ilham verir.

FIRST Tech Challenge öğrencileri mühendisler gibi düşünmeyi öğrenirler. Takımlar, diğer karşı ittifak formatında rekabet etmek için robotlar tasarlar, inşa eder ve programlar. Robotlar, Android teknolojisiyle desteklenen yeniden kullanılabilir bir platformdan oluşturulur ve çeşitli Java tabanlı programlama düzeyleri kullanılarak kodlanabilir.

Ayrıca, katılımcılar ve mezunlar kariyer keşif fırsatlarına, ağ oluşturmaya ve FIRST Burs Programına erişebilir.

FIRST Robotics Competition ekipleri, temalı birebir mücadelede oynamak için standart bir kit seti ve ortak kurallar dizisi ile başlayan bir robot tasarlar, programlar ve inşa eder. Katılımcılar ve mezunlar kariyer keşif fırsatlarına, ağ oluşturmaya ve FIRST Burs Programına erişebilir.

Birer FIRST® Robotics Competition parçası olmak için, takım kurun, matematiği ve bilimi robot yaparken kullanın, gerçek hayat sorunlarını çözme deneyimi edinin ve profesyonellerden öğrenin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz