Raspberry Pi ve sadece 1 adet 20 cm uzunluğunda kablo ile basit bir FM verici yapmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Hadi hep beraber inceleyelim.

Raspberry Pi haricinde ihtiyacımız olan tek şey biraz kablo. Raspberry Pi projelerimizde sıklıkla kullandığımız 200mm dişi-dişi veya dişi erkek jumper kablolar işimizi rahatlıkla görecektir. Öncelikle Raspberry Pi’mizde gerekli paketlerin yüklüyoruz:

sudo aptitude install build-essential git

Eğer bu paketler sistemimizde zaten yüklü ise bir sonraki adıma geçiyoruz. Bunun için fm_transmitter isimli programı indirmemiz ve derlememiz gerekiyor:

git clone https://github.com/markondej/fm_transmitter
cd fm_transmitter
make

Bu komutlar ile önce programı indiriyor, programın olduğu klasöre geçiyor ve en son olarak programı derliyoruz. Kablomuzu Raspberry Pi’mizin GPIO4 numaralı pinine bağlıyoruz.

gpio4

Bundan sonraki adım ise istediğimiz radyo frekansını ve ses dosyasını seçip şu komutu girmek:

sudo ./fm_transmitter star_wars.wav -f 99.7

Burada ses dosyamız olarak programla birlikte gelen star_wars.wav isimli dosyayı, radyo frekansı olarak ise 99.7 MHz’i seçmiş bulunuyoruz. Artık tek yapmamız gereken radyomuzu 99.7 MHz’e ayarlamak.

USB mikrofondan canlı yayın yapmak için ise şu komutu kullanabiliyoruz:

arecord -D hw:1,0 -c1 -d 0 -r 22050 -f S16_LE | sudo ./fm_transmitter - 99.7

Frekans seçerken herhangi bir kanala ait olmayan boş bir frekans seçmemiz daha verimli sonuç verecektir. Ayrıca unutmamalıyız ki bu yaptığımız verici, anten olarak sadece basit bir kablo kullandığından çok düşük (yaklaşık 10 metre) bir menzile sahip olacaktır.

21 Yorumlar

 1. hocam çözümü buldum “sudo ./fm_transmitter [-r] star_wars.wav” diye kullanıldığında 100 mhz de calısıyor fakat frekans ayarlayamadım , birde hocam birşey sormak istiyorum. bu sistemde durdur yeniden baslat fomnksiyonları ilede kullanabilirmiyiz

 2. Merhabalar benle ilgilenen kişi benim sorunum şu : ben yeni müzik attığımda “WAVE file excepted” bu müziği .wav uzantısına çevirip attığımdada “data corrupted” hatası alıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  • Kullandığınız .wav dosyası bozuk olabilir.

   ffmpeg -i fm.mp3 -ac 1 -ar 22050 -acodec pcm_s16le output.wav

   komutu ile mp3’ünüzü wav’a çevirmeyi deneyebilirsiniz.

 3. Iyi gunler hocam rasberry pi kullanarak uzaktan kumanda yapmak istiyorum drone de kullanmak amacli ama hic bilgim yok yapilabilirmi. Yapilabilirse arastirmalara baslayacagim menzil 10 km olmali en az simdiden tesekkurler

 4. Merhabalar..Konuyu Hortlatmış gibi oldum ancak bir sorum olacakKomut satırına frekans aralığı gibi bir durum olabilir mi ?Örn: 91.8/101.2 gibi ???

  • Anladığım kadarıyla sabit bir frekanstan yayın yapmak yerine belirli bir frekans aralığındaki tüm istasyonlardan yayın yapmak istiyorsunuz. Benim incelediğim kadarıyla bu programda bu isteğinizi yapmak mümkün değil, fakat siz yine de https://github.com/markondej/fm_transmitter adresinden programın kaynak kodunu inceleyebilirsiniz.

 5. MERHABALAR BİR SORU SORMAK İSTİYORUM AMA RASPBERRY VE ARDUNİO KULLANARAK FLEX SENSÖR SERVO MOTOR İLE ARDUNİODAN GELEN VERİLERİ RASPBERRY ÜZERİNDEN OKUYARAK PROJE YAPMAK İSTİYORUM HAZIR KOD VS YADA MÜMKÜNMÜ CEVAP VEREBİLİRMİSİNİZ

  • Hazır kod bulmanız çok düşük bir olasılıktır, fakat Arduino ile Raspberry Pi’yi seri haberleşme (UART) üzerinden haberleştirebilmeniz mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here