Merhaba arkadaşlar bu yazı 2. dersimiz olan kondansatör çeşitlerinin devamı niteliğindedir. Bu yazımızda çeşitlerini anlattığımız kondansatörlerin hobi elektroniğinde ve hayatımızda ki kullanım alanlarını öğreneceğiz. Kondansatör ve görevleri hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kondansatör hobi elektroniğinde temel olarak: İstenmeyen dalgalanmaları, ani değişimleri, sıçramaları ve gürültüleri engellemekte kullanılır.

1)Kondansatör Inductive kickback denilen, genelde motor sürerken oluşan bir durumu engellemek için kullanılır. Bu problem genelde ismi serbest geçiş diyodu olan diyotla engellenir. Inductive kickback’in nedeni şudur;  motorun içindeki bobinler akım depolar; voltaj düştüğü anda bobinler ters şekilde boşalır. Bunun için serbest geçiş diyotu kullanırsak bu işlem diyot üzerinden yapılır ve devreye ters akım gitmez. Diyotu sadece motoru tek yöne çevireceksek kullanabiliriz. Motoru iki farklı yöne çevireceksek, diyot tek yönlü olduğundan işimize yaramaz. Bu durumda kutupsuz bir kondansatör kullanılır. Kutupsuz kondansatör her yönde kutuplanabileceği için her iki yöndeki ters akımı engeller.

Inductive kickback

 

2)Kondansatör devrelerde besleme gerilimini indirip, sabitleyen regülatör elemanlarına bağlanır. Bağlanan kondansatörler besleme voltajındaki dalgalanmaları önler.

regülatör

 

3)Kondansatör buton kullanılan devrelerde debounce etkisini engeller. Debounce etkisi butona basıldığında çok kısa süreli oluşan titreşimlerdir. Titreşim butona basılınca içerideki metalin diğer metalin üstüne gelip çok kısa bir süre sekmesi nedeniyle oluşur. Bu etki butona bir kere bastığımız halde, devrenin birden fazla bastığımızı sanmasına sebep olur. Devreye bağlanan kondansatör bu ani değişimleri engeller.

switch_debounce
Switch-Debouncing-Tutorial-switch-circuit-with-debounce

 

 

 

 

3)Kondansatör osilatör devrelerinde kullanılır. Osilatör devresi kare dalga üretir ve mikro denetleyici, kodundaki bir işlemi bu kare dalgalara göre yapar. Stabil bir şekilde kare dalga üretmek için kristale 2 tane kondansatör takılır.

image018

6 Yorumlar

 1. Merhabalar.5v 20a adaptörüme bağlı arduino ve 4 ad servo motoru mevcut.Butona bastığımda motorlarım harekete geçip tekrar başlangıç pozisyonuna dönüyor.
  Sıkıntım şu : En ufak gürültüden ( lamba yakma,şebekede bağlı olan prizi takma)gibi gürültülerden etkilenip butona basılmış gibi çalışmaya başlıyor.Adaptör girişine kondansatör bağlayarak sıkıntıyı çözebilir miyim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,

 2. Giris_Button = 10;
  pinMode(Giris_Button, INPUT);
  digitalWrite(Giris_Button,HIGH);

  burada degeri HIGH yaptık neden yaptık ?

  sonra ne yaptık ?
  setup degeri 1 yaptık butona gnd bagladık sen butona bastıgında gnd yani 0 deger girişi olacaktır
  bu şekilde devrende herhangi parazitten etkilenmeyecektir

  if(digitalRead(Giris_Button)== 0){
  //code
  }

  Saygılarımla kolay gelsin

  • Merhaba. Burada giriş pininin HIGH’a çekilmesinin sebebi pull-up konfigürasyonunda kullanılması içindir. Pull-up’ın ne işe yaradığını bu dersimizde yer alan örnek ile daha kolay anlayabilmeniz mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here