back to top

3 Boyutlu Baskılarda Karşımıza Sıklıkla Çıkan STL Dosyası Nedir Gelin Bir Bakalım!

Herkese merhaba! Bugünkü konumuz STL dosyaları. 3 boyutlu yazıcılarda karşımıza sıklıkla çıkan STL dosyaları ne işe yarıyormuş bir bakalım!

 3 boyutlu yazıcıların,  son yıllarda üretim alanı hızlı bir şekilde yaygınlaşmak ile birlikte arttığını ve hayatımızın bir parçası olma yolunda hızla ilerlediğini hepimiz biliyoruz. Büyük bir çoğunluk 3 boyutlu yazıcıların dünyanın geleceğini şekillendireceğini düşünmekte.

STL dosya formatının bu kadar yaygın olarak kullanılıyor olmasının sebebi neredeyse tüm CAD tasarım programları ile birlikte 3 boyutlu yazıcılar tarafından destekleniyor olması. Bu nedenle yaygın olarak kullanılmakta. Ayrıca yaygın olarak kullanılması nedeniyle bu dosya formatında pek çok hazır model bulmanız oldukça mümkün!

STL Dosyası Nedir?

Genel terimini söylemek gerekirse 3 boyutlu ürün modellerinin temel bilgilerini depolayan dosya formatı dememiz yeterli olacaktır fakat STL dosyası temel olarak 3 boyutlu ürünün renk ve doku gibi özelliklerini değil, yalnızca ürünün temel dış yapısını tanımladığını unutmayalım.

STL Dosyası Nasıl İndirilir?

STL dosyası, tasarım sürecinin sonunda elde edilen bir dosya formatı olduğunu biliyoruz. Fakat bir 3 boyutlu modele sahip olmak için bir tasarımcı olmanıza gerek yok. Buraya tıklayıp ulaşabileceğiniz Thingiverse sayfasından ücretsiz bir şekilde birbirinden farklı ve güzel baskılara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca benzeri internet sitelerinden de rahatlıkla STL dosya formatında 3 boyutlu modellere ulaşmanız mümkün.

STL Dosyası Nasıl Açılır?

Eğer sadece bir STL dosyasını görüntülemek istiyorsanız, bunun için kullanabileceğiniz çok fazla ve birbirinden farklı program ve internet sitesi mevcut.

Bunlardan bazıları şunlar:

  • FreeCAD
  • Meshmixer
  • Fusion 360
  • SketchUp
  • SolidWorks

Bu programların yanı sıra 3 boyutlu tasarım hizmeti veren STL destekli tüm programlarda da STL dosyasını açabilmeniz mümkün olduğunu söylemeyi unutmayalım.

Evet yazımızın sonuna geldik, umarım STL dosya formatı hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olabilmişizdir. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere 🙂 .

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz