back to top

Nodemcu Nedir? Nodemcu Projeleri

Herkese selam.

Makerlerin ve IOT dünyasının göz bebeği olan. “Bir şeyleri kolayca bağlayın” sloganıyla yola çıkmış olan NodeMCU geliştirme kartının, ne olduğunu, ne işe yaradığını ve projelerin nasıl geliştirildiğini sizlere anlatacağım.

Her şeyden önce, bu sempatik kartın adını nasıl telaffuz edildiğini öğrenelim: NOD – EM – Sİ – YU şeklinde telaffuz ediliyor ama farklı şekillerde telaffuz edildiğini de duymuş olabilirsiniz. En azından artık doğru şekilde telaffuz etmeyi biliyorsunuz. 🙂

Bu yazıda anlatılan projelerin hepsini yapabileceğiniz bir NodeMCU IoT setimiz mevcut. Sitemizden güvenli bir şekilde alışveriş yaparak bu sete sahip olabilirsiniz.

Öyleyse bu kartı biraz kurcalayalım 😊

Nodemcu Nedir? ESP8266 İle Alakası Nedir

NodeMCU üzerinde ESP8266 modülü bulunduran açık kaynak kodlu, ufak boyutlu elektronik geliştirme kartıdır. 

Ucuz olmasına rağmen çok stabil çalışan bir karttır.  Kullanım alanı oldukça geniştir. Üzerinde bulunan ESP8266 Wifi modülü sayesinde internete kolay bir şekilde bağlanabiliyor, bu özelliği sayesinde uzaktan kontrol ve IOT projelerinde çok fazla kullanılır. Ayrıca düşük güç tükettiği için, güç tüketimi önemli olan projelerde de çok tercih edilir.

NodeMCU Hangi Dilde Programlanlanır ?

Normalde programla dili olarak Script’i kullanır. Aynı zaman da Arduino IDE üzerinden de programlanabildiği için de Arduino ile aynı dilde programlanabilir. (Bu yöntem daha çok tercih edilir.) Üzerinde bulunan micro usb girişi sayesinde Arduino IDE üzerinden rahatlıkla programlayabilirsiniz.

Nodemcu Pinout

Nodemcu pinout, schematic
Nodemcu pinout

NodeMCU Ch340g Driver Yüklemesi

NodeMCU’nun en çok kullanılnan ch340g çipli modeline driver yüklemeyi anlatacağım.

Ch340g çipi olan modellerde işlevsel olarak hiç bir fark yoktur. Sadece fiyatı ucuz olsun diye bu çip kullanılmıştır.

Kartımızı USB kablosuyla bilgisayarımıza bağlıyoruz.

Aygıt yöneticisi
Aygıt yöneticisi

Kartı taktıktan sonra aygıt yöneticisini açıyoruz. Görüldüğü üzere kartımız için sürücü yüklenememiş ve hata mesajı mevcut. İndirdiğimiz sürücü dosyanın içindeki ch341ser.exe dosyasını çalıştırıyor ve çıkan pencereden INSTALL butonuna tıklıyoruz.

Driver setup
Driver setup

INSTALL butonuna tıkladıktan sonra sürücüler yükleniyor ve “Driver install success!” yazan bir pencere çıkıyor.

Driver install success
Driver install success

Bu sırada arkada Aygıt Yöneticisi açık ise, kartın sürücüsünün yüklendiğini ve Bağlantı Noktaları başlığı altında “USB-SERIAL CH340 (COM x)” şeklinde yer aldığını görebilirsiniz. Burada parantez içinde yazan kısım, kartımızın kullandığı COM portu numarasını göstermektedir.

Arduino ıde
Arduino ıde

Arduino IDE’de >>Araçlar >> Port kısmından buradaki COM portunun seçili olduğundan emin olduktan sonra NodeMCU’nuzu sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

NodeMCU Cp2102 Driver Yüklemesi

NodeMCU’nun bir diğer çipili versiyonu ise cp2102 versiyonudur. Genelde bu versiyona NodeMCU v3 denmektedir. Şimdi cp2102 driver nasıl yüklenir öğrenelim.

Cp2102 driverı bilgisayarınıza yükledikten sonra, dosyanın içinde bulunan exe uzantılı dosyayı çalıştırıyoruz.

Cp2102 driver
Cp2102 driver

Daha sonra açılan setup penceresinde ileri butonuna tıklıyoruz.

driver setup
driver setup

Son butonuna tıkladıktan sonra setup penceresi otamatik kapanacaktır, ve driverınız yüklenmiş olacaktır. Artık NodeMCUnuza Arduino IDE üzerinden sorunsuz bir şekilde kod yükleyebilirsiniz.

Nodemcu Projeleri – Uygulamaları (Arduinosuz)

NodeMCU kartı ile birden çok uzaktan kontrol projeleri yapılabilir. Örneğin uzaktan çiçek bitki sulama, uzaktan sıcaklık ve nem kontrolü ya da uzaktan rgb led kontrolü gibi dikkat çekici projeler yapılabilir.

Sizin için rahatça IoT projeleri geliştirebilmenize olanak sağlayan bir set oluşturduk. Üstelik bu set ile beraber içerisinde 7 tane projenin bulunduğu e-kitap da ücretsiz. Bu seti aldığınız zaman içerik ihtiyacı duymadan yapabileceğiniz projeler şunlardır.

1. Tarayıcı Üzerinden Led Kontrolü

Her proje led yakmakla başlar“. İlk yapacağımız proje tarayıcı üzerinden led kontrol etmek olacak, IOT projelerine yeni
başlayan birisi için oldukça ilgi çekici bir projedir.

Nodemcu led bağlantı şeması
Nodemcu led bağlantı şeması

2. Çiçek, Bitki Sulama

Bu proje sayesinde evinizde, ofisinizde bulunan çiçekleri ve bitkileri uzaktan telefon ile sulayabileceksiniz.

Nodemcu motor sürücü bağlantı şeması
Nodemcu motor sürücü bağlantı şeması

3. Dht11 İle Sıcaklık Ve Nem Ölçümü

Bu proje tamamlandığında herhangi bir ortamın, sıcaklık ve nem değerlerini Blynk uygulaması üzerinden dünyanın başka bir yerinde dahi olsanız takip edebilecekseniz.

Nodemcu dht11 bağlantı şeması
Nodemcu dht11 bağlantı şeması

4. Uzaktan Röle Kontrolü

Bu projede Blynk uygulaması ile farklı ağlarda bile olsa iki adet röleyi açıp kapatma uygulamamızı gerçekleştireceğiz. Bu rölenin uçlarına ne bağlarsanız (klima, lamba, motor) evinizden, iş yerinizden kontrol edebileceksiniz.

Projeyi yaparken röleye bağlayacağınız yüksek voltaj ile çalışan cihazların bağlantılarını yaparken dikkatli olmanızda yarar var.

Nodemcu röle bağlantı şeması
Nodemcu röle bağlantı şeması

5. Blynk Rgb Led Kontrolü

Bu projede Blynk uygulaması ile RGB diyot led kontrolünü nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Gece lambası ya da aksesuar gibi bir projeye çevirerek, evinizde güzel bir ortam elde edebileceksiniz.

Nodemcu rgb led bağlantı şeması
Nodemcu rgb led bağlantı şeması

6. Duman – Gaz Dedektörü

Bu projede telefonunuzdan Blynk programını kullanarak wifi ağı üzerinden NodeMCU kartı sayesinde Gaz sensöründen gelen veriler sayesinde ortamın gaz ve duman seviyesini ölçebileceksiniz. Belirli seviye üzerinde telefonumuza bildirim gelecek ve buzzer çalışacaktır.

Nodemcu gaz sensörü bağlantı şeması
Nodemcu gaz sensörü bağlantı şeması

7. Servo Motor Kontrolü

Bu projede WiFi üzerinden Blynk uygulamasıyla servo motor kontrolü nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

Nodemcu servo motor bağlantı şeması
Nodemcu servo motor bağlantı şeması

Kitabın içerisinde de Blynk uygulaması nasıl kullanılır, nasıl proje geliştirilir gibi bilgiler de mevcut.

Kitabı indirmek için fotoğrafa tıklayabilirsiniz.

Kitapçığın içinde bulunan projeleri rahatça yapabilmeniz için bu kitapçığa özel hazırlanmış olan seti sitemizden güvenli bir şekilde satın alarak bu sete sahip olabilirsiniz.

Setin içeriğinde bulunan ürünler ile yapılabilecek projelerin videosunu da Robotistan Youtube kanalından izleyebilirsiniz. Lütfen görüşlerinizi videonun altına yorum olarak belirtmeyi unutmayınız.

Yazımızda geçen bilgiler işinize yaradıysa, görüş ve önerilerinizi yorum yaparak iletmenizden mutluluk duyarız. Bütün yorumları okuduğumuzu unutmayın.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın ! 🙂

Yasin TAŞCIOĞLU
Yasin TAŞCIOĞLUhttps://yasintascioglu.com/
Robotik ve gömülü sistemler alanında projeler geliştiriyorum. 3 Boyutlu yazıcılar için modeller çiziyor ve baskılar alıyorum, aynı zaman da 3d yazıcı tamiri ve upgrate yapıyorum. Yazılım alanında kendimi geliştiriyor ve bilgilerimi insanlara aktarmayı seviyorum.

Son Çıkan Yazılar

15 YORUMLAR

 1. merhaba ben nodemcu almak istiyorum ama daha önceden aldım kütüphane bulamadım arduinoda elimde kaldı sonra zaten bozuldu. bana bir öneri verebilirmisiniz arduino kütüphanesiyle beraber

 2. hocam esp8266 esp32 ye göre daha gelişmiş ve daha iyi değil mi? internette yabancı kaynaklarda dahi pek fark edilir bi fark göremedim.

 3. Selamlar ben NodeMCU Ch340g Driver Yükledim fakat aygıt tarayıcısında hala çıkmıyor .sebebi ne olabilir yardımcı olacak varsa sevinirim.

 4. Akıllı priz projesini uygulamaya çalışıyorum. Ancak aşağıdaki hatayı alıyorum. Yüklemediğim kütüphane kalmadı.
  Arduino:1.8.13 (Windows 10), Kart:”NodeMCU-32S, 80MHz, 921600″

  NodeMCU:41:25: fatal error: ESP8266WiFi.h: No such file or directory

  compilation terminated.

  exit status 1

  ESP8266WiFi.h: No such file or directory

  This report would have more information with
  “Show verbose output during compilation”
  option enabled in File -> Preferences.

 5. Merhaba kartın depolama, ram ve pin sınırlarını aşmadığımız müddetçe istediğimiz kadar sensörü rgbyi servo motoru vb. çoklu görev çalıştırabilirmiyiz

 6. merhabalar merak ettiğim bir husus var arştırdım lakim tam olarak anlatan bir kaynak bulamadım bu tür işlere meraklıyım ama eng yok malesef pek fazla.
  Merak ettiğim konu ise şu NodeMCU Ch340g versiyonu var elimde bu cihaza
  usb flash bellek & webcam yada arducam bağlanabilirmi.?

 7. Merhaba Bir kaynakta ivme sensörünün vcc pinini nodemcunun vin pinine bağla demişti. Vin pini sadece nodemcuyu beslemek için kullanılmıyor mu? Ayrıca hadi diyelim ivme sensörünü vin pininsen besledik. Nodemcuyu lipo pil ile nasıl vin üzerinden besleyeceğiz. Bi sorunum daha var 3.7 1050 mah lipo pil nodemcuyu calistirmadi acaba hangi degerde olmasi gerekiyor. Pil sağlam.

  • Selamlar.

   VIN pinine bağlacağınız değer çok önemli fazla bir gerilim verirseniz o birime bağlı olan tüm sensörlere de fazla gerilim gitmiş olacaktır. 5V vererek deneme yapabilir veya harici bir kaynaktan 5V alabilirsiniz. GND bağlantılarını ortak yapmayı unutmayınız. VIN pinine girilen belirli bir gerilim ile birlikte, kartı USB’den hariç bir şekilde besleyebilirsiniz. 3.7V pil ile maalesef VIN üzerinden çalıştırmak gibi bir şeyi yapamazsınız, lütfen yükselteç devresi kullanarak gerilimi yükseltiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz