back to top

Drone Motoru

Drone motorları, drone’un uçabilmesi için gereken ana bileşenlerden biridir. Genellikle küçük boyutlu ve hafiftirler ve birçok farklı türü vardır. Drone motorlarının en yaygın türleri fırçasız (brushless) motorlardır.

Dronelardan en iyi performansı almak için kaliteli ve sağlam bir drone motoruna ihtiyaç duyulur. Elektronik hız kontrolleri ve pervaneleri ile beraber drone motorları da tahrik sistemi için oldukça önemli bileşenler olarak karşımıza çıkmaktadır.  Drone motoru çeşitleri için modelleri incelediğinizde ihtiyacınızı karşılayabilecek modeller olduğunu göreceksiniz. 

Drone Motoru
Drone Motoru

Drone motor çeşitlerini baktığınızda yüksek hızlı motorlardan kanat ya da kol bölgesi için özel olarak tasarlanmış modellere kadar birbirinden farklı birçok model bulunmaktadır. Drone motorları için tork, bir hızdan diğerine geçme yeteneğini  ifade etmektedir. Büyük pervanelere sahip olan drone modelleri için yüksek tork değerine sahip olan parçalar gerekli olmaktadır. Yüksek torka ihtiyaç duyan modellerin düşük torklu olan modellere göre daha fazla akım çektiği söylenebilir. Genel olarak mini drone motoru fırçalanmış olanlardan tercih edilir. Daha büyük ve fonksiyonlu olan modeller içinse fırçasız drone motoru modeller kullanılır. Modeller incelendiğinde  benzinle çalışan modellerin var olduğu gibi elektrik enerjisi ile drone’ları harekete geçiren modeller olduğunu da görebilirsiniz.

Siz de kendi drone’nunuzu kendiniz mi yapmak istiyorsunuz Drone Nasıl Yapılır isimli içeriğimiz sizin için burada! 

Drone Motoru Özellikleri

Drone motoruna özellikleri açısından bakıldığında birçok farklı özellikte drone motoru karşımıza çıkmaktadır. Fırçasız motorlar, daha verimli bir güç çıkışı sağlamak için daha az parçaya sahiptirler. Bu motorlar, bir manyetik alanın dönen bir mıknatıs üzerinde hareket etmesi yoluyla çalışırlar. Bir fırçasız motor, manyetik alanı üreten sabit bir bobin ve hareketli bir mıknatıstan oluşur. Mıknatısın manyetik alanı bobinde elektrik akımı üretir ve bu da motoru döndürür.

Fırçasız motorlar, düşük güç tüketimi, yüksek verimlilik ve düşük ısı üretimi gibi birçok avantaja sahiptirler. Bunlar, drone’ların daha uzun uçuş süresi elde etmelerine yardımcı olur. Drone motorlarının diğer bir önemli özelliği, KV değeridir. KV değeri, motorun dönüş hızını ifade eder ve devir/dakika (RPM) cinsinden ölçülür. KV değeri ne kadar yüksekse, motor o kadar hızlı döner. Ayrıca, drone motorları için propellerler de çok önemlidir. Propellerlerin boyutu ve şekli, drone’un havada ne kadar iyi performans gösterdiğini etkiler. Motorun ve propellerin birbiriyle uyumlu olması, optimum performansı sağlamaya yardımcı olur.

Drone Motoru Özellikleri
Drone Motoru Özellikleri

Drone motorlarının kullanım süresi, motor tipine ve drone kullanım sıklığınıza göre değişiklik gösterecektir. Fırçasız motorlar genel olarak 10.000 saate kadar kullanılabilmektedir. Fırçasız motorlar daha pahalıya mal olan ürünlerdir ama uzun bir süre dayanıklılık göstermektedirler.

Ama genel olarak fırçasız motorların kullanım süreleri uzun olmaktadır. Bu motorların sürtünmeye neden olan bir fırçaları olmaması nedeni ile  uzun süre dayanıklı olacaklardır. Birçok drone motoru türü için aşınma sorunu bulunmaktadır. Ama fırçasız olanlar için bu bir sorun olmamaktadır. Sonuç olarak, drone motorları küçük boyutları ve hafiflikleri ile dikkat çekerler. Fırçasız motorlar, düşük güç tüketimi ve yüksek verimlilikleri ile tercih edilen bir seçenektir. 

Siz de birçok kişi gibi drone motoru nasıl çalışır diye merak ediyorsanız drone motorlarının çalışma şeklinin modelden modele farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Örneğin elektrikli drone motoru modelleri elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirerek çalışmaktadır.

Hazır Drone’lar ile Kendin Yap Drone’ların Farkları burada. İçeriğimize hemen göz atın ve detayları öğrenin.

Drone Motor Fiyatları

Fırçasız, benzinli ya da elektrikli gibi birçok farklı model drone motoru olduğunu söylemiştik. Bu modellerin hepsinin farklı avantajları bulunmaktadır. Yani istediğiniz özelliklere sahip bir drone motor modeli bulmanız hiç sorun olmayacaktır. Kullanacağınız amaca göre yapacağınız seçimler drone motoru fiyatlarının değişkenlik göstermesine neden olacaktır. Geniş bir fiyat aralığı sunması nedeniyle amacınıza uygun istediğiniz fiyat aralığında bir ürüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Projeniz için hemen bir drone motoru almak istiyor ve drone motoru nerede satılır merak ediyorsanız hemen drone motoru kategorimizi inceleyerek ihtiyacınıza uygun motorlara ulaşabilirsiniz.

Dronelar ile ilgili diğer yazılarımıza buradan göz atabilirsiniz. Eğer Kablosuz Görüntü Aktarıcı Set ürünümüze göz atmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz