back to top

Raspberry Pi ile FM Verici Yapalım

Raspberry Pi ve sadece 1 adet 20 cm uzunluğunda kablo ile basit bir FM verici yapmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Hadi hep beraber inceleyelim.

Raspberry Pi haricinde ihtiyacımız olan tek şey biraz kablo. Raspberry Pi projelerimizde sıklıkla kullandığımız 200mm dişi-dişi veya dişi erkek jumper kablolar işimizi rahatlıkla görecektir. Öncelikle Raspberry Pi’mizde gerekli paketlerin yüklüyoruz:

Başlarken

sudo aptitude install build-essential git

Eğer bu paketler sistemimizde zaten yüklü ise bir sonraki adıma geçiyoruz. Bunun için fm_transmitter isimli programı indirmemiz ve derlememiz gerekiyor:

git clone https://github.com/markondej/fm_transmitter
cd fm_transmitter
make

Bu komutlar ile önce programı indiriyor, programın olduğu klasöre geçiyor ve en son olarak programı derliyoruz. Kablomuzu Raspberry Pi’mizin GPIO4 numaralı pinine bağlıyoruz.

gpio4

Bundan sonraki adım ise istediğimiz radyo frekansını ve ses dosyasını seçip şu komutu girmek:

sudo ./fm_transmitter star_wars.wav -f 99.7

Burada ses dosyamız olarak programla birlikte gelen star_wars.wav isimli dosyayı, radyo frekansı olarak ise 99.7 MHz’i seçmiş bulunuyoruz. Artık tek yapmamız gereken radyomuzu 99.7 MHz’e ayarlamak.

USB Mikrofon ile Canlı Yayın

USB mikrofondan canlı yayın yapmak için ise şu komutu kullanabiliyoruz:

arecord -D hw:1,0 -c1 -d 0 -r 22050 -f S16_LE | sudo ./fm_transmitter - 99.7

Frekans seçerken herhangi bir kanala ait olmayan boş bir frekans seçmemiz daha verimli sonuç verecektir. Ayrıca unutmamalıyız ki bu yaptığımız verici, anten olarak sadece basit bir kablo kullandığından çok düşük (yaklaşık 10 metre) bir menzile sahip olacaktır.

Raspberry Pi Hakkında Daha Fazlasını Öğrenmeye Devam Et

Raspberry Pi pek çok yönüyle avantaj sahibi ve geliştiriciler tarafından çok sevilen bir platform. Elektronik projelerinde, bilgisayar bilimlerinde ve robotik çalışmalarında sağladığı destek ve rahatlık ile öğrenmeyi sevdiren Raspberry Pi hergün daha da çok gelişiyor. Peki siz de daha fazla gelişmek istemez misiniz? Linux bilginizi geliştirmek, elektronik dünyasına atılmak ve eğlenceli projelere imza atmak için sizi Raspberry Pi ile yolculuğa çıkarıyoruz! Sizler için hazırladığımız Raspberry Pi eğitim serisine devam edin :

Raspberry ile Media Center Yapalım

Raspberry ile Media Center Yapalım yazımızda sizlerle adım adım, Raspberry Pi kart bilgisayarlarımızı birer media center (veya TV Box) haline getireceğiz. Devamında da, media center’ımıza daha fazla özellik kazandırmayı öğreneceğiz.

Son Çıkan Yazılar

26 YORUMLAR

 1. hocam çözümü buldum “sudo ./fm_transmitter [-r] star_wars.wav” diye kullanıldığında 100 mhz de calısıyor fakat frekans ayarlayamadım , birde hocam birşey sormak istiyorum. bu sistemde durdur yeniden baslat fomnksiyonları ilede kullanabilirmiyiz

 2. Merhabalar benle ilgilenen kişi benim sorunum şu : ben yeni müzik attığımda “WAVE file excepted” bu müziği .wav uzantısına çevirip attığımdada “data corrupted” hatası alıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 3. Iyi gunler hocam rasberry pi kullanarak uzaktan kumanda yapmak istiyorum drone de kullanmak amacli ama hic bilgim yok yapilabilirmi. Yapilabilirse arastirmalara baslayacagim menzil 10 km olmali en az simdiden tesekkurler

 4. Merhabalar..Konuyu Hortlatmış gibi oldum ancak bir sorum olacakKomut satırına frekans aralığı gibi bir durum olabilir mi ?Örn: 91.8/101.2 gibi ???

 5. MERHABALAR BİR SORU SORMAK İSTİYORUM AMA RASPBERRY VE ARDUNİO KULLANARAK FLEX SENSÖR SERVO MOTOR İLE ARDUNİODAN GELEN VERİLERİ RASPBERRY ÜZERİNDEN OKUYARAK PROJE YAPMAK İSTİYORUM HAZIR KOD VS YADA MÜMKÜNMÜ CEVAP VEREBİLİRMİSİNİZ

  • Hazır kod bulmanız çok düşük bir olasılıktır, fakat Arduino ile Raspberry Pi’yi seri haberleşme (UART) üzerinden haberleştirebilmeniz mümkündür.

 6. Hocam bende raspberry pi yoktur. Onun yerine bilgisayarım Lenovo Z Android işletim sistemi var onun terminalinde denersem olurmu?

 7. Ben istediğim bir şarkıyı herhangi bir internet sitesinden youtube videosundan wav formatına çeviriyorum fm transmitterin dosyasına atıyorum ancak data corrupted hatası veriyor

 8. Error: Error while opening valse.wav, data corrupted
  İnternetten indirdiğim bir vaw dosyasında bu hatayı veriyor fakat içinde gelen dosyayı çalıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz