back to top

Orjinal Arduino Uno, R2 ve R3 Revizyonu Arasındaki Farklar

Merhaba,

Satın almış olduğunuz Arduino Uno kartının hangi revizyon olduğu hakkında tereddütleriniz varsa bu yazımıza bir göz atmalısınız.

USB Çip Pozisyon Farkı

Arduino Uno R2 revizyonunda karta göre 45 derece eğik pozisyonda olan Mega8u2, Uno R3 revizyonunda Mega16u2 resimde görüldüğü gibi karta göre eğik bir pozisyonda olmadan montajlanmıştır.

Lehim Pad’leri Farkı

Arduino Uno R2 ve R3 revizyonlarında Atmega usb entegrenin PB4 ve PB7 bacakları ile bağlantılı JP2 lehim Pad leri bulunmaktadır.

USB Çip Model Farkı

Arduino Uno ve Arduino Uno revizyon 2 ‘ de kart üzerinde Atmega8u2 usb mikrodenetleyicisi bulunurken, Revizyon 3 ‘ de Atmega16u2 mikrodenetleyicisi bulunmaktadır.

Reset Devresi Farkı

arduino-r3-atmega16u2-diode

Uno Revizyon 3 ‘ de reset pinine bağlı pull-up direncine paralel bir diyot eklenmiştir.

ICSP Header

atmega8u2-atmega16u2-pins

Uno revizyon 2 ve Uno revizyon 3 ‘ de Atmega Usb çip için header pinleri bulunurken, Arduino Uno üzerinde sadece lehim için pad ‘ ler bulunmaktadır.

13. Led Bağlantı Farkı

arduino-uno-led

Arduino Uno ve Arduino Uno revizyon 2 ‘de  13. led ‘ e seri bağlı bir direnç bulunmaktadır. Ancak Arduino Uno R3 ‘ de bu direnç ile birlikte şekilde görüldüğü gibi lede bağlı bir opamp da bulunmaktadır.

Konnektör Farkı

connector-comparison-r2-r3

Arduino Uno ve Arduino Uno R2 ‘ de pin konnektörleri 8-8 , 6-6 şeklindeydi. Son revizyon R3 ‘ de ise AD4/SDA , AD5/SCL pinleri eklenmiştir. Buna ek olarak I/O referans pini ve hiçbir bağlantısı olmayan bir pin (unused) de eklenmiştir.

Atmega328p Reset Pin

arduino-r3-diode

Revizyon 3 ‘ de ATMEGA328P ‘ nin reset pinine bağlı pull-up direncine paralel bir diyot eklenmiştir.

Reset Butonu Pozisyon Farkı

Arduino Uno R3 ‘ de reset butonu ICSP pinlerinin yanından USB konnektörün yanına taşınmıştır.

Arduino Uno Şematik

Arduino Uno R2 Şematik

Arduino Uno R3 Şematik

Son Çıkan Yazılar

5 YORUMLAR

  1. Sanırım clone sürümlerinde r3 ile ch340 sürücü kullanılıyor ama diger inde windows 8.1 E kadar ch340 sürücüsü iş görmüyor, sadece 8.1 Windows üstü ve mobil arduino uygulamasında sorunsuz çalışıyorlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz