back to top

Akıllı Aydınlatma

Herkesin bildiği üzere bu zamanlar elimizden geldiğince her şeyin akıllısını kullanmaya çalışıyoruz. Bu trendlerden bir tanesi de akıllı aydınlatma sistemleri. Bir hayli popüler olan bu sisteme örnek olarak akıllı merdiven aydınlatma sistemini ve akıllı sokak aydınlatma sistemini verebiliriz. Bu yazımızda ele alacağımız konu ise evimiz için akıllı LED aydınlatma  sistemi olacak.

Ben bu projede LDR kullanmayı tercih ettim fakat siz direkt ışık sensörü de kullanabilirsiniz. LDR kullanımıyla ilgili halihazırda bir youtube videomuz var dilerseniz bu projeye başlamadan önce göz atabilirsiniz.Videoyu izlemenizi öneriyorum çünkü bu projeyi tam anlamıyla anlayabilmeniz için gayet yararlı bir kaynak olacaktır. Şimdi hazırsanız gerekli malzemeleri tanıyarak projemize başlayalım.

LDR ile Akıllı Aydınlatma için Gerekli Malzemeler

Akıllı ev sistemlerinin bir parçası olan LDR ile akıllı aydınlatma projemiz için gerekli malzemelerin ne olduğunu öğrendiğimize göre projemizi anlatmaya başlayabiliriz.

LDR Nedir?

LDR Nedir?
LDR Nedir?

LDR ne demek önce onu cevaplayarak başlamak daha açıklayıcı olacaktır. LDR, ‘’Light Dependent Resistor’’ ün kısa halidir. Yani türkçe bir anlam çıkartmak gerekirse ‘’Işığa Bağımlı Direnç’’ olarak adlandırabiliriz. Peki LDR ne işe yarar? LDR ışık şiddetine bağlı olarak devreye bir direnç uygular. Bu direnç ışık ile ters orantılıdır. LDR üzerine gelen ışık fazla olduğu zaman LDR nin uyguladığı direnç azalır. Işık azaldığı zaman direnç artar. Devreye direnç uygulamasından tahmin edeceğiniz üzere LDR bir direnç türüdür. LDR ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Projeye Dair

Ben bu projeyi yaparken evin içerisine daha iyi yerleştirebilmek amacıyla LDR ve LED’leri negatif bacaklarına direnç ile birlikte lehimledim. Siz dilerseniz devre şemasında göstereceğim gibi direkt breadboard üstünde de kullanabilirsiniz hiçbir fark olmayacaktır. Lehim hakkında bilgi almak istiyorsanız bu içeriğe göz atabilirsiniz.

Projenin çalışma mantığı oldukça basittir. Evin dışarısına entegre edilen LDR sayesinde ortamdaki ışık verileri alınır. Bu veriler sayesinde dışarıda ışık varsa, gündüzse evdeki ışık kapanır, dışarıda ışık yoksa, akşam olduysa evdeki ışık açılır. Eminim ki video ve ilgili görsellere göz attığınız zaman çok daha iyi anlayacaksınız.

LDR ile Akıllı Aydınlatma  Ev İç Dizayn
LDR ile Akıllı Aydınlatma – Ev İç Dizayn
LDR ile Akıllı Aydınlatma Ev Dış Görünüş
LDR ile Akıllı Aydınlatma – Ev Dış Görünüş
Akıllı Aydınlatma - LDR Sensör
Akıllı Aydınlatma – LDR Sensör

LDR ile Akıllı Aydınlatma Kodları

#include <Arduino.h>

#define led1 11
#define led2 10
#define led3 9
#define led4 6
#define led5 5
#define led6 3

void setup() {
 Serial.begin(9600);
 pinMode(led1,OUTPUT);
 pinMode(led2,OUTPUT);
 pinMode(led3,OUTPUT);
 pinMode(led4,OUTPUT);
 pinMode(led5,OUTPUT);
 pinMode(led6,OUTPUT);
}
void loop() {
 int isik = analogRead(A0);
 
 if (isik > 200) {
  delay(250);
  digitalWrite(led1,LOW);
  digitalWrite(led2,LOW);
  digitalWrite(led3,LOW);
  digitalWrite(led4,LOW);
  digitalWrite(led5,LOW);
  digitalWrite(led6,LOW);
 } else if (isik<200){

  digitalWrite(led1,HIGH);
  digitalWrite(led2,HIGH);
  digitalWrite(led3,HIGH);
  digitalWrite(led4,HIGH);
  digitalWrite(led5,HIGH);
  digitalWrite(led6,HIGH);
 }
}

LDR ile Akıllı Aydınlatma Devre Şeması

LDR ile Akıllı Aydınlatma Devre Şeması
LDR ile Akıllı Aydınlatma Devre Şeması

LDR ile Akıllı Aydınlatma Proje Videosu

Akıllı ev aydınlatma sistemi yapımı bu şekildeydi. Vakit ayırdığınız için teşekkürler. Akıllı ev aydınlatma sistemi yapım aşamalarını gördüğümüze ve projemizi tamamladığımıza göre artık siz de projenizi yapmaya başlayabilirsiniz. Bu proje için gerekli olan breadboard, jumper kablo, sarı led, LDR, arduino uno, direnç gibi malzemelere web sitemizden ulaşabileceğinizi unutmayın. Hemen projeyi, yapmaya başlayarak kendi akıllı ev aydınlatma sisteminizi tamamlayın.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz