back to top

LCD Ekran

LCD (Liquid-crystal display / Sıvı kristal ekran), bir sıvı kristal tabakasına değişen elektrik voltajı uygulayarak çalışan ve böylece optik özelliklerinde değişikliklere neden olan elektronik görüntüleme cihazıdır. Yani sıvı kristaller kullanan bir düz panel ekran türüdür. LCD ekran nedir öğrendiğimize göre şimdi LCD’lerin çalışma şeklinden bahsedelim.

LCD ekranlar için birkaç farklı yapılandırma olsa da çoğu aynı temel şekilde tasarlanmıştır. Bir görüntü oluşturmak için sıvı kristaller kullanarak çalışırlar. Sıvı kristaller ekranın içine yerleştirilmiştir ve onları aydınlatmak için kullanılan bir çeşit arka ışık vardır. Gerçek likit kristal ekran, polarize bir filtre ve elektrotlar dahil olmak üzere birkaç katmandan oluşur. Arka ışık etkinleştirildiğinde, sıvı kristaller tarafından bir şekilde engellenen bir ışık üretir. Ve bu engel esasen LCD ekranlarda gördüğümüz görüntüleri yaratan şeydir.

“7 inç LCD ekran ürününü incelemek için hemen tıklayın!”

LCD Ekranların Avantajları

LCD Ekranların en büyük avantajlarından biri, görüntü yanması yaşamamalarıdır. Diğer elektronik ekranlarda yaygın olarak bulunan görüntü yanması, görüntü değiştirildikten sonra ekranda kaldığında ortaya çıkan bir olgudur fakat neyse ki, fosfor bileşikleri kullanmadıkları için bu LCD’lerde bir sorun yaratmamış oluyor.

Ayrıca, LCD ekranlar geleneksel CRT televizyonlara göre kıyaslandığında çok daha ince bir tasarıma sahiptir. Bu nedenle artık eskiyen CRT teknolojisi yerine LCD teknolojisini kullanan bilgisayar monitörlerini çok görüyorsunuz. CRT ve LCD monitörler arasındaki farklardan biri de çalışma süreçleridir. Bir LCD, dikdörtgen bir ızgarada düzenlenmiş tek tek piksellere ışık sağlayan bir cam ekranda ateşleyen elektronlar yerine bir arka ışık içerir. Tüm piksellerin açılıp kapatılabilen kırmızı, yeşil ve mavi bir alt pikseli vardır. Bir pikselin tüm alt pikselleri kapatılırsa ekran siyah görünür ve tüm alt pikseller %100 açılırsa beyaz görünür. Kırmızı, yeşil ve mavi ışığın bireysel seviyelerinin ayarlanması sayesinde milyonlarca renk kombinasyonu mümkün olabilir.

LCD ekranlar, doğal çözünürlükte çalıştırıldıkları varsayıldığında, kanama olmadan keskin bir görüntü çözünürlüğü sunar. Son olarak, LCD’ler Dünya’nın manyetik alanından etkilenmez ki bu, diğer elektronik ekranlar için söylenemeyecek bir şeydir. Bunlar, LCD ekranların diğer ekran türlerine göre tercih edilmesinin nedenlerinden sadece birkaçı.

LCD Ekran Tamiri

Sıcaklık, nem veya kullanım koşullarının LCD üzerindeki etkileri oldukça kötü sonuçlanabilir. Fakat maalesef bir LCD ekran tamiri oldukça zordur ve ciddi şekilde çatlamış, çizilmiş veya kırılmışsa, yapabileceğiniz en iyi şey ekranı değiştirmektir.

LCD Ekran Nasıl Temizlenir?

Oldukça hassas olan ve dikkatli kullanılması gereken LCD ekranlar sık sık temizlenmeli. Peki nasıl? Öncelikle; bir LCD ekranı temizlemeden önce tamamen kapatmalı, güç kaynağından ayırmalı ve birkaç dakika soğumaya bırakmalısınız. Bu, elektrik çarpması tehlikesini ortadan kaldıracak ve tozun ekranda görülmesini kolaylaştıracaktır. Temizlik sırasında sert bastırmayın, çünkü bu işlem üst katmanlara veya kaplamaya zarar verebilir. Eşit miktarda birbirine karıştırdığınız su ve sirkeyi mikrofiber (yoksa pamuklu) bir bez yardımıyla dairesel hareketlerle hafifçe silin. Çok fazla basınç, en sağlam LCD ekranların bile sınırlı dayanıklılığından ödün verebilir.

Bir LCD ekranın herhangi bir sıvıyla doğrudan temas etmesi tehlikelidir (özellikle hala fişe takılıyken). Daha güvenli ve akıllıca bir yaklaşım, önce ekranı kuru bir bezle silmek, ardından başka bir beze az miktarda temizleme solüsyonu püskürterek hafifçe silmektir. Bundan sonra, kalan sıvıyı çıkarmak için başka bir temiz ve kuru bezle silebilirsiniz.

Son olarak şunu belirtelim ki, LCD ekranlar, Raspberry Pi projelerinde de bilgi iletmenin eğlenceli bir yoludur! Eğlenceli bir yolculuğun ilk adımını atmaya ne dersin? Web sitemizden bahsedilen bu ürünlere hemen hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz