back to top

3D Yazıcınızı Test Edebileceğiniz Test Baskı Önerileri!

Herkese merhaba! Bu yazımızda 3D yazıcınızda istediğiniz baskıları basmadan önce, yazıcınızı test edebileceğiniz baskıları inceleyeceğiz!

3D Yazıcı Nasıl Test Edilir? Sorusunun cevabı bu yazıda!

3D yazıcılar çoğaldıkça, birbirinden farklı modellerin de sayısı artmakta olduğunu biliyoruz. Günümüzde oldukça farklı tipli yazıcılar da mevcut. O zaman en iyi yazıcı hangisi? veya en iyi baskıyı hangi yazıcı veriyor? Sorularını maalesef ki hemen bir cevaba ulaştıramayız. Fakat yazıcıların baskı kalitesi hakkında bir fikir sahibi olabiliriz. Bu da test objelerini kullanmak. Test objeleri yazıcıların birbirinden farklı kapasitelerini test etmek için tasarlanmış, özel bir işlevselliği olmayan 3 boyutlu modellerdir. Bu test baskılarının ortak özelliği 3D yazıcınızın performansını ölçmektir.  Test baskılarından istediğiniz bir baskıyı seçip yazıcınızı rahatlıkla test edebilirsiniz.


Geri Çekme Baskısı

Yazdırılan baskıda, küçük plastik diziler bırakılırsa ortaya tüylü baskılar çıkar. Bu durum ekstruder yeni bir yere taşınırken nozuldan dışarı sızan plastikten kaynaklanır. Bu duruma yazılım içinde bir çözüm üretilmiş, geri çekme özelliği.

Eğer bu özellik etkinleştirilmiş ise ekstruder baskının bir bölümünü yazdırırken filament sızıntıya karşı önlem olarak hareket etmek üzere memeye doğru geri çekilecektir. Tekrar basma zamanı geldiğinde ise, filament memeye geri itilecektir, bu durumda filament bir kez daha uçtan ekstrüzyona başlayacaktır. Fakat bu özellik bazı 3D yazıcılarda mevcut, bazılarında ise dilimle programı veya ayarlardan yapılabilmekte bazı yazıcılarda ise böyle bir özellik bulunmamakta olduğunu söylemeyi unutmayalım.

Sizde buraya tıklayarak tasarım dosyasını indirebilir ve 3D yazıcınızın geri çekme özelliğini test edebilirsiniz.


XYZ Test Küpü

XYZ Test Küpü, 3 boyutlu yazıcınızın ince ayarlar yapmanıza ve ayrıca maksimum olarak hassasiyet ve doğruluk elde etmenizi sağlayacak bir katman test baskı türüdür.

Sizde buraya tıklayarak tasarım dosyasını indirebilir ve 3 boyutlu yazıcınızın ince ayarlarını test edebilirsiniz.


Ekstruder Kalibrasyon Testi

Baskı kalitenizi bir üst seviyeye çıkarmak için sıcaklık, ters çevirme, geri dönüş, seyir hızı ayarlarını kalibre etmeniz gerekir, bu nedenle bu baskı köprüleme, boşluk mesafelerini test etmek için mükemmel bir baskı testidir.

Sizde buraya tıklayarak tasarım dosyasını indirebilir, yazıcınızın köprüleme ve boşluk mesafelerini rahatlıkla test edebilirsiniz.


Poly Pearl Tower İşkence Testi

3D yazıcınızın ve filamentinizin sınırlarına kadar test etmek için üretilmiş bir test modelidir. Köprülemeyi, eğrileri, çıkıntıları, çekmeyi test etmek için mükemmel bir baskı testidir.

Sizde buraya tıklayarak tasarım dosyasını indirebilir ve yazıcınızla birlikte filamentinizin sınırlarını zorlayabilirsiniz.


3D Benchy

Bu test baskısı tüm 3 boyutlu test baskılarının amiral gemisidir. Çıkıntılardan ekstrüzyona kadar 3D yazıcının her özelliğini test etmektedir. Eğer yazıcınızı komple test etmek istiyorsanız bu test baskı tam size göre!

Buraya tıklayarak tasarım dosyasını indirebilir ve 3D yazıcınızın bütün özelliklerini test edebilirsiniz.


Sıcaklık Kulesi

Her filament değiştirildiğinde test baskısı olarak basılması önerilen bir baskıdır. Filamentinizin hangi derecede kaliteli ve düzgün bastığını gözlemlemenize yardımcı olur.

Buraya tıklayarak tasarım dosyasını indirebilir ve filamentinizin hangi derecede nasıl bir baskı çıkardığını rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz!


İçi Boş Küp

Geri çekme, sızıntı, boyutsal doğruluk, katman kayması ve köprüleme özelliklerini test etmek için tasarlanmış bir test baskısıdır.

Sizde buraya tıklayarak tasarım dosyasını indirebilir ve 3D yazıcınızın birçok özelliğini  test etmek için basabilirsiniz!


Büyük Sarkıntı Testi

Bu test baskı diğer testlere göre düz açılarla daha iyi çıkıntıları test ve kalibre etmek için kullanabileceğiniz bir baskıdır. 5°’lik artışlarla 20° ile 70° arasındaki açıları rahatlıkla test edebilirsiniz.

Buraya tıklayarak tasarım dosyasını indirebilirsiniz!


5mm Kalibrasyon Küpü Testi

Bu baskı testi ise x, y ve z ekseni doğrultusunda hareketinizin, açısal hizalama ve dilimleme ayarlarınızın doğruluğunu test edebileceğiniz basit bir kalibrasyon nesnesidir.

Sizde buraya tıklayarak tasarım dosyasını indirebilir ve küçük köprülerle 3D yazıcınızı test edebilirsiniz!


Hepsi Bir Arada

Sarkıntılar, köprüler, ipler, ekstrüzyon, sıcaklık, kayış gerginliği gibi özelliklerini test etmek için tasarlanmış bir baskıdır.

Buraya tıklayarak tasarım dosyasını indirebilir ve 3D yazıcınızı hepsi bir arada test baskısıyla tüm özelliklerini test edebilirsiniz.

Eğer sizde bu test baskılarını güzel ve ayrıntılı bir şekilde basmak istiyorsanız buraya tıklayıp sitemizde bulunan 3D yazıcılarımıza ve filamentlerimize göz atabilirsiniz!

Bir sonraki blog yazımızda görüşmek üzere 🙂 .

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz