back to top

MEB Endüstriyel Robotik Kol Yarışması 2023

15.Uluslararası Meb Robot Yarışması bu yıl Bursa’da gerçekleştirilecek. Endüstriyel robotik kol yarışması ise yarışma kategorilerinden bir tanesi.  Endüstriyel robotik kol günümüzde tarım, otomotiv ve imalatta sıklıkla kullanılan robot türleri arasında yer almaktadır. Robotik kollar, hızlı güvenilir ve hassastırlar. Bu özellikler ile birlikte aynı zamanda sonsuz görevi iyi bir programlama ile yerine getirebilirler. Bu robotlar genellikle fabrika ortamlarında tekrarlı olarak yapılan işlemleri otomatikleştirmek niçin kullanılmaktadırlar. Robot teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte bu robot kolların kullanım alanınında geliştiğini söylemek mümkündür. 

Eski dönemlerde robotik kollar eskiden nesnenin belirli bir konumdan, belirli bir konuma taşınması gibi tanımlı görevleri yapabilmesi için eğitilirdi. Robotlar birçok nesne arasından belirli bir nesneyi tanımlama, bir nesnenin konumunu belirleyebilme gibi becerileri bulunmamaktaydı.

Günümüzde yapay zeka teknolojileri sayesinde robotik kollar yeni görevleri gerçekleştirmek amacıyla algılama ve zeka becerileri ile geliştirilmektedirler. Bu robotlar etraftaki nesneleri algılayabilir, türlerine göre tanımlayabilir ve uygun ekilde yönlendirebilmnektedir. Bu özellikleri ile bu robotlar eskisinden daha doğru, güvenli, hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Bu özellikler ile robotların görev yelpazesi de genişlemektedir. 

Teknolojik alandaki yenilikler ve gelişmeler ile birlikte robotik kollar artık çevrelerini görebilir, analiz edebilir ve çevrelerine göre tepkiler verebilirler. Bu robotlar verileri işleyebilir veya uzaktan izleyebilmek için sunucuya ya da buluta aktarabilirler. Bu sayede önleyici bakım uygulanabilir ve bakım maliyeti azalırken çalışma süresi artırılmaktadır. 

Endüstriyel robotik kollar birt çok avantaj sunmaktadır. 

 • Örneğin bu robotik kollar tehlike riski bulunan ortamlarda çalışarak insanların yaralanma riskini en aza indirmektedirler. Bu sayede çalışanların güvenliği arttırılmış olur.
 • Aynı zamanda robotik kollar durmaksızın çalışabileceği için verimlilik ve üretkenlik artmaktadır.
 • Robotik kollar doğruluk ve tutarlılık gerektiren görevlerde insanlardan daha hassas ve tutarlı bir şekilde çalışabilmektedirler.
 • Aynı zamanda esnek olmaları sayesinde farklı projeler için yeniden tasarlanabilir ve farklı platformlara monte edilebilmektedirler.

Benzer Ürünler:

REX Discovery Serisi Pleksi Robot Kol – Arduino Uyumlu

Makeblock Robot Kol Eklentisi

MEB Endüstriyel Robotik Kol Yarışma kurallarını incelemek için buraya tıklayın.

Yarışma Ödülleri

Her kategoride ilk 3 dereceye giren ekip üyelerine TÜBİTAK tarafından verilecek para ödülleri

 • Birinci ekip üyeleri için ödül 9.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Danışman için ise 3.500 Türk Lirası şeklindedir. Yani ekip için toplam ödül 12.500 Türk Lirası şeklindedir.
 • İkinci ekip üyeleri için ödül 8.000 Türk Lirasıdır. Danışman için ise 2.500 Türk Lirasıdır. Tüm ekip için toplam ödül 10.500 Türk Lirasıdır.
 • Üçüncü ekip üyeleri için ödül 6.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Danışman için ise 2.000 Türk Lirası şeklindedir. Yani ekip için toplam 8.000 Türk Lirası şeklindedir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her kategoride ilk üç dereceye giren ekiplere verilecek ödüller

 • İlk üçe giren ekiplere Dizüstü Bilgisayar veya 3D Yazıcı (Ödülü Alacak Kurum/Okul = Ekiplerin okul-kurumlarına)
 • İlk üçe giren ekiplere Madalyon, Kupa ve Derece Belgesi (Ödülü Alacak Kurum/Okul = Ekiplerin okul-kurumlarına)

Teşvik ödülleri

 • Yarışma  jüri özel ödülü ekip üyeleri için 5.500 Türk Lirasıdır. Danışman için ise 3.000 Türk lirasıdır. Ekibe verilecek toplam ödül ise 8.500 Türk Lirasıdır.
 • Yarışma en iyi tasarım ödülü ekip üyeleri için 5.500 Türk Lirasıdır. Danışman için ise 3.000 Türk lirasıdır. Ekibe verilecek toplam ödül ise 8.500 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.
 • Yarışma Fairplay ödülü ekip üyeleri için 5.500 Türk Lirasıdır. Danışman için ise 3.000 Türk lirasıdır. Ekibe verilecek toplam ödül ise 8.500 Türk Lirası şeklindedir.

Yarışmaya Kayıt Olmak için Tıklayınız!

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz