Merhaba arkadaşlar. Bu dersimizde Raspberry ve benzeri için çıkarılmış bir işletim sistemi olan Windows 10 IoT Core’u inceleyip kurulumunu yapacağız.

Öncelikle Windows 10 IoT Core’u Raspbian işletim sistemi ile karşılaştıralım. Raspbian kurulu Raspberry’de monitör, klavye ve fare kullanarak bir bilgisayar gibi monitöre verdiği ekran üzerinden program yazabilirdik. Windows 10 Iot Core’da Visual Studio üstünden sanki Arduino kodlar gibi Raspberry’e kod yüklenir. Bunun ek aksesuardan (fare, kablolar, klavye, monitör) veya bağlanma sorunlarından (VNC, putty, ip bulma) kurtulmak için yapıldığını düşünüyorum. Raspberry’e ethernet kablo ile veya internet üzerinden kolaylıkla bağlanıp kod yükleyebiliriz. Bu kolaylık sağlanırken Raspberry’nin bilgisayar görünümü ortadan kaldırılmış yani Raspberry’i kendi üstünden kodlamak değil de bilgisayardan kod yazıp kodu Raspberry’e yüklemek, kredi kartı büyüklüğünde bir bilgisayar kullanma hissini ortadan kaldırmış. Bu küçük bir bilgisayar deyip bilgisayardan kod yüklemek da yeni başlayan insanların kafasını karıştırabilir. Bunlara rağmen proje geliştirirken karşılaşılan bağlantı veya diğer hatalarla asla karşılaşılmayacak olması yine de güzel bir şey.

Sahip olmanız gereken şeyler:

 • Raspberry pi seti 
 • Bilgisayarınızın Win 10 olması gerekli
 • Ethernet kablosu veya uyumlu wifi modül ile Raspberry’nin bilgisayarla aynı internete bağlı olması gerekir. (Raspberry 3’lerin üstündeki dahili wifi Windows 10 IoT Core’da çalışmaz. Desteklenen modüller: https://developer.microsoft.com/en-us/windows/iot/win10/SupportedInterfaces.htm )
 • Microsoft Hesabı
 • İsteğe bağlı olarak klavye, fare ve monitör.

Şimdi sırasıyla kurulum ve kullanımdan bahsedelim:

 1. Öncelikle “Dashboard” denilen SD karta iso dosyasını yüklemeye ve Raspberry’nin IP adresini görmemize yarayan programı yükleyin.
 2. SD karta yükleyeceğimiz dosyayı (Windows 10 IoT Core Insider Preview) yükleyin ve kurun.
 3. İndirdiğiniz IoT Dashboard’u kuralım ve “Set up a new device” a tıklayın. Kullandığınız geliştirme kartını seçerseniz internetten iso dosyasını indirir. Biz daha önceden bu dosyayı indirdiğimiz için “Costom”ı seçeceğiz. Browse kısmına “C:\Program Files (x86)\Microsoft IoT\FFU\RaspberryPi2\flash.ffu” yazın ve “install”a tıklayın.setup
 4. SD kartı çıkarın ve Raspberry’e takın. Raspberry’e monitör, klavye ve fare bağlayın (ilk kurulum için). İlk yüklenme birkaç dakika sürebilir. Bundan sonra dil seçip Raspberry’nin içine gireceksiniz. Raspberry’nin ana ekranını gördükten sonra üstte bahsettiğim gibi bilgisayar gibi bir arayüzünün olmadığını anlayacaksınız. Resimde görüldüğü gibi bu arayüz aslında işimize yarayan bilgileri (IP adresi vb) vermektedir. Üstteki “Tutorial” sekmesinden örnek projelere bakabilirsiniz. Bu işlemi atlayabilirsiniz sadece görmeniz için yaptırdım.DefaultAppRpi2
 5. Sd kartı Raspverry’e taktıktan sonra cihazınızı ethernet kablosuyla modeme veya bilgisayara takınız.
 6. Raspberry’i bilgisayarınızla aynı internete veya direk ethernet ile bilgisayara bağladıktan sonra  dashboard’a geri dönüp “My device”a tıklayın. Eğer cihazınız hala gözükmüyorsa resimdeki ayarları yapın.allow
 7. Cihazınız “My Device” sekmesinde gözüküyorsa her şey yolunda demektir. Cihazınızın IP adresini sağ tıklayıp kopyalayın.allow1
 8. Şimdi browserınıza girip adres çubuğuna “ipadresi:8080” (örneğin 192.168.2.213:8080) yazın.  Kullanıcı ismi Administrator, şifre p@ssw0rd. Böylelikle Raspberry’mizin kontrol paneline ulaşmış olacağız. Buradan cihazınızın ismini ve şifresini değiştirebilirsiniz.panel
 9. Şimdi Raspberry’mize kod yükleyebilmemiz için bilgisayarımızda Visual Studio yüklü olması gerekir. İndirme esnasında Features > “Windows and Web Development” > “Universal Windows App Development Tools” u seçmelisiniz. Aksi halde IoT Core için yeni proje açamazsınız.
 10. Şimdi Visual Studio’yu bilgisayarımıza kurduysak tools>Extensions and Updates…>Online a tıklayıp arama çubuğuna “iot” yazın. Buradan “Windows IoT Core Project Templates” i indirin. Böylelikle artık Win Iot Core için proje dosyası açabilirsiniz.iot
 11. Başlat simgesinden settings>update and security > for developer a tıklayarak Developer modunu seçiniz.deve
 12. Üsteki her şeyi eksiksiz yerine getirdikten sonra Visual Studio’dan “New Project…”e tıklayıp “Background Application (IoT)”yi seçiniz.
 13. Bu örnekte Raspberry’e boş kod yükleyeceğimizden açılan projeye hiçbir değişiklik yapmadan üstteki “Device” imlecinin yanına tıklayıp “Remote Machine”ı seçiniz. Auto detected sekmesinde cihazınızın resimdeki gibi gözükmesi lazım. Buna çift tıkladığınızda artık Visual Studio’nuz Raspberry’e bağlanmıştır.remote
 14. Device imlecinin adı artık Remote Machine oldu. Proje dosyasını yüklemek için bu imlece tıklayınız. İlk yükleme uzun sürebilir.
 15. Yükleme tamamlandığında daha önceden girdiğiniz kontrol paneline girerek “Apps” penceresine girin. Burada Raspberry’nin içinde çalışan tüm programları görebilir ve değişiklik yapabilirsiniz. Eğer tüm işlemleriniz başarılıysa proje dosyanızın Raspberry’nin içinde çalışır halde olduğunu görmeniz gerekir.denemed

 

 

 

17 Yorumlar

 1. Selam
  Windows 10 yüklenmiş olarak almak istiyorum. Mümkünse
  Hatta kullandığımız 2tane program var.
  Onların da yüklenip çalıştığının testini isterim. Uygunsa
  Bedeli mukabilinde!

  • Malesef Raspberry Pi bilgisayarımızda çalışan Windows 10’u çalıştırmamaktadır. Windows 10 IoT Core isimli bu işletim sistemi, masaüstü kullanım yerine Raspberry Pi’yi IoT projelerinde kullanmak için tasarlanmış özel bir işletim sistemidir. Yani kişisel bilgisayarınızda çalışan uygulamaları çalıştırması mümkün değildir.

 2. 12. maddeden sonra “Could not find a suitable SDK to target.” diye bi hata veriyor ve projeyi açmıyor! neden olabilir acaba?

 3. merhaba. windows ıot core işletim sistemi kurduğum raspberry e matlab exe dosyası atarak çalıştırabilmem mümkün mü acaba?

 4. dashboard ile kurulum bittikten sonra cannot write the provision sd card hatası verıyor ..
  windows hesabıma giris yapıyorum
  cihazım R Pi 3+
  ethernet ile internete baglı durumda cihaz
  yardımcı olurmusunuz şimdiden tesekkurler

  • Raspberry Pi temelinde Linux çalıştırması için üretilmiş bir mini bilgisayardır. Burada anlatılan yönergeler ile Raspberry Pi’nizi bir Arduino benzeri mikrokontrolcü kartı gibi kendi kişisel bilgisayarınızdan programlayabilirsiniz.

 5. Merhaba,

  Ben Raspberrs Pi 3 de Windows 10 IoT ı yuklediğimde,
  İİS8 gibi Serveri rahatlıkla kullanabilir miyim?

  Yani Asp.Net değilde, ben ASP kullanmak istiyorum.
  İİS server de çalıştığı gibi sorunsuz çalışır mı?

  2.Sorum da şu: Windows Server’e .DLL dosyası ekler Serverde çalıştırırdık,
  Bunda da .DLL dosyası ekleyip çalıştırabilir miyiz?

  • Merhaba. Raspberry Pi’ye Windows 10 IoT işletim sistemini yüklediğinizde IIS Server gibi özellikleri kullanmanız mümkün değildir. Bu işletim sistemi daha çok Raspberry Pi kartını Arduino gibi mikrokontrolcü kartlarına benzer şekilde programlamanıza yaramaktadır.

 6. Merhaba,

  Ben sadece windows ile çalışan bir servis çalıştırman gerekiyor 5mb bir ram yükü almaktadır bunun için raspberyy pi kullanabilir miyim ?
  tEŞK.

 7. hocam selamlar

  Insider Preview 17661 sürümünde touch screen çalışmıyor deniyor. Doğru mudur ? Ve bugün itibari ile 17744 sürümünde de aynı problem yaşanıyor mu ?

  teşekkürler

 8. Rassper pi ye eternet girişinden ıp kamera bağlayabilir miyiz ve bununla bizim tanımladığımız yazı veya nesneleri okutup işlem yaptırabilirmiyiz.

 9. herşeyi doğru bir biçimde yapıyorum ancak çalıştırdıgımda renkli ekranda kalıyor sorun nedir ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here