back to top

PLA Filament

PLA filament 3d yazıcılarda baskı amacıyla kullanılan en popüler malzemelerden biridir. Birçok canlı renge ve karışıma sahip olması ve ayrıca diğer yazıcı malzemelerine göre daha uygun bir fiyatla erişilebilir olması PLA filamentin popüler olma nedenleri arasında yer alır. Ama en önemli ve dikkat çeken özelliği bitki bazlı ve biyolojik olarak parçalanabilir bir plastik olması sebebiyle çevreye daha az zarar vermesidir. PLA filament kullanıcılar için çevreye daha az zarar veren bir ürün olması sebebiyle popülerliğini her geçen gün artırmaktadır.

PLA Filament Nedir?

PLA aslında Poli Laktik Asit kelimesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Mısır, şeker pancarı, tapyoka kökleri gibi yenilebilir kaynaklardan üretilmektedir ve 3d yazıcılarda baskı almak için kullanılan en popüler baskı malzemeleri arasında yerini almaktadır.

PLA Filament Özellikleri

  • Düşük sıcaklıklarda baskı alınabilir.
  • ABS’ye göre kırılgan bir yapıya sahiptir. Ama bu dayanıksız olduğu anlamına gelmez.
  • Darbelere karşı dayanıklıdır.
  • Kapalı alanlarda kullanıma daha uygundur.
  • Basımı kolay bir filament türüdür.
  • Parlak bir yapıları vardır.

PLA Filament Kullanım Alanları

PLA filamentler sağlığa zararlı bir madde olmaması nedeniyle insan vücudu ile temas edebilecek ürünlerde de kullanılmasında bir sorun olmayacaktır. Aynı zamanda PLA Filament parlak bir yapıya sahiptir. Bu sebeple göze hitap eden ürünlerde kullanmak için sıklıkla tercih edilirler. Saklama kapları, mutfak araç gereçleri için ve oyuncaklar için sıklıkla tercih edilmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi kırılgan bir yapıları olmaları nedeniyle telefon kılıfı gibi ürünlerin baskısında kullanımını tavsiye etmiyoruz.

PLA Filament Erime Sıcaklığı

PLA Filament 3d yazıcılar ile evde baskı almak için kullanılan en yaygın filament türüdür. PLA filament, ABS filamente göre çok daha düşük sıcaklıklarda baskı imkanı sunmaktadır.

Filamentlerde sıcaklık önemli bir konudur. PLA filament erime sıcaklığı diğer filament türlerine göre farklılık gösterir çünkü PLA filament ile daha düşük sıcaklıklarda baskı yapılabilmesi sayesinde dışarıya kötü koku yayma gibi bir sorun oluşmamaktadır. Sert bir yapıya sahip olması nedeniyle darbelere karşı dayanıklıdır. 190°C – 220°C sıcaklıkları arasında basım yapılmaktadır. Yatak sıcaklığı ise 50°C – 70°C arasındadır. Tüm bu sebepler göz önünde bulundurulduğunda pla filament tavsiye edilen filament türleri arasında yerini almaktadır.

PLA Filament Fiyatları

PLA filament fiyatları ürünün miktarına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle PLA filament için net bir fiyat söyleyebilmek pek mümkün olmamaktadır. Eğer siz de tasarımını yaptığınız ürünlerin çıktılarını almak istiyorsanız hemen Robotistan.com’da PLA filament fiyatlarına göz atabilir ve PLA filament satın alabilirsiniz.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz