Son zamanlarda oldukça popüler bir konu haline gelen drone’lar, çoğumuzun ilgisini çekmekte. Fakat bu konudaki kaynakların çoğunun yabancı dilde olması ve kısıtlı sayıdaki Türkçe kaynaktan dolayı çoğumuz kendi drone’umuzu yapmak için yola çıktığımızda “bir bilen” arama yoluna koyuluyoruz.

Bununla ilgili çeşitli forumlar ve Facebook grupları gibi bu işin duayenlerinin bir araya geldikleri ortamlar mevcut, fakat bu yazıda amacım kendi drone’unu yapmak isteyenlere temel seviyede bir bilgilendirme sunmak.

Size kendi drone’unuzu kendinizin yapmasını öneriyoruz fakat hazır güzel bir drone alıp, uçurmayı öğrenmek isterseniz de hemen incelemenizi tavsiye ettiğimiz bir smart drone var. >> Corby Smart Drone CX008 Zoom One

Kendi drone’unuzu yapmanız için sizlere bir kit ve bu kitin montajı ile kurulumunu detaylı bir şekilde anlatan bir video hazırladık. Bu kiti edinmeden önce bu yazıyı okumanız, drone’lar hakkında genel bir bilgiye sahip olmanız açısından oldukça faydalı olacaktır. Drone kitine şu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.robotistan.com/Super-Multikopter-Seti-Kendin-Yap-Drone-Kiti-Multicopter,PR-3278.html

Drone kelimesi ne anlama gelir?

Öncelikle “drone” kelimesinin ne anlama geldiğinden başlamak istiyorum. Drone, İngilizcede UAV (unmanned aerial vehicle), Türkçede ise İHA (insansız hava aracı) kısaltmaları yerine geçen bir sözcüktür. Herhangi bir markayı veya herhangi bir markaya ait bir ürünü temsil etmez.

Drone, çağrışım olarak genellikle otonom uçuş yeteneğine sahip cihazları nitelese de bu bir zorunluluk değildir. RC (radio controlled veya remote controlled, uzaktan kumandalı) özellikli hava araçlarının tamamına drone denilebilir. Çeşitli şekil ve yapılarda, farklı amaca hizmet eden drone’lar mevcuttur. Uçak, helikopter ve multikopter gibi farklı yapıda drone’lar mevcuttur.  Bu yazıda ağırlıklı olarak en popüler drone tipi olan multikopterlerden bahsedeceğim.

Drone Çeşitleri

Uçak tipindeki drone’lar, genellikle uzun menzile sahip olmaları düşünülerek tasarlanmıştır. Çoğunlukla FPV (first person view) sistemleri ile kullanılırlar. FPV, drone üzerinde bulunan bir kamera ve görüntü verici sayesinde, cihazı uzaktan kumanda eden kişinin sanki uçağın kokpitinden bakıyormuşçasına cihazı uçurmasını sağlayan sistemdir. Uçak tipindeki drone’lar genelde tek pervane ve motora sahip olduklarından az enerji tükettikleri için uzun menzil uçuşlarına daha uygundurlar.

Helikopter tipindeki drone’lar, genellikle akrobasi amaçlı veya ölçekli model görünümüne sahip cihazlardır. Bu tip cihazlar, çok yüksek manevra kabiliyetine sahiptir ve yeni başlayan kişiler için uygun değildirler. Helikopterler, yüksek seviyede pilotaj ve iyi kumanda hâkimiyeti gerektirdiğinden günümüzde yerini çoğunlukla multikopter drone’lara bırakmıştır.

Multikopter drone’lar şüphesiz ki en popüler olan drone çeşididir. Eminim ki çoğu insanın “drone” sözcüğünü duyduğunda aklında multikopter tipindeki bir drone canlanıyordur. Multikopterler, ismindeki “multi”den de anlaşılacağı üzere, çok motorlu drone’lardır. Motor sayılarına göre tricopter (3 motorlu), quadcopter (4 motorlu), hexacopter (6 motorlu) ve octacopter (8 motorlu) isimleriyle bilinirler. Farklı büyüklüklerde ve farklı amaçlarda kullanılabilirler. Örneğin, en popüler multikopter tipi olan quadcopterler, kamera taşıyarak havadan çekim için kullanılabildiği gibi yarış için de kullanılabilirler.

Multicopterlerdeki motor sayısı arttıkça, cihazın yük kaldırabilme kapasitesi de artar. Bu yüzden genellikle büyük prodüksiyon şirketlerinin havadan çekim için kullandığı drone’lar, hexacopter veya octacopter tipindedir. Bu sayede daha büyük ve ağır kameraları taşıyabilmektedirler.

MKHexaXL_D3X8985f

Multikopter Drone Parçaları

Bildiğimiz üzere, DJI Phantom gibi uçuşa hazır multikopterlerin yanı sıra, kendi multikopterinizi kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için drone parçalarının neler olduğunu bilmelisiniz.

Gövde (frame): Multikopterin bel kemiği diyebileceğimiz parçasıdır. Tüm diğer parçalar bu gövde üzerine sabitlenir. Gövde boyutu, şekli ve üretildiği malzeme, drone’un kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. Boyut, çoğunlukla çapraz iki motor arasındaki uzaklığın milimetre cinsinden uzunluğu olarak ifade edilir. Örneğin aşağıda fotoğrafta 450’lik bir quadcopter gövdesi görünmektedir.

q450f

Quadcopter drone’larda, genellikle motorlar X, + veya H diziliminde konumlandırılır. Bu dizilimlerin temelde hiçbir farkı olmasa da, cihazın kullanım amacına göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin 250 sınıfı yarış quadcopterleri büyük çoğunlukla H dizilimine sahiptir. Multikopter gövdeleri plastik, alüminyum, ahşap, pleksi veya karbon fiber gibi malzemelerden üretilir. Örneğin, yukarıda gördüğünüz 450 sınıfı quadcopterin kolları plastik, gövdesinin orta kısmında bulunan plakalar ise fiberglass’tan üretilmiştir. Günümüzde 3B yazıcı kullanılarak multikopter gövdesi üretmek te mümkündür. Yarış drone’ları ise yüksek manevra kabiliyetine sahip olduklarından, genellikle gövdeleri karbon fiberden üretilir.

zmr-250-2f

Kontrol kartı: Kontrol kartı, multikopter drone’umuzun “beyni” olarak nitelendirebileceğimiz parçasıdır. Bu kartlar üzerinde jiroskop ve ivmeölçer sensörler bulunur. Bu sensörlerden aldığı bilgiye göre kart, motorların devirlerini değiştirerek istenilen yönde hareketi ve stabilizasyonu sağlar. Helikopterlerin multikopterlerden en büyük farkı burada devreye girmektedir. Helikopterler, yatış manevraları ve kendi ekseninde dönme hareketini servo motorlar kullanarak tamamen mekanik bir prensiple yapmaktadır. Multikopterler ise bu hareketleri farklı motorların devirlerini değiştirerek gerçekleştirebilir. Kumandadan gelen hareket yönüne karşılık olarak motorların devirlerini değiştirme işini tamamen kontrol kartı üstlenir.

kk2.1.5f

Kontrol kartları, yine multikopterin kullanım amacına göre farklı özelliklerde ve farklı sensörlere sahip olabilmektedir. Bir kontrol kartının olmazsa olmazı jiroskop sensörüdür. Bunun yanında ivmeölçer barındıran kartlar otomatik stabilizasyon yeteneğine de sahip olur. Barometre sensörü bulunduran kartlar kullanılırsa, drone’un sabit bir irtifada kalabilmesi sağlanır. İleri seviye kartlarda GPS bulunur ve bu sayede drone, bilgisayarda harita üzerinde belirlenen rotaya bağlı kalarak otonom uçuş gerçekleştirebilir ya da kumanda ile uçulduğunda menzil aşılma durumunda kalkış yaptığı yere geri dönebilir (return to home).

Motor,ESC ve pervaneler: Dronelarda kullanılan motorlar, fırçasız DC motor olarak bilinen motorlardır. Bu tipte motor kullanılmasının sebebi, fırçasız motorların fırçalı motorlara göre çok daha verimli olması ve aşınan parça sayısının az olmasındandır. Farklı büyüklükteki gövdelerde farklı boyda motorlar kullanılır. Oyuncak olarak nitelendirebileceğimiz küçük multikopterlerde ise “coreless” tipte fırçalı mikro motorlar bulunur.

bl-outrunnerf

Fırçalı motorların aksine, fırçasız motorları sadece gerilimi değiştirerek sürmek mümkün değildir. Dikkat ettiyseniz fırçasız motorların 3 adet kablosu bulunmaktadır. Bu kabloların herhangi ikisini doğrudan bir gerilim kaynağına (örneğin bir pil) bağlarsak, gerilim kaynağını kısa devre yapmış oluruz. Fırçasız motorların kullanılabilmeleri için mutlaka sürüye ihtiyaçları vardır. RC model dünyasında bu sürücüye Electronic Speed Control ya da kısaca ESC denilmektedir.

esc_631347f

ESC ve motor kombinasyonunu, kullanacağımız gövde büyüklüğüne ve ağırlığına göre seçmemiz gereklidir. ESC’lerin özellikleri arasında kullanılabileceği maksimum gerilim ve sağlayabilecekleri maksimum akım belirtilir. Örneğin yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz ESC 5,6 – 16,8V arası gerilim aralığında maksimum 18A akım sağlayabilmektedir. Motorlarımızın da özellikler listesinden bakarak uygun ESC’yi kullanmamız gereklidir.

Her motorun, özellikler listesinde en uygun çalışacağı pervaneler belirtilir. Multikopterlerde pervaneler çoğunlukla saat yönü (CW) ve saat yönünün tersi (CCW) dönecek şekilde birlikte bulunur.  Multikopterin ön ve arka kısımlarına farklı renkte pervaneler takmanız, drone’un yönünü karıştırmamanız için doğru bir tercih olacaktır.

8pcs-4Pair-10x4-5-font-b-1045-b-font-font-b-Propeller-b-font-Prop-CWf

Kumanda ve Alıcı: Drone’umuzu uçurabilmemiz için tabi ki bir kumandaya ihtiyacımız olacak. Bir drone’u uçurmak için en az 4 kanala sahip bir hava aracı kumandası kullanmalıyız. RC kumandalarda en sık kullanılan mode 1 ve mode 2 olmak üzere iki stik konfigürasyonu mevcuttur. Bu ikisi arasındaki fark, gaz çubuğu ve rudder’ın farklı konumlarda olmasından kaynaklanır. Dünyada ve ülkemizde büyük çoğunlukta mode 2 kumanda (gaz çubuğu sol stikte) kullanılır. Sadece eskiden beri mode 1 düzenine alışmış kullanıcılar alışkanlıklarından dolayı mode 1 kumanda tercih eder. Aynı zamanda mode 3 ve mode 4 dizilimleri de mevcuttur ama çok çok nadir rastlanır.

Günümüzde, RC uzaktan kumandaların neredeyse hepsi 2.4 GHz frekansta çalışmaktadır. Bu sayede anten boyları kısalmış ve frekansın birbiri ile karışma olasılığı neredeyse yok olmuştur, çünkü 2.4 GHz kumandalar, eski 35 MHz veya 72 MHz kumandaların aksine dijital haberleşme yaparlar ve alıcı ile kumanda bir şifreleme ile birbirine eşleşir. Bu eşleşme işlemi sadece bir kez yapılır ve daha sonra o kumanda sadece kendi şifresini tanıyan alıcılar ile haberleşebilir. 2.4 GHz sistemler, menzil konusunda ise en az 500m civarında bir performans gösterirler. Bu mesafe, drone’unuzun büyüklüğünü düşünecek olursanız fazlasıyla yeterlidir. Ayrıca yeni başlıyorsanız drone’unuzu gözle göremeyecek kadar uzağa götürmemeniz, hem sizin hem de çevredekilerin güvenliği için daha doğru bir hareket olacaktır.

Bataryalar: Drone’larda kullandığımız piller lityum polimer tipteki pillerdir. Kısaca lipo batarya da denir. Bu piller ağırlık ve boyutlarına oranla oldukça fazla enerji verebilme yeteneğine sahiptir. Lityum polimer pillerin her bir hücresi, nominal olarak 3,7V, tam dolu olduklarında ise 4,2V gerilime sahiptir. Bu hücreler, birbirine paralel ve seri bağlanarak bataryanın kapasitesinin veya geriliminin artımı sağlanır. Örneğin 3S diye tabir edilen bir lityum batarya, 3 x 3,7V = 11,1V nominal gerilime; tam şarjlı iken ise 12,6V gerilime sahiptir. Lityum bataryaların miliamper saat (mAh) cinsinden kapasiteleri üzerlerinde belirtilir. Ayrıca bu kapasiteye oranla ne kadar akım verebildikleri üzerinde yazan “C” değerine bağlıdır. Örnek verecek olursak, 2200 mAh 25C değerindeki bir lipo batarya, 2,2A x 25 = 55A akımı sürekli olarak sağlayabilir. Bazı bataryaların üzerinde yazan 25-30C ise bataryanın sürekli olarak 25C, 10 saniye gibi kısa süreli olarak ise 30C akım verme yeteneğini gösterir.

ÖNEMLİ NOT: Lityum polimer piller doğru kullanılmadığı zaman çok tehlikeli olabilmektedir. Lityum polimer pil, herhangi bir yırtılma, ezilme, kısa devre yapılma, aşırı şarj veya deşarj edilme gibi durumlarda şişmeye, kısa bir süre sonra da alev alarak yanmaya başlar. Lityum polimer batarya, yanmaya başladığı zaman su ile dahi söndürülemez. Lityum polimer bataryalarla çalışırken kesinlikle yanabilecek cisimlerden uzakta durun ve lityum polimer bataryayı balanslı şarj edecek tipte bir şarj aleti kullanın. Asla ama asla kendi başına şarj olmaya bırakmayın. Saklamak için lipo güvenli saklama çantaları kullanın.

Drone’unuzu uçururken güvenliğe dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Pratik yapmak için boş ve geniş, mümkünse zemini çim olan mekanlar bulmaya çalışın. İnsanların kalabalık olduğu yerlerde uçurmayın. Özellikle tecrübeniz az ise, drone’u bir anlık heyecana gelerek çok yüksek irtifalara çıkartmayın. Unutmayın ki her çıkışın bir inişi vardır J. Kendinizden emin olmadıktan sonra uzak mesafelere uçurmayın. Uzak mesafelerde drone’un önüyle arkasını karıştırmanız ve kırım yaşamanız (RC dünyasında kaza yerine kırım denir, sebebini ben de çözebilmiş değilim) olasıdır. Eğer GPS özellikli bir kontrol kartınız varsa asla ama asla bunun verdiği güvenle geri getiremeyeceğiniz yerlere göndermeyin. Drone’un bataryasını takmadan önce mutlaka kumandanızı açın. Unutmayın ki ilk önce kumanda açılır, uçuş bittikten en son işlem olarak kumanda kapatılır. Kumanda ve drone açıldıktan sonra arm işlemini yapın, işiniz bitince MUTLAKA DISARM YAPIN! (tecrübe ile sabittir, plastik dahi olsa pervaneler ciddi kesiklere yol açabilir). Ve son olarak meraklı insanların “Kaç paraya aldınız?”,”Bu pille mi çalışıyor?”, “Ne kadar uzağa gidebilir?” gibi sorularına sabırla cevap vermeye hazırlıklı olun 🙂 (Not: Drone havadayken “Bu alet uçuyor mu?” sorusuna bizzat rastladım.)

Eğer siz de kendi multikopterinizi yapmak istiyorsanız ve parça seçiminde kararsızsanız, sitemizde bulunan multikopter setinden temin edebilirsiniz. Kitin birleştirme aşamalarını anlatan videomuzu izleyerek kolayca uçmaya başlayabilirsiniz! Kırımsız ve güvenli uçuşlar!

Hazır drone almak isterseniz, yine Robotistan’ı tercih edebilirsiniz. 

322 Yorumlar

 1. Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler çok açıklayıcı olmuş fakat bu kumanda ile drone haberleşmesi bu sitede de satlıan arduino ve Wireless NRF24L01 2.4GHz Transceiver Modül – 2.4GHz Alıcı Verici Modül ile de bilgisayara bağlayıp bu drone u yönetmek mümkün müdür yoksa kumanda şart mı?

  • Hamid Bey merhabalar. Bahsettiğiniz şekilde drone’u yönetmek teorik olarak mümkün, fakat drone uçurma konusunda tecrübeniz yoksa kumanda kullanarak hakimiyet sağlamak çok daha sağlıklı bir başlangıç olacaktır. Ayrıca NRF24L01 veya HC-05 bluetooth tarzı modüller genel amaçlı kullanıma yönelik tasarlandığından dolayı haberleşmede yaşanacak anlık aksaklıklar veya menzil problemleri kötü sonuçlar doğurabilecek kazalara sebep olabilmektedir.

 2. Dronenda motor seçimini nasıl yapmalıyız mesela 2 kg lik yük kaldırabilmemiz için hangi özelliklere sahip motor almamız lazım.

  • Örnek vermek gerekirse bir quadcopter yapmak istediğimizi düşünelim. Hedefimiz kumandanın gaz kolunun yarıdayken quadcopterimizin havada kalabilmesidir. Quadcopterimiz yükü ile birlikte toplam 2 kg ise, kullandığımız motorların her birinin 500 gr yük çekeceği anlamına gelir. Ama biz tabi ki her motoru 500 gr yük kaldırabilecek kapasitede seçersek, motoru limitlerinde kullanırız ve motor bozulur. Ayrıca motorların yanında verilen bilgiler kısmında, kaç hücreli pil ve hangi boyda pervane ile kullanıldığında kaç amper akım çekeceği ve kaldırma kapasitesinin bilgisi verilir. Bu kriterlere göre, her bir motorun kullandığımız pervane ve pil ile ortalama olarak 1 kg kaldırabilmesi gereklidir. Hatırlayacak olursak, gaz kolunun %50 seviyesinde drone’un havada durabilmesi gerekiyordu.

 3. Selamlar, http://www.robotistan.com/super-multikopter-seti-kendin-yap-drone-kiti-multicopter seti satın almak istiyorum ancak burada yer alan ” 7-12 dakikalık bir uçuş süresine sahiptir. ” çok kısa bir süre. Bu süreyi ortalama 45 dakika ile 90 dakika arasında düzenleyebilir miyiz? bunun için 3050 mah değilde örneğin, 10.000 mah kullansak daha fazla ağır olacağı için yine değişen birşey olmaz mı? işin özü; 45 dakika ile 90 dakika arasında uçuş süresine sahip bir drone yapılabilir mi? teşekkürler.

 4. Selamlar. Ağırlık kaldırabilecek bir drone tasarlamayı düşünüyorum ama motor gücü konusunda sıkıntı çekiyorum. Drone veya multicopter olabilir. kendi ağırlığı dışında en az 5 kg taşımasını istiyorum. fakat kaç adet motor gücü ve kaç adet olması gibi hesaplamalarda sıkıntı çekiyorum. yardımcı olabilirmisiniz

 5. merhaba ben quadcopter ek olarak kamera takmak istiyorum. Yalnız araştırmalarımda kameranın direkt olarak lipo pile takıldığını gördüm. Bununla alakalı kamera için ayrı bir lipo pil almak mı gerekir. Motorlara hareket veren lipo pili kullanabilir miyim. Bununla alakalı yardımcı olursanız çok iyi olur. Şimdiden teşekkürler…

  • Semra Hanım merhabalar.
   Bahsettiğiniz kamera GoPro tarzı aksiyon kameralarından ise bu kameraların içinde kendiliğinden şarjlı batarya bulunduğundan ekstra bir batarya takmanıza gerek yoktur. Eğer FPV (first person view) kamera sisteminden bahsediyorsanız, bu sistemler için kameranın yanıs sıra kullandığınız kumanda frekansı ile çakışmayacak bir frekansta çalışan görüntü verici (günümüzde en sık olarak kullanılanlar 5.8GHz frekansında çalışmaktadır), bu verici ile uyumlu olarak çalışabilen bir görüntü alıcı ve görüntüyü alabilmeniz için uygun bir ekran veya FPV gözlüğe de ihtiyacınız olacaktır. FPV sistemini ana bataryadan (motorlara güç veren) FPV vericiniz bu gerilimi desteklediği sürece besleyebilirsiniz, fakat uçuş süreniz az bir miktar da olsa azalacaktır. Ayrıca motorların çektiği akıma bağlı olarak aldığınız görüntüde parazit oluşma ihtimali vardır. Bunun da önüne geçmek isterseniz LC güç filtresi devresi kullanabilirsiniz.

  • Çok motorlu insansız hava araçları (diğer bilgiğimiz adıyla multikopterler) birden fazla motora sahip olduğu için pilden fazla akım çektiği için pili kısa sürede bitirmektedir. Örneğin quadcopterde bulunan bir motoru kullanarak yapılan bir uçak çok daha uzun süre havada kalabilecektir.

  • İvmeölçer/jiroskop (IMU), barometrik basınç sensörü, pusula sensörü gibi çeşitli sensörleri kullanmalısınız.

  • Selamlar. Bu kitte bulunan kontrol kartı (KK2) malesef GPS desteklememektedir. GPS’li bir sistem isterseniz APM2.6 bakmanızı tavsiye ederim.

 6. satın aldığımız pakaette kumanda da dahilmi acaba bide bu ayarlar kumandadan kumandaya farklılık gösteriri

  • Set içeriğine kumanda dahil değildir. Alacağınız kumandaya göre videodaki gibi end point, reverse ve sub-trim ayarlarını yapmanız gerekecektir.

 7. Fırçasız motor yerine fırçalı motor kullanabilir miyiz. Fırçalı motorun fırçasız motora göre eksik olan yanı nedir ?

  • Fırçalı motorların yapıları gereği içlerinde bulunan sarımlara akımı taşıyacak karbon veya bakırdan yapılma “fırça”ları bulunmaktadır. Fırçasız motorlar ise, bobinler üzerinden manyetik alanın belirli bir sıra ile tetiklenerek sabit mıknatısları itmesi prensibi ile çalışır. Kısacası fırçasız motorlarda sürtünme minimaldir ve aşınmaya bağlı olarak çıkabilecek sorunlar neredeyse yoktur. Bu yüzden fırçasız motorlar güç olarak ta fırçalı motorlardan çok daha üstündür.

   Detaylı olarak bilgi sahibi olmak isterseniz DC Motor Çeşitleri Nelerdir? yazımızdan faydalanabilirsiniz.

 8. Oncelikle verdiğiniz butun bilgilere cok tesekkur ederim sizin sayenizde kendi quadcopterimi tamamladim. Ancak size ufak bir sorum olacakti benim yaptigim quadcopter kendi ekseninde donyor ve tam olarak kontrol edemiyorum acaba bana yaedimci olabilirmisiniz
  Ozellikleri:
  3S 25c 1550 mah Lipo pil
  30A Brushless ESC (x4)
  KK2.1.5 Quad-copter Kontrol Kartı
  1000 kv Brusless motor = (x4)
  1045 (x2) 1045r (x2) 12 inç pervane
  Turnigy 9X-V2-2.4 GHz-9 Kanal Kumanda

 9. Başta tşk ederim güzel bir sunum ben kendim yapmak istiyorum siz neredeyse paketini hazılamıssınız eksiği ile günümüzde HD kameralı olan modeller 230 tl civarında ama sizin paket aşırı değilmi öncü oluyorsunuz teşvik ediyorsunuz ama fiyatı görünce üstüne 2 bin lira daha koyup araba alıyım diye düşünüyorum tşk

  • Bahsettiğiniz fiyata sahip ürünler en basit şekliyle oyuncak olarak nitelendirilebilen cihazlardır. Herhangi bir parçası kırıldığı zaman yedek parça bulabilirsiniz fakat malesef geliştirmeye ve profesyonel kullanıma yönelik ürünler değillerdir. Ayrıca kutudan uçuşa hazır olarak çıkması tecrübesi olmayan kişiler için belki bir avantaj olabilir ama şahsi düşüncem, kişinin her bir parçanın görevini bilerek kendi aracını toplaması bilgi ve tecrübe açısından oldukça faydalı olmaktadır. İHA’ları eğlence amaçlı kullanmak niyetinde iseniz tabi ki bu cihazları tercih edebilirsiniz, bizim hazırladığımız set ise kendi uçuş stilinize göre konfigüre edebileceğiniz kapsamlı bir settir. Bu seti kullanarak İHA dünyasına bir adım atabilir, zaman geçtikçe ve tecrübe edindikçe ek ihtiyaçlarınıza göre (örneğin otonom uçuş kabiliyeti) parçalarını güncelleyerek kullanabilirsiniz. Umarım açıklayıcı olmuştur.

 10. Kerem Bey
  Her şeyden önce güzel bir video anlatımı olmuş hepinizin eline sağlık. Uzun zamandır dronları inceliyorum Videonuzu izledikten sonra, dron ile uçabilmek fikri oluştu.
  ortalama 100 kg lık bir yükü havalandıracak bir sitem için elektrikli motor kullanarak yapıla bilecek sitemde, motorların kontrolü ve havalandıktan sonra sizin kartlarınız ve esc nizi kullanmak için ne gibi tavsiyeleriniz olabilir. Yada sizce fazla abartılı mı düşünüyorum.?

  • Turan Bey merhabalar;
   Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Bahsettiğiniz yük kapasitesini taşıyacak büyüklükte bir İHA için oldukça ciddi büyüklükte bir araca ve çok yüksek motor gücüne ihtiyacınız olacaktır. Bizim satışını yaptığımız motorların maksimum kaldırma kuvveti motor başına 1 kg civarındadır. Yapmayı düşündüğünüz cihazın boyutunu ve gücünü göze alacak olursanız çok ciddi bir uçuş güvenliği ve emniyet riski söz konusudur. Size tavsiyem, öncelikle daha makul boyutlara sahip bir cihaz ile uçuş tecrübesi kazandıktan sonra bu projenize yönelmenizdir. Ayrıca sizin, etrafınızdakilerin ve cihazın güvenliği için İHA Kayıt Sistemi Hakkında Merak Ettikleriniz adlı yazımızı incelemenizi ve burada belirtilen yönergelere uymanızı da tavsiye ederim.

 11. Kerem Bey
  Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Eğer sizce de bir sakıncası yoksa yardımcı olmanızı isteyeceğim. Benim için en büyük sorun kart kısmının halledilmesi. Video da yer alan uçuş kontrol kartını 220 V beslenen ac veya 220 V jenratör elektriği ile beslenen 4 adet 16.000 devirli motorların kullanımı için uyarlana bilir mi? yada daha değişik bir kart mı gerekir. Geriye kalan gövde ve diğer mekanik kısımları ben halledeceğim. Projemi yapa bilir isem öcelikle yer zeminine yakın bir şekilde çalışma yapmayı, başarılı olursa da en son olarak yerde 5-7 metre yükselmeyi planlıyorum. Çalıştıktan sorada kayıt yaptıracağım çalışmaz ise zaten çöp olacak
  Gösterdiğiniz ilgiye bir kez daha teşekkür ederim.

 12. Kerem bey merhabalar,
  Drone’umu pc/apple üzerinden kontrol etmek istiyorum bu durumda kullanmam gereken program nedir? Ayrıca wireless modem ile daha uzak noktalarda kullanabilir miyim? Yönlendirme için ne yapmalayım?
  Teşekkürler.

  • Malesef 2.4GHz frekansında çalışan kumandalar kendi protokollerini kullanmaktadır. WiFi üzerinden iletişim yapabilen ek donanımlar mevcuttur, fakat kontrol hassasiyeti ve gecikme açısından problem yaşamanız çok yüksek ihtimal dahilindedir. Bu yüzden daha hassas kontrol imkanı sağlayan kaliteli bir uzaktan kumanda seti kullanmanız çok daha makul ve mantıklı bir çözüm olacaktır.

  • Teoride mümkün fakat pratikte değil :). Güneş panellerinin üreteceği güç, doğrudan İHA’yı çalıştırmak için yeterli olmayacaktır. Ancak çok yavaş bir şekilde ana bataryayı şarj etmekte kullanılabilir. Şarj işleminde de hücrelerin dengelenmesi vs. gibi problemler çıkacağı için pratikte böyle bir uygulama yapmak çok mantıklı olmayacaktır.

    • Merhabalar. Malesef saç kurutma makinesi içindeki motor 12V ile çalışamaz ve çalışsa dahi bir multikopter için gerekli itiş gücünü sağlayamaz. Multikopterlerde yazıda da bahsettiğim üzere fırçasız DC motorlar kullanılmaktadır. Sürücüler bu motorlara özel olarak tasarlanmıştır. Sizin bahsettiğiniz saç kurutma makinesi motoru ise 220V AC ile çalıştığından, bir kablo ile şehir şebekesine bağlamadığınız sürece o motorun çalışması mümkün değildir.

 13. anlatımız cok aydnlatıcı ve cok güzel ne zamandır böyle bişey arıyordum ve cok ii oldu sizin bu sistemi daha uzun süre havada tutmak için ne gibi değişiklikler yapmalıyım ?

 14. Güzel bir websiteniz var. mucidlik kanımda var. size bir deneyimlerinize sığınarak bir sorum olacak. tek motorlu kontrol dışı bir drone tasarlasak, yani tek motoru kayış ile dört pervaneyi çevirttirerek uçurmayı denesek uçuş gerçekleşirmi. bir sorum daha var bu kontrol kartı ve kumandayı nasıl temin ederiz.

 15. Merhaba, biz Drone kumandasını kendimiz yapmaya çalışıyoruz. Fakat kumandalarda bulunan ileri-geri kademeli potları bulamadık. Joystick kullanmayı düşündük ancak sabit kalmadığı için zor olacağını düşündük. Onlardan nerede bulabiliriz ya da ne tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler

  • Kumanda üzerindeki bulunan çubukları “RC transmitter gimbal” ismiyle aratırsanız kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

 16. merhaba , dronenun batarya kapasitesine agırlıgı oranıyla güc tüketimini hesaplayabilecegimiz bir formul varmıdır.
  4 motorun max nekadar agırlıgı kaldırabilecegini bulabilecegimiz bir hesaplama mevcutmudur .

 17. Abi eline sağlık teşekkür ederim. Drone a gerçek zamanli görüntüyü PC ye aktaran bir kamera nasil ekleyebiliriz ? PC ye görüntü aktarilmasiyla drone u pc Den nasip kontrol edebilirim ? Ne kadar araştırma yaparsam yapayım istediğim özellikleri içeren bir drone bulamadim.(yabanci kaynaklardan yararlanamadim)