back to top

3D Yazıcı Dünyasında Popüler Olan ‘Ultimaker Cura’ Nedir Gelin Hep Birlikte Bakalım!

Dünyada en çok kullanılan ve güvenilir bir firma olan Ultimaker, bir 3D yazıcı üreticisi ve dilimleme yazılımı üreticisidir. Birkaç tıklama ile sizi tatmin edecek baskılar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca daha derin bir kontrol ayarlaması istiyorsanız kendinize ait özel ayarlamalar bile yapabilmeniz mümkündür!

Ultimaker firmasının bu kadar popüler olmasının sebeplerine; ergonomik tasarım, yüksek baskı kalitesi ve güvenirliği dememiz ‘Bu firma neden bu kadar popüler?’ sorusuna gayet yeterli bir cevap olacaktır.

ULTİMAKER CURA NEDİR?

Genel terimini söylemek gerekirse 3D yazıcılar için açık kaynaklı bir dilimleme uygulamasıdır. Ve yazılımı sürdürmek sebebiyle David Braam tarafından oluşturulmuştur.  Tamamen ücretsiz olan Cura yapımcıların ve 3D yazıcı tutkunların her zaman favorisi durumda gibi görünüyor. Topluluk üyeleri tarafından yapılan eklentilerle geliştirilebildiği ve de kullanımı kolay bir dilimleyici olduğundan kullananlar tarafından her zaman bir adım önde olduğunu söylemeyi unutmayalım.

CURA YAZILIMI NE İŞE YARAR / NASIL YAPILIR?

Tasarladığınız tasarımları STL, OBJ ve 3MF formatında Cura programına ekleyip gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra dilimlemesini yapıyoruz ve bunun sonunda elimizde bir G – Code dosyası mevcut oluyor. Bu sayede kendi istediğimiz tasarımı yazıcımıza rahatlıkla aktarabiliyoruz.

Böylece en sonunda en ince ayrıntılı bir şekilde basılmış 3D baskınız hazır!

CURA YAZILIM ÖZELLİKLERİ

Cura hemen hemen bütün 3D yazıcıları desteklemesi sayesinde birçok kullanıcıya kolaylık sağlıyor. Bu özelliği sayesinde kullanıcıların tercih listesinde 1. sırada olduğunu söylemiştik. Ayrıca 3D yazıcınızda kullandığınız malzemeleri en doğru şekilde kullandığını da unutmayalım.

Ve ayrıca bu kadar tercih edilmesinin sebeplerini size şöyle sıralayabiliriz;

  • Destek Ayarları
  • Tasarımı Boyutlandırma
  • Tasarım Dolgusu Ayarlayabilme
  • Tabla Sıcaklığı, Nozzle Sıcaklığı Gibi Yazdırma Ayarları
  • Katman Yüksekliği
  • Hammadde Türü
  • Baskı Kalitesi
  • Ayarlanabilir Baskı Hızı Ve Cihaz Soğutması

Sebeplere bakıldığı zaman neden kullanıcılar için 1. sırada olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz. Ayrıca Bir 3 boyutlu baskı yazılımından beklediğimiz bütün özellikler var olduğundan bu nedenle bu kadar tercih edilmesine şaşırmadığımızı belirtmek isteriz.

Bir sonraki blog yazımızda görüşmek dileğiyle 🙂

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz