back to top

Raspberry Pi 3 Röle Kartı İle Alarm Devresi Yapımı #11

Bu içerik 16 Ocak 2017 Tarihinde Raspberry Pi 3 Uyumlu Olacak Şekilde Güncellenmiştir. Güncellenen kısımları daha kolay şekilde görebilmeniz için farklı renkte (lacivert) yazdık. Güncelliğini yitiren kısımların ise üzerini çizdik. Keyifle oku, bol bol üret!

Raspberry Pi Dersleri serimizde kullanacağımız malzemelerin tamamına sizler için hazırladığımız setler ile kolayca sahip olabilirsiniz. Raspberry Pi’ye Uzaktan Bağlantı Yöntemleri (VNC,SSH,TTL) dersimize kadar olan malzemeler için Kombo Kit, Raspberry Pi 3 Röle Kartı İle Alarm Devresi Yapımı dersimize kadar olan malzemeler için Süper Başlangıç Seti, tüm derslerdeki malzemeler için Proje Seti tercih edebilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar. Bir önceki dersimizde Raspberry Pi’mizle hareket algılama uygulaması yapmıştık. Şimdi ise aynı hareket sensörünü ve bir röle kartı kullanarak Raspberry Pi’mizle hareket tetiklemeli alarm devresi yapacağız.

Gerekli malzemeler:

Projedeki Malzemeler Bu Sette. Şimdi İncele >

Röle kartı nasıl çalışır?

Röle kartımız çok basit şekilde “IN” pininden 0V yani lojik 0 sinyali aldığında NO ve COM çıkışlarını kısa devre yapar. Ters çalışmasını istiyorsak NO (normally open) yerine NC (normally closed) çıkışını kullanmamız yeterlidir. Röleler 220V AC şebeke geriliminde kullanılabilir, fakat tecrübeli değilseniz dikkatli davranmanızda yarar vardır.

Raspberry Pi harekete duyarlı röle kartı devre şeması:

ders12_relay_bb

Raspberry Pi ile harekete duyarlı röle kartı Python kodu:

import time
import RPi.GPIO as io
io.setmode(io.BCM)
pir_pin = 24
power_pin = 23
io.setup(pir_pin, io.IN)
io.setup(power_pin, io.OUT)
io.output(power_pin, True)
while True:
  if io.input(pir_pin):
    print("POWER ON")
    io.output(power_pin, False)
    time.sleep(20)
    print("POWER OFF")
    io.output(power_pin, True)
    time.sleep(5)
    time.sleep(1)

Bu kod sayesinde, PIR sensör hareket algıladığında röleyi tetikliyor ve röle 20 saniye boyunca açık kalıyor. Daha sonra röle kapanıyor ve 5 sn sonra PIR sensör tekrar hareket algılamaya devam ederek yine bu döngüye devam ediyor. Rölenin çıkışını bir alarma, video kaydediciye vb. cihazlara bağlayarak bu devreyi basit bir harekete duyarlı güvenlik sistemi olarak kullanabilirsiniz.

Programın detaylı anlatımı için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Raspberry Pi Hakkında Daha Fazlasını Öğrenmeye Devam Et

Raspberry Pi pek çok yönüyle avantaj sahibi ve geliştiriciler tarafından çok sevilen bir platform. Elektronik projelerinde, bilgisayar bilimlerinde ve robotik çalışmalarında sağladığı destek ve rahatlık ile öğrenmeyi sevdiren Raspberry Pi hergün daha da çok gelişiyor. 

Peki siz de daha fazla gelişmek istemez misiniz? Linux bilginizi geliştirmek, elektronik dünyasına atılmak ve eğlenceli projelere imza atmak için sizi Raspberry Pi ile yolculuğa çıkarıyoruz! Sizler için hazırladığımız Raspberry Pi eğitim serisine devam edin :

RPi ile HC-SR04 Kullanımı

HC-SR04 ultrasonik mesafe sensörü, neredeyse tüm robotik projelerde yer alan çok popüler bir sensördür. Kullanım kolaylığı ve ucuzluğu sebebiyle sıkça tercih edilir.

10. Dersimizde RPi ile HC-SR04 Kullanımını göreceğiz, örnek projeyle kendi mesafe ölçerimizi yapacağız.

Raspberry ile Servo Motor Kontrolü Nasıl Yapılır?

Servo motorlar, bildiğimiz üzere PWM ile çalışırlar. Çoğunlukla 0-180 derece arası açılarda çalışırlar. RC arabamızın direksiyonunda, helikopterlerin pervanelerine açı vermede ve uçakların kontrol yüzeylerini hareket ettirmede kullanılırlar.12. dersimizde Raspberry ile Servo Motor Kontrolü Nasıl Yapılır? sorusuna beraber yanıt getireceğiz.

Son Çıkan Yazılar

6 YORUMLAR

 1. Mükemmel hazırlıyorsunuz, raspberry pi derslerinin devamı gelecek mi ? Arduino ile ilgili çok çalışma bulunuyor fakat raspberry’de bu kadar temel ve net anlatan nadir sitelerdensiniz, bu derslerin devamı bence olmalı

 2. Merhaba Hocam
  Benim elimde bir röle var. Bu rölenin bir ucuna microusb dönüştürücü ve adaptör ile elektrik vermek istiyorum. Diğer ucunu da Raspberry üzerindeki bir GPIO portuna takmak istiyorum. Daha sonra Raspberry den bir şekilde bu GPIO portunda elektrik olup olmadığını okumak istiyorum.
  Bütün bunları yaparken raspberry nin normal elektrik girişine da başka bir adaptör ile powerbank bağlayacağım. Yani amacım , raspberry üzerindeki röle üzerinden gelen elektrik akımı kesildiğinde , bunu algılatmak ve powerbank sayesinde cihaz kapanmadığı için , bu durumu bir text dosyasına 1 veya 0 olarak yazmak. Daha sonrasında nagios ile bu test dosyasını okutup alarm ürettireceğim.

  Elektrik kesintisini algılatmak kısmını nasıl yapabilirim. (Nagios kısmını biliyorum)
  Pyhton da başlangıç seviyesindeyim. Basitçe açıklama şansınız varmı?
  Yada buna uygun bir kod yazma şansınız varsa cennetlik olursunuz vallahi 🙂

  • Bağladığınız devreyi gpio portunu in yaparak bağlayın gpio portuna elekttrik gittiğinde program bunu algılayabilir voltajı ayarlamanız da gerekiyor fazlası yakabilir portu

 3. Merhaba. Benim bir uygulamaya ihtiyacım var. Bir butona basınca ekrana bir resim gelecek sonra diper bir butona basılınca farklı bir resim gelecek ve 3 sn. Sonra o resim kaybolarak ana ekran görünecek. Sanırım raspery ile mümkün. Bu konuda tecrübem yok. Ve bu ürünlerin tedariğine de ihtiyacım olacak. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. Not: Sürekli olarak tüketilecek bir sistem olacak. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

 4. Merhaba,
  5V-0V ile tetiklenen bir röleyi nasıl 3v ile tetikleye biliyorsunuz. bu konularda yeniyim devrenizin aynısını yapıyorum bir türlü çalışmıyordu araştırmalarım sonunda röleye hiç 5v veremediğim için sürekli açık kalıyor, benim verdiğim on off komutlarını algılamıyor.

  teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz