back to top

Nesnelerin İnterneti ve Arduino

IoT, Internet of Things kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır ve Türkçe’ye nesnelerin interneti olarak çevrilmektedir. IoT son zamanlarda çok popüler olmaya başladı ve herkesin bir anda odak noktası olmayı başardı. Peki IoT yani nesnelerin interneti ne demek ve ne için kullanılmakta. Hadi birlikte IoT kavramını incelemeye başlayalım.

Nesnelerin interneti en basit şekli ile farklı cihazların birbirleri arasında iletişim kurmasını sağlayan bir teknoloji. Nesneler, internet sayesinde birbirleri arasında veri alışverişi yaparak tam senkronize bir şekilde çalışabiliyor. Bu teknolojinin birçok farklı alanda insanlar için inanılmaz kolaylıklar sağladığını söylememiz mümkün.

Nesnelerin interneti teknolojisinin günlük hayatı kolaylaştıran birçok fayda sağladığını söyleyebiliriz ama aynı zamanda kurumsal, üretim alanları ve endüstriyel alanlarda farklı projeler, uygulamalar ile şirketlere birçok farklı kolaylık sunuyor. loT yani nesnelerin interneti temelde 4 bileşenden oluşuyor.

  1. Nesne bileşeni: İnternete ve birbiri arasında bağlı olan akıllı cihazları ifade etmektedir.
  2. Veri bileşeni: Yapılandırılmış ve yapılandırılmamış olmak üzere ikiye ayrılan bu bileşen veriyi ifade etmektedir.
  3. İnsan: Ne kadar çok veri toplanırsa toplansın eğer bu verilerin işlenebilmesi ve bilgi haline dönüştürülmesi mümkün değilse yapılan çalışmalar hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Bu noktada insan bileşeni önemli bir rol oynar.
  4. Süreç bileşeni: Diğer bileşenlerin birbirleri arası uyumlu çalışmasını ifade etmektedir. Nesne, veri ve insan bileşenin birbiri arasındaki iletişimin daha verimli hale gelmesini sağlayan süreçler bilginin doğru anda doğru şekilde doğru kişiye ulaşmasını sağlayacaktır.

Nesnelerin İnterneti’nin Sunmuş Olduğu Avantajlar

  • Azalan iş yükü ve artan verimlilik
  • Operasyon yönetiminin daha etkin hale gelmesi
  • Varlıkların ve Kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılması
  • Kapsamlı pazarlama ve iş geliştirme

IoT’un sunmuş olduğu tüm bu avantajlar için ise her dakika birçok proje hayata geçiriliyor. Bu projeleri geçirirken ise bir mikrokontrolcü platformu olan arduino iot sıklıkla kullanılıyor.

Arduino Programlama ve IoT Geliştirme Seti

Arduino UNO R3, ESP8266 Ekonomik Wifi Serial Transceiver Module, HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü, Yağmur Sensörü, LDR Işık Sensörleri ve daha birçok cihaza Arduino iot projeleri yapabilmek için ihtiyacınız olacak. Sizler için geliştirmiş olduğumuz Arduino Programlama ve IoT Geliştirme Seti tam size göre. Projeler için ihtiyacınız olan ürünleri bir set olarak alabilirsiniz.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz