back to top

Raspberry Pi 4 ile Neler Yapılabilir? #2

Raspberry Pi 4 Detaylı Bakış

Bir önceki içeriğimizde Raspberry Pi serilerini tanımıştık, şimdi ise serimizin ana kahramanı olan Raspberry Pi 4 hakkında konuşalım.

Raspberry Pi 4
Raspberry Pi 4

Raspberry Pi 4 kredi kartı büyüklüğünde bir mini bilgisayardır. 2019 yılında piyasa sürülen Raspberry Pi 4, güçlü işlemcisi ve RAM opsiyonlarıyla ses getirdi. Broadcom BCM2711 işlemciye sahip olan Raspberry Pi 4’te 4 çekirdekli ARM mimarili Cortex-A72 bulunuyor. İşlemci (CPU) çalışma frekansı 1.5 GHz olan Raspberry Pi 4, bir önceki model olan Raspberry Pi 3 Model B+’a kıyasla yaklaşık %10 daha hızlı. LPDDR4 RAM’e sahip olan Pi 4’ün Raspberry Pi 4 2GB, Raspberry Pi 4 4GB ve Raspberry Pi 4 8GB olmak üzere 3 farklı RAM opsiyonu var, Raspberry Pi 3 Model B+’tan farklı olarak 2 tane USB 3.0 ve 2 tane de USB 2.0 portu da bulundurmakta. Gigabit Ethernet portuna sahip olan Raspberry Pi 4, 2.4GHz ve 5.0 GHz Wireless bağlantıyla, 5.0 Bluetooth teknolojisiyle bağlantı konusunda da kullanıcılara yüksek hız sunuyor. Ayrıca Pi 4’te 4K 60 fps destekleyen 2 tane micro HDMI portu bulunuyor. GPIO pinleri ise eski modellerle birebir aynı, böylece uyumlu modüllerinizi Raspberry Pi 4 ile de kullanabilirsiniz. Peki Raspberry Pi 4 ile neler yapabiliriz?

Raspberry Pi 4 ile Neler Yapılabilir?

1. KODI Media Center

Raspberry Pi ile eski bir televizyonu bir media center haline getirmek mümkündür. Açık kaynaklı bir linux dağıtımı olan KODI ile televizyonunuzu akıllı hale getirip, Netlix, Youtube gibi platformları kullanabilirsiniz. Başka bir deyişle kendi TV Box’ınızı yapabilirsiniz. Eğer ilginizi çektiyse aşağıdaki videodan ilgili içeriğe göz atabilirsiniz. Videoda Raspberry Pi 3 kullanılarak yapılmış fakat Raspberry Pi 4 yapım sürecinde bir farklılık olmayacaktır.

2. Raspberry Pi 4 Game HAT ile Oyun Konsolu

Oyun oynamayı sevmeyen insan çok azdır diye tahmin ediyorum bu yüzden Raspberry Pi 4 ile oyun konsolu yapımını paylaşmasak olmazdı. Super Mario, Street Fight, Doom gibi retro oyunları oynayabilmemiz için geliştirilen RetroPie işletim sistemini Raspberry Pi 4’e yükleyerek ve Raspberry Pi 4 Game HAT kullanarak kendi retro oyun konsolumuzu yapabiliriz. İlgili içeriğe göz atmak isteyenler için aşağıya videosunuz bırakıyoruz.

3. Raspberry Pi 4 ile Minyatür Bilgisayar Yapımı

Raspberry Pi 4, kredi kartı boyutlarına rağmen Full-HD veya 4K görüntü çıkışları verebilmekte ve kendisine özgü işletim sistemiyle birlikte mobil seviyede bir masaüstü bilgisayar yerini alabilmektedir. Bu bilgisayar ile dilerseniz Zoom’da derse bağlanabilir, dilerseniz arkadaşlar

4. Raspberry Pi 4 ile Akıllı Ev Sistemleri

Bildiğiniz üzere son zamanlarda akıllı ev sistemleri bi hayli yaygınlaştı. Raspberry Pi 4 sayesinde ev asistanı ile evde internete bağlı tüm cihazlarınızı kontrol edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse hava karardığında evimizin panjurlarını kapatıp ışıkları otomatik olarak açmasını sağlayabilirsiniz. İlgili içerik ile ilgili olan videomuza aşağıdan göz atabilirsiniz.

5. Raspberry Pi 4 ile Çalışma İstasyonu

Çalışma istasyonu projesi ile Raspberry Pi 4 kullanarak kendi laptop veya tabletinizi yapabilirsiniz. Raspberry’den görüntü aktarımını dilerseniz Raspberry’nin GPIO pinleri üzerinden dilerseniz de HDMI üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İlgili içeriğe göz atmak isterseniz aşağıda bulabilirsiniz.

Raspberry Pi 4 ile çiçek sulama, otonom araç, akıllı ayna gibi daha burada sayamayacağımız yapılabilecek birçok proje var. Ancak yazıyı daha fazla uzatmamak adına 5 tanesi hakkında konuştuk. Merak etmeyin, ilerleyen yazılarda kolaydan zora doğru birçok proje yapıyor olacağız. Peki siz de bizimle birlikte bu projeleri yapmak istemez misiniz?  Linux bilginizi geliştirmek, elektronik dünyasına atılmak ve eğlenceli projelere imza atmak için sizi Raspberry Pi 4 ile yolculuğa çıkarıyoruz! Siz de buradan kendinize uygun Raspberry Pi 4’ü alabilir ve bizimle beraber projeleri yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Önceki yazımızı okumak için buraya göz atabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Not: Bu yazımızda bulunan proje videolarında Raspberry Pi 3 kullanılmıştır. Ama Raspberry Pi 4 kullanarak da projeleri yapabilmeniz mümkündür.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz