Son zamanlarda oldukça popüler bir konu haline gelen drone’lar, çoğumuzun ilgisini çekmekte. Fakat bu konudaki kaynakların çoğunun yabancı dilde olması ve kısıtlı sayıdaki Türkçe kaynaktan dolayı çoğumuz kendi drone’umuzu yapmak için yola çıktığımızda “bir bilen” arama yoluna koyuluyoruz. Bununla ilgili çeşitli forumlar ve Facebook grupları gibi bu işin duayenlerinin bir araya geldikleri ortamlar mevcut, fakat bu yazıda amacım kendi drone’unu yapmak isteyenlere temel seviyede bir bilgilendirme sunmak.

Kendi drone’unuzu yapmanız için sizlere bir kit ve bu kitin montajı ile kurulumunu detaylı bir şekilde anlatan bir video hazırladık. Bu kiti edinmeden önce bu yazıyı okumanız, drone’lar hakkında genel bir bilgiye sahip olmanız açısından oldukça faydalı olacaktır. Drone kitine şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.robotistan.com/Super-Multikopter-Seti-Kendin-Yap-Drone-Kiti-Multicopter,PR-3278.html

Drone kelimesi ne anlama gelir?

Öncelikle “drone” kelimesinin ne anlama geldiğinden başlamak istiyorum. Drone, İngilizcede UAV (unmanned aerial vehicle), Türkçede ise İHA (insansız hava aracı) kısaltmaları yerine geçen bir sözcüktür. Herhangi bir markayı veya herhangi bir markaya ait bir ürünü temsil etmez.

Drone, çağrışım olarak genellikle otonom uçuş yeteneğine sahip cihazları nitelese de bu bir zorunluluk değildir. RC (radio controlled veya remote controlled, uzaktan kumandalı) özellikli hava araçlarının tamamına drone denilebilir. Çeşitli şekil ve yapılarda, farklı amaca hizmet eden drone’lar mevcuttur. Uçak, helikopter ve multikopter gibi farklı yapıda drone’lar mevcuttur.  Bu yazıda ağırlıklı olarak en popüler drone tipi olan multikopterlerden bahsedeceğim.

Drone Çeşitleri

Uçak tipindeki drone’lar, genellikle uzun menzile sahip olmaları düşünülerek tasarlanmıştır. Çoğunlukla FPV (first person view) sistemleri ile kullanılırlar. FPV, drone üzerinde bulunan bir kamera ve görüntü verici sayesinde, cihazı uzaktan kumanda eden kişinin sanki uçağın kokpitinden bakıyormuşçasına cihazı uçurmasını sağlayan sistemdir. Uçak tipindeki drone’lar genelde tek pervane ve motora sahip olduklarından az enerji tükettikleri için uzun menzil uçuşlarına daha uygundurlar.

uygun fiyatlı drone
uygun fiyatlı drone

 

Helikopter tipindeki drone’lar, genellikle akrobasi amaçlı veya ölçekli model görünümüne sahip cihazlardır. Bu tip cihazlar, çok yüksek manevra kabiliyetine sahiptir ve yeni başlayan kişiler için uygun değildirler. Helikopterler, yüksek seviyede pilotaj ve iyi kumanda hâkimiyeti gerektirdiğinden günümüzde yerini çoğunlukla multikopter drone’lara bırakmıştır.

Multikopter drone’lar şüphesiz ki en popüler olan drone çeşididir. Eminim ki çoğu insanın “drone” sözcüğünü duyduğunda aklında multikopter tipindeki bir drone canlanıyordur. Multikopterler, ismindeki “multi”den de anlaşılacağı üzere, çok motorlu drone’lardır. Motor sayılarına göre tricopter (3 motorlu), quadcopter (4 motorlu), hexacopter (6 motorlu) ve octacopter (8 motorlu) isimleriyle bilinirler. Farklı büyüklüklerde ve farklı amaçlarda kullanılabilirler. Örneğin, en popüler multikopter tipi olan quadcopterler, kamera taşıyarak havadan çekim için kullanılabildiği gibi yarış için de kullanılabilirler.

Multicopterlerdeki motor sayısı arttıkça, cihazın yük kaldırabilme kapasitesi de artar. Bu yüzden genellikle büyük prodüksiyon şirketlerinin havadan çekim için kullandığı drone’lar, hexacopter veya octacopter tipindedir. Bu sayede daha büyük ve ağır kameraları taşıyabilmektedirler.

MKHexaXL_D3X8985f

Multikopter Drone Parçaları

Bildiğimiz üzere, DJI Phantom gibi uçuşa hazır multikopterlerin yanı sıra, kendi multikopterinizi kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için bir multikopteri oluşturacak parçaların neler olduğunu bilmelisiniz.

Gövde (frame): Multikopterin bel kemiği diyebileceğimiz parçasıdır. Tüm diğer parçalar bu gövde üzerine sabitlenir. Gövde boyutu, şekli ve üretildiği malzeme, drone’un kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. Boyut, çoğunlukla çapraz iki motor arasındaki uzaklığın milimetre cinsinden uzunluğu olarak ifade edilir. Örneğin aşağıda fotoğrafta 450’lik bir quadcopter gövdesi görünmektedir.

q450f

Quadcopter drone’larda, genellikle motorlar X, + veya H diziliminde konumlandırılır. Bu dizilimlerin temelde hiçbir farkı olmasa da, cihazın kullanım amacına göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin 250 sınıfı yarış quadcopterleri büyük çoğunlukla H dizilimine sahiptir. Multikopter gövdeleri plastik, alüminyum, ahşap, pleksi veya karbon fiber gibi malzemelerden üretilir. Örneğin, yukarıda gördüğünüz 450 sınıfı quadcopterin kolları plastik, gövdesinin orta kısmında bulunan plakalar ise fiberglass’tan üretilmiştir. Günümüzde 3B yazıcı kullanılarak multikopter gövdesi üretmek te mümkündür. Yarış drone’ları ise yüksek manevra kabiliyetine sahip olduklarından, genellikle gövdeleri karbon fiberden üretilir.

zmr-250-2f

Kontrol kartı: Kontrol kartı, multikopter drone’umuzun “beyni” olarak nitelendirebileceğimiz parçasıdır. Bu kartlar üzerinde jiroskop ve ivmeölçer sensörler bulunur. Bu sensörlerden aldığı bilgiye göre kart, motorların devirlerini değiştirerek istenilen yönde hareketi ve stabilizasyonu sağlar. Helikopterlerin multikopterlerden en büyük farkı burada devreye girmektedir. Helikopterler, yatış manevraları ve kendi ekseninde dönme hareketini servo motorlar kullanarak tamamen mekanik bir prensiple yapmaktadır. Multikopterler ise bu hareketleri farklı motorların devirlerini değiştirerek gerçekleştirebilir. Kumandadan gelen hareket yönüne karşılık olarak motorların devirlerini değiştirme işini tamamen kontrol kartı üstlenir.

kk2.1.5f

Kontrol kartları, yine multikopterin kullanım amacına göre farklı özelliklerde ve farklı sensörlere sahip olabilmektedir. Bir kontrol kartının olmazsa olmazı jiroskop sensörüdür. Bunun yanında ivmeölçer barındıran kartlar otomatik stabilizasyon yeteneğine de sahip olur. Barometre sensörü bulunduran kartlar kullanılırsa, drone’un sabit bir irtifada kalabilmesi sağlanır. İleri seviye kartlarda GPS bulunur ve bu sayede drone, bilgisayarda harita üzerinde belirlenen rotaya bağlı kalarak otonom uçuş gerçekleştirebilir ya da kumanda ile uçulduğunda menzil aşılma durumunda kalkış yaptığı yere geri dönebilir (return to home).

Motor,ESC ve pervaneler: Multikopterlerde kullanılan motorlar, fırçasız DC motor olarak bilinen motorlardır. Bu tipte motor kullanılmasının sebebi, fırçasız motorların fırçalı motorlara göre çok daha verimli olması ve aşınan parça sayısının az olmasındandır. Farklı büyüklükteki gövdelerde farklı boyda motorlar kullanılır. Oyuncak olarak nitelendirebileceğimiz küçük multikopterlerde ise “coreless” tipte fırçalı mikro motorlar bulunur.

bl-outrunnerf

Fırçalı motorların aksine, fırçasız motorları sadece gerilimi değiştirerek sürmek mümkün değildir. Dikkat ettiyseniz fırçasız motorların 3 adet kablosu bulunmaktadır. Bu kabloların herhangi ikisini doğrudan bir gerilim kaynağına (örneğin bir pil) bağlarsak, gerilim kaynağını kısa devre yapmış oluruz. Fırçasız motorların kullanılabilmeleri için mutlaka sürüye ihtiyaçları vardır. RC model dünyasında bu sürücüye Electronic Speed Control ya da kısaca ESC denilmektedir.

esc_631347f

ESC ve motor kombinasyonunu, kullanacağımız gövde büyüklüğüne ve ağırlığına göre seçmemiz gereklidir. ESC’lerin özellikleri arasında kullanılabileceği maksimum gerilim ve sağlayabilecekleri maksimum akım belirtilir. Örneğin yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz ESC 5,6 – 16,8V arası gerilim aralığında maksimum 18A akım sağlayabilmektedir. Motorlarımızın da özellikler listesinden bakarak uygun ESC’yi kullanmamız gereklidir.

Her motorun, özellikler listesinde en uygun çalışacağı pervaneler belirtilir. Multikopterlerde pervaneler çoğunlukla saat yönü (CW) ve saat yönünün tersi (CCW) dönecek şekilde birlikte bulunur.  Multikopterin ön ve arka kısımlarına farklı renkte pervaneler takmanız, drone’un yönünü karıştırmamanız için doğru bir tercih olacaktır.

8pcs-4Pair-10x4-5-font-b-1045-b-font-font-b-Propeller-b-font-Prop-CWf

Kumanda ve Alıcı: Drone’umuzu uçurabilmemiz için tabi ki bir kumandaya ihtiyacımız olacak. Bir drone’u uçurmak için en az 4 kanala sahip bir hava aracı kumandası kullanmalıyız. RC kumandalarda en sık kullanılan mode 1 ve mode 2 olmak üzere iki stik konfigürasyonu mevcuttur. Bu ikisi arasındaki fark, gaz çubuğu ve rudder’ın farklı konumlarda olmasından kaynaklanır. Dünyada ve ülkemizde büyük çoğunlukta mode 2 kumanda (gaz çubuğu sol stikte) kullanılır. Sadece eskiden beri mode 1 düzenine alışmış kullanıcılar alışkanlıklarından dolayı mode 1 kumanda tercih eder. Aynı zamanda mode 3 ve mode 4 dizilimleri de mevcuttur ama çok çok nadir rastlanır.

Günümüzde, RC uzaktan kumandaların neredeyse hepsi 2.4 GHz frekansta çalışmaktadır. Bu sayede anten boyları kısalmış ve frekansın birbiri ile karışma olasılığı neredeyse yok olmuştur, çünkü 2.4 GHz kumandalar, eski 35 MHz veya 72 MHz kumandaların aksine dijital haberleşme yaparlar ve alıcı ile kumanda bir şifreleme ile birbirine eşleşir. Bu eşleşme işlemi sadece bir kez yapılır ve daha sonra o kumanda sadece kendi şifresini tanıyan alıcılar ile haberleşebilir. 2.4 GHz sistemler, menzil konusunda ise en az 500m civarında bir performans gösterirler. Bu mesafe, drone’unuzun büyüklüğünü düşünecek olursanız fazlasıyla yeterlidir. Ayrıca yeni başlıyorsanız drone’unuzu gözle göremeyecek kadar uzağa götürmemeniz, hem sizin hem de çevredekilerin güvenliği için daha doğru bir hareket olacaktır.

Bataryalar: Drone’larda kullandığımız piller lityum polimer tipteki pillerdir. Kısaca lipo batarya da denir. Bu piller ağırlık ve boyutlarına oranla oldukça fazla enerji verebilme yeteneğine sahiptir. Lityum polimer pillerin her bir hücresi, nominal olarak 3,7V, tam dolu olduklarında ise 4,2V gerilime sahiptir. Bu hücreler, birbirine paralel ve seri bağlanarak bataryanın kapasitesinin veya geriliminin artımı sağlanır. Örneğin 3S diye tabir edilen bir lityum batarya, 3 x 3,7V = 11,1V nominal gerilime; tam şarjlı iken ise 12,6V gerilime sahiptir. Lityum bataryaların miliamper saat (mAh) cinsinden kapasiteleri üzerlerinde belirtilir. Ayrıca bu kapasiteye oranla ne kadar akım verebildikleri üzerinde yazan “C” değerine bağlıdır. Örnek verecek olursak, 2200 mAh 25C değerindeki bir lipo batarya, 2,2A x 25 = 55A akımı sürekli olarak sağlayabilir. Bazı bataryaların üzerinde yazan 25-30C ise bataryanın sürekli olarak 25C, 10 saniye gibi kısa süreli olarak ise 30C akım verme yeteneğini gösterir.

ÖNEMLİ NOT: Lityum polimer piller doğru kullanılmadığı zaman çok tehlikeli olabilmektedir. Lityum polimer pil, herhangi bir yırtılma, ezilme, kısa devre yapılma, aşırı şarj veya deşarj edilme gibi durumlarda şişmeye, kısa bir süre sonra da alev alarak yanmaya başlar. Lityum polimer batarya, yanmaya başladığı zaman su ile dahi söndürülemez. Lityum polimer bataryalarla çalışırken kesinlikle yanabilecek cisimlerden uzakta durun ve lityum polimer bataryayı balanslı şarj edecek tipte bir şarj aleti kullanın. Asla ama asla kendi başına şarj olmaya bırakmayın. Saklamak için lipo güvenli saklama çantaları kullanın.

Drone’unuzu uçururken güvenliğe dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Pratik yapmak için boş ve geniş, mümkünse zemini çim olan mekanlar bulmaya çalışın. İnsanların kalabalık olduğu yerlerde uçurmayın. Özellikle tecrübeniz az ise, drone’u bir anlık heyecana gelerek çok yüksek irtifalara çıkartmayın. Unutmayın ki her çıkışın bir inişi vardır J. Kendinizden emin olmadıktan sonra uzak mesafelere uçurmayın. Uzak mesafelerde drone’un önüyle arkasını karıştırmanız ve kırım yaşamanız (RC dünyasında kaza yerine kırım denir, sebebini ben de çözebilmiş değilim) olasıdır. Eğer GPS özellikli bir kontrol kartınız varsa asla ama asla bunun verdiği güvenle geri getiremeyeceğiniz yerlere göndermeyin. Drone’un bataryasını takmadan önce mutlaka kumandanızı açın. Unutmayın ki ilk önce kumanda açılır, uçuş bittikten en son işlem olarak kumanda kapatılır. Kumanda ve drone açıldıktan sonra arm işlemini yapın, işiniz bitince MUTLAKA DISARM YAPIN! (tecrübe ile sabittir, plastik dahi olsa pervaneler ciddi kesiklere yol açabilir). Ve son olarak meraklı insanların “Kaç paraya aldınız?”,”Bu pille mi çalışıyor?”, “Ne kadar uzağa gidebilir?” gibi sorularına sabırla cevap vermeye hazırlıklı olun 🙂 (Not: Drone havadayken “Bu alet uçuyor mu?” sorusuna bizzat rastladım.)

Eğer siz de kendi multikopterinizi yapmak istiyorsanız ve parça seçiminde kararsızsanız, sitemizde bulunan multikopter setinden temin edebilirsiniz. Kitin birleştirme aşamalarını anlatan videomuzu izleyerek kolayca uçmaya başlayabilirsiniz! Kırımsız ve güvenli uçuşlar!

Hazır drone almak isterseniz, yine Robotistan’ı tercih edebilirsiniz. Aşağıdaki bannerı tıklayarak, hemen sipariş verebilirsiniz.

uygun fiyatlı drone
uygun fiyatlı drone

160 Yorumlar

 1. Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler çok açıklayıcı olmuş fakat bu kumanda ile drone haberleşmesi bu sitede de satlıan arduino ve Wireless NRF24L01 2.4GHz Transceiver Modül – 2.4GHz Alıcı Verici Modül ile de bilgisayara bağlayıp bu drone u yönetmek mümkün müdür yoksa kumanda şart mı?

  • Hamid Bey merhabalar. Bahsettiğiniz şekilde drone’u yönetmek teorik olarak mümkün, fakat drone uçurma konusunda tecrübeniz yoksa kumanda kullanarak hakimiyet sağlamak çok daha sağlıklı bir başlangıç olacaktır. Ayrıca NRF24L01 veya HC-05 bluetooth tarzı modüller genel amaçlı kullanıma yönelik tasarlandığından dolayı haberleşmede yaşanacak anlık aksaklıklar veya menzil problemleri kötü sonuçlar doğurabilecek kazalara sebep olabilmektedir.

 2. Dronenda motor seçimini nasıl yapmalıyız mesela 2 kg lik yük kaldırabilmemiz için hangi özelliklere sahip motor almamız lazım.

  • Örnek vermek gerekirse bir quadcopter yapmak istediğimizi düşünelim. Hedefimiz kumandanın gaz kolunun yarıdayken quadcopterimizin havada kalabilmesidir. Quadcopterimiz yükü ile birlikte toplam 2 kg ise, kullandığımız motorların her birinin 500 gr yük çekeceği anlamına gelir. Ama biz tabi ki her motoru 500 gr yük kaldırabilecek kapasitede seçersek, motoru limitlerinde kullanırız ve motor bozulur. Ayrıca motorların yanında verilen bilgiler kısmında, kaç hücreli pil ve hangi boyda pervane ile kullanıldığında kaç amper akım çekeceği ve kaldırma kapasitesinin bilgisi verilir. Bu kriterlere göre, her bir motorun kullandığımız pervane ve pil ile ortalama olarak 1 kg kaldırabilmesi gereklidir. Hatırlayacak olursak, gaz kolunun %50 seviyesinde drone’un havada durabilmesi gerekiyordu.

 3. Selamlar, http://www.robotistan.com/super-multikopter-seti-kendin-yap-drone-kiti-multicopter seti satın almak istiyorum ancak burada yer alan ” 7-12 dakikalık bir uçuş süresine sahiptir. ” çok kısa bir süre. Bu süreyi ortalama 45 dakika ile 90 dakika arasında düzenleyebilir miyiz? bunun için 3050 mah değilde örneğin, 10.000 mah kullansak daha fazla ağır olacağı için yine değişen birşey olmaz mı? işin özü; 45 dakika ile 90 dakika arasında uçuş süresine sahip bir drone yapılabilir mi? teşekkürler.

 4. Selamlar. Ağırlık kaldırabilecek bir drone tasarlamayı düşünüyorum ama motor gücü konusunda sıkıntı çekiyorum. Drone veya multicopter olabilir. kendi ağırlığı dışında en az 5 kg taşımasını istiyorum. fakat kaç adet motor gücü ve kaç adet olması gibi hesaplamalarda sıkıntı çekiyorum. yardımcı olabilirmisiniz

 5. merhaba ben quadcopter ek olarak kamera takmak istiyorum. Yalnız araştırmalarımda kameranın direkt olarak lipo pile takıldığını gördüm. Bununla alakalı kamera için ayrı bir lipo pil almak mı gerekir. Motorlara hareket veren lipo pili kullanabilir miyim. Bununla alakalı yardımcı olursanız çok iyi olur. Şimdiden teşekkürler…

  • Semra Hanım merhabalar.
   Bahsettiğiniz kamera GoPro tarzı aksiyon kameralarından ise bu kameraların içinde kendiliğinden şarjlı batarya bulunduğundan ekstra bir batarya takmanıza gerek yoktur. Eğer FPV (first person view) kamera sisteminden bahsediyorsanız, bu sistemler için kameranın yanıs sıra kullandığınız kumanda frekansı ile çakışmayacak bir frekansta çalışan görüntü verici (günümüzde en sık olarak kullanılanlar 5.8GHz frekansında çalışmaktadır), bu verici ile uyumlu olarak çalışabilen bir görüntü alıcı ve görüntüyü alabilmeniz için uygun bir ekran veya FPV gözlüğe de ihtiyacınız olacaktır. FPV sistemini ana bataryadan (motorlara güç veren) FPV vericiniz bu gerilimi desteklediği sürece besleyebilirsiniz, fakat uçuş süreniz az bir miktar da olsa azalacaktır. Ayrıca motorların çektiği akıma bağlı olarak aldığınız görüntüde parazit oluşma ihtimali vardır. Bunun da önüne geçmek isterseniz LC güç filtresi devresi kullanabilirsiniz.

  • Çok motorlu insansız hava araçları (diğer bilgiğimiz adıyla multikopterler) birden fazla motora sahip olduğu için pilden fazla akım çektiği için pili kısa sürede bitirmektedir. Örneğin quadcopterde bulunan bir motoru kullanarak yapılan bir uçak çok daha uzun süre havada kalabilecektir.

  • İvmeölçer/jiroskop (IMU), barometrik basınç sensörü, pusula sensörü gibi çeşitli sensörleri kullanmalısınız.

  • Selamlar. Bu kitte bulunan kontrol kartı (KK2) malesef GPS desteklememektedir. GPS’li bir sistem isterseniz APM2.6 bakmanızı tavsiye ederim.

 6. satın aldığımız pakaette kumanda da dahilmi acaba bide bu ayarlar kumandadan kumandaya farklılık gösteriri

  • Set içeriğine kumanda dahil değildir. Alacağınız kumandaya göre videodaki gibi end point, reverse ve sub-trim ayarlarını yapmanız gerekecektir.

 7. Fırçasız motor yerine fırçalı motor kullanabilir miyiz. Fırçalı motorun fırçasız motora göre eksik olan yanı nedir ?

  • Fırçalı motorların yapıları gereği içlerinde bulunan sarımlara akımı taşıyacak karbon veya bakırdan yapılma “fırça”ları bulunmaktadır. Fırçasız motorlar ise, bobinler üzerinden manyetik alanın belirli bir sıra ile tetiklenerek sabit mıknatısları itmesi prensibi ile çalışır. Kısacası fırçasız motorlarda sürtünme minimaldir ve aşınmaya bağlı olarak çıkabilecek sorunlar neredeyse yoktur. Bu yüzden fırçasız motorlar güç olarak ta fırçalı motorlardan çok daha üstündür.

   Detaylı olarak bilgi sahibi olmak isterseniz DC Motor Çeşitleri Nelerdir? yazımızdan faydalanabilirsiniz.

 8. Oncelikle verdiğiniz butun bilgilere cok tesekkur ederim sizin sayenizde kendi quadcopterimi tamamladim. Ancak size ufak bir sorum olacakti benim yaptigim quadcopter kendi ekseninde donyor ve tam olarak kontrol edemiyorum acaba bana yaedimci olabilirmisiniz
  Ozellikleri:
  3S 25c 1550 mah Lipo pil
  30A Brushless ESC (x4)
  KK2.1.5 Quad-copter Kontrol Kartı
  1000 kv Brusless motor = (x4)
  1045 (x2) 1045r (x2) 12 inç pervane
  Turnigy 9X-V2-2.4 GHz-9 Kanal Kumanda

 9. Başta tşk ederim güzel bir sunum ben kendim yapmak istiyorum siz neredeyse paketini hazılamıssınız eksiği ile günümüzde HD kameralı olan modeller 230 tl civarında ama sizin paket aşırı değilmi öncü oluyorsunuz teşvik ediyorsunuz ama fiyatı görünce üstüne 2 bin lira daha koyup araba alıyım diye düşünüyorum tşk

  • Bahsettiğiniz fiyata sahip ürünler en basit şekliyle oyuncak olarak nitelendirilebilen cihazlardır. Herhangi bir parçası kırıldığı zaman yedek parça bulabilirsiniz fakat malesef geliştirmeye ve profesyonel kullanıma yönelik ürünler değillerdir. Ayrıca kutudan uçuşa hazır olarak çıkması tecrübesi olmayan kişiler için belki bir avantaj olabilir ama şahsi düşüncem, kişinin her bir parçanın görevini bilerek kendi aracını toplaması bilgi ve tecrübe açısından oldukça faydalı olmaktadır. İHA’ları eğlence amaçlı kullanmak niyetinde iseniz tabi ki bu cihazları tercih edebilirsiniz, bizim hazırladığımız set ise kendi uçuş stilinize göre konfigüre edebileceğiniz kapsamlı bir settir. Bu seti kullanarak İHA dünyasına bir adım atabilir, zaman geçtikçe ve tecrübe edindikçe ek ihtiyaçlarınıza göre (örneğin otonom uçuş kabiliyeti) parçalarını güncelleyerek kullanabilirsiniz. Umarım açıklayıcı olmuştur.

 10. Kerem Bey
  Her şeyden önce güzel bir video anlatımı olmuş hepinizin eline sağlık. Uzun zamandır dronları inceliyorum Videonuzu izledikten sonra, dron ile uçabilmek fikri oluştu.
  ortalama 100 kg lık bir yükü havalandıracak bir sitem için elektrikli motor kullanarak yapıla bilecek sitemde, motorların kontrolü ve havalandıktan sonra sizin kartlarınız ve esc nizi kullanmak için ne gibi tavsiyeleriniz olabilir. Yada sizce fazla abartılı mı düşünüyorum.?

  • Turan Bey merhabalar;
   Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Bahsettiğiniz yük kapasitesini taşıyacak büyüklükte bir İHA için oldukça ciddi büyüklükte bir araca ve çok yüksek motor gücüne ihtiyacınız olacaktır. Bizim satışını yaptığımız motorların maksimum kaldırma kuvveti motor başına 1 kg civarındadır. Yapmayı düşündüğünüz cihazın boyutunu ve gücünü göze alacak olursanız çok ciddi bir uçuş güvenliği ve emniyet riski söz konusudur. Size tavsiyem, öncelikle daha makul boyutlara sahip bir cihaz ile uçuş tecrübesi kazandıktan sonra bu projenize yönelmenizdir. Ayrıca sizin, etrafınızdakilerin ve cihazın güvenliği için İHA Kayıt Sistemi Hakkında Merak Ettikleriniz adlı yazımızı incelemenizi ve burada belirtilen yönergelere uymanızı da tavsiye ederim.

 11. Kerem Bey
  Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Eğer sizce de bir sakıncası yoksa yardımcı olmanızı isteyeceğim. Benim için en büyük sorun kart kısmının halledilmesi. Video da yer alan uçuş kontrol kartını 220 V beslenen ac veya 220 V jenratör elektriği ile beslenen 4 adet 16.000 devirli motorların kullanımı için uyarlana bilir mi? yada daha değişik bir kart mı gerekir. Geriye kalan gövde ve diğer mekanik kısımları ben halledeceğim. Projemi yapa bilir isem öcelikle yer zeminine yakın bir şekilde çalışma yapmayı, başarılı olursa da en son olarak yerde 5-7 metre yükselmeyi planlıyorum. Çalıştıktan sorada kayıt yaptıracağım çalışmaz ise zaten çöp olacak
  Gösterdiğiniz ilgiye bir kez daha teşekkür ederim.

 12. Kerem bey merhabalar,
  Drone’umu pc/apple üzerinden kontrol etmek istiyorum bu durumda kullanmam gereken program nedir? Ayrıca wireless modem ile daha uzak noktalarda kullanabilir miyim? Yönlendirme için ne yapmalayım?
  Teşekkürler.

  • Malesef 2.4GHz frekansında çalışan kumandalar kendi protokollerini kullanmaktadır. WiFi üzerinden iletişim yapabilen ek donanımlar mevcuttur, fakat kontrol hassasiyeti ve gecikme açısından problem yaşamanız çok yüksek ihtimal dahilindedir. Bu yüzden daha hassas kontrol imkanı sağlayan kaliteli bir uzaktan kumanda seti kullanmanız çok daha makul ve mantıklı bir çözüm olacaktır.

  • Teoride mümkün fakat pratikte değil :). Güneş panellerinin üreteceği güç, doğrudan İHA’yı çalıştırmak için yeterli olmayacaktır. Ancak çok yavaş bir şekilde ana bataryayı şarj etmekte kullanılabilir. Şarj işleminde de hücrelerin dengelenmesi vs. gibi problemler çıkacağı için pratikte böyle bir uygulama yapmak çok mantıklı olmayacaktır.

    • Merhabalar. Malesef saç kurutma makinesi içindeki motor 12V ile çalışamaz ve çalışsa dahi bir multikopter için gerekli itiş gücünü sağlayamaz. Multikopterlerde yazıda da bahsettiğim üzere fırçasız DC motorlar kullanılmaktadır. Sürücüler bu motorlara özel olarak tasarlanmıştır. Sizin bahsettiğiniz saç kurutma makinesi motoru ise 220V AC ile çalıştığından, bir kablo ile şehir şebekesine bağlamadığınız sürece o motorun çalışması mümkün değildir.

 13. anlatımız cok aydnlatıcı ve cok güzel ne zamandır böyle bişey arıyordum ve cok ii oldu sizin bu sistemi daha uzun süre havada tutmak için ne gibi değişiklikler yapmalıyım ?

 14. Güzel bir websiteniz var. mucidlik kanımda var. size bir deneyimlerinize sığınarak bir sorum olacak. tek motorlu kontrol dışı bir drone tasarlasak, yani tek motoru kayış ile dört pervaneyi çevirttirerek uçurmayı denesek uçuş gerçekleşirmi. bir sorum daha var bu kontrol kartı ve kumandayı nasıl temin ederiz.

 15. Merhaba, biz Drone kumandasını kendimiz yapmaya çalışıyoruz. Fakat kumandalarda bulunan ileri-geri kademeli potları bulamadık. Joystick kullanmayı düşündük ancak sabit kalmadığı için zor olacağını düşündük. Onlardan nerede bulabiliriz ya da ne tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler

  • Kumanda üzerindeki bulunan çubukları “RC transmitter gimbal” ismiyle aratırsanız kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

 16. merhaba , dronenun batarya kapasitesine agırlıgı oranıyla güc tüketimini hesaplayabilecegimiz bir formul varmıdır.
  4 motorun max nekadar agırlıgı kaldırabilecegini bulabilecegimiz bir hesaplama mevcutmudur .

 17. Abi eline sağlık teşekkür ederim. Drone a gerçek zamanli görüntüyü PC ye aktaran bir kamera nasil ekleyebiliriz ? PC ye görüntü aktarilmasiyla drone u pc Den nasip kontrol edebilirim ? Ne kadar araştırma yaparsam yapayım istediğim özellikleri içeren bir drone bulamadim.(yabanci kaynaklardan yararlanamadim)

  • Drone ile kullanacağınız FPV sisteminin alıcısını bir USB görüntü yakalama cihazı ile (örneğin EasyCap) bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Bilgisayar üzerinden kontrol için ise APM/PixHawk kontrol kartını ve MAVLink protokolünü inceleyebilirsiniz.

 18. Merhaba Kerem bey.
  Ben Gps kontrollü bir Multikopter yapmak istiyorum. Taşıyacağı yük miktarı 1KG civarında. Uzaktan kumandadan ziyade Gps koordinatlarını göre kontrol etmek istiyorum.
  Otonom uçuş ile verdiğim Gps adresine gidecek, belirlediğimiz yükseklikte ve sürede havada asılı kalacak ve istenilen süre sonunda tekrar kalkış adresine geri dönecek.
  Bu konuda ne gibi bir tavsiyede bulunabilirsiniz?

  • APM, PixHawk gibi açık kaynaklı kontrolcüler veya DJI firmasının üretmiş olduğu drone kontrolcüleri isteğinizi karşılayacaktır.

 19. Merhabalar,
  Bu uçuş kartını rasberry pi ile kontrol edebilme imkanımız var mı acaba ? Rasberry ile kontrol edebileceğim bir drone yapmaya çalışıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Malesef KK2 uçuş kontrol kartını Raspberry Pi üzerinden kontrol edemezsiniz. Tavsiyem MultiWii, APM ve PixHawk gibi açık kaynak kodlu kontrolcüleri incelemenizdir.

 20. Merhaba İtü’de düzenleyeceğimiz bir etkinlikte drone workshopu düzenlemek istiyoruz bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

 21. abi merhaba benim bir helikopterim var denge çubuğu kırıldı çok sağlam bir yapıştırıcı ile yapıştırdım fakat uçamıyor kendini zorluyor çok bilinen bir marka olmadığı için yedek parça bulamıyorum.

 22. Merhabalar.Uzun mesafeli ve yüksek uçuş yapabilecek bir drone yapmak istiyorum.Mesafe 250-350 m arası ve yükseklik 150+ m.Kamerasını kendim temin edeceğim sizce almam gereken parçalar nelerdir?

 23. Merhabalar. Yaklaşık 4 kg ağırlığında ve kaldıracağı yük 2 kg olacak şekilde bir drone yapmak istiyorum ama motor ve pervane kısmında sıkıntı yaşıyorum. Sizce motor ve pervaneyi hangi değerlerde kullanmalıyım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim

 24. Kerem bey, üniversite öğrencisiyim. Okul ekibi olarak UAV yarışlarına hazırlanıyoruz. Bazı bilgiler almak istiyorum mail adresinizi alabilir miyim?

 25. merhaba kendi dronu mu yapmak istiyorum ve elimde go pro kameram var bu kamerayı da entegre edip akıllı telefon ya da uzaktan kumandayla kayıt yapabileceğim bir kombinasyon elde edebilir miyim?

  • Mümkündür. Kameranızın kaydını kumandanın herhangi bir kanalından kontrol etmenizi sağlayacak adaptör kablolar mevcuttur. Ya da her zaman için kaydı yerdeyken başlatıp daha sonra havalanabilirsiniz 🙂

   • peki kameradan gelen görüntüyü android telefonumdan izleyebilir miyim dronun gittiği yerleri görmek için

    • Kameranızın bu özelliği mevcut ise izleyebilirsiniz. Fakat kameranın oluşturduğu kablosuz ağ ile çoğu drone kumandasının aynı frekansta (2.4GHz) çalıştığını düşünürsek, menzil problemleri yaşamanız olasıdır. Bu sorunun önüne geçmek adına çoğunlukla tercih edilen 5.8GHz görüntü aktarma sistemlerini tercih edebilirsiniz. Bu sistemi kullandığınızda kompozit video girişine sahip bir ekran, gözlük vs. gibi cihaza da ihtiyacınız olacaktır.

 26. merhaba ; kerem bey ; drone lar hangi frekanslar arasında çalışıyor. günümüzde piyasadaki dronların frekans aralıları nelerdir. rus dronları rus uydusunun frekansında mı çalışıyor? çalışıyorsa bu frekansta çalışan dron ları nerede bulabiliriz ?

  • Kişisel kullanım amaçlı drone’ların üzerinde birden fazla kablosuz iletişim cihazı bulunabilmektedir. Örneğin her drone için gerekli olan uzaktan kumanda alıcısı, çoğunlukla 2.4GHz frekansında çalışır. Bunun yanı sıra drone üzerindeki kameradan görüntü aktarımı için kullanılan sistemler yine çoğunlukla 5.8GHz frekansında çalışmaktadırlar. Ek özellikler (GPS, telemetri vs.) de dahil olduğundan, drone’ların çalıştığı bir frekans diye birşey mevcut değildir. Ayrıca bu tip cihazlar ülkeden ülkeye farklılık göstermezler. Sizin sorunuzda kastettiğiniz askeri kullanım amaçlı drone’lar ise bunun cevabının verilmesi tahmin edeceğiniz üzere mümkün değildir 🙂

 27. Öncelikle iyi günler Kerem bey. Üniversite öğrencisiyim . Yapmak istediğim şey koordinatları girilen bir noktaya drone ile kargo bırakma.Biraz konuyu açmak gerekirse telefondan ve ya bilgisayardan koordinatları girdiğimiz yere drone hareket edecek ve kargoyu bırakacak. Kargonun kilosu önemli değil ufak bir kağıt parçası taşısa da olur. Biraz araştırmalarım sonucu ardunio ile bunu yapabiliyormuşuz. Fakat ardunio ile gps modulünü ardunionun bulunduğu yeri işaret ettiği için bir çıkmaza düştüm. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim? Dediğim projeyi yapabilmem için neler önerirsiniz? Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim. Iyi çalışmalar herkese.

  • Bahsettiğiniz sistem, waypoint navigasyon olarak geçer. APM (ArduPilot), PixHawk gibi kontrolcüler veya DJI’ın ürünleri ile bu sistemi kullanabilirsiniz. ArduPilot sistemi için kullanılan telemetri modülleri, drone ile bilgisayarınız arasında uzun menzilli haberleşme sağlayarak kontrol kartınıza kumanda etme olanağı tanır. Mission Planner yazılımı ile harita üzerinde noktalar belirleyerek istediğiniz yolu takip ederek drone’un önceden belirlenmiş bir rotada seyretmesini sağlayabilirsiniz. Burada örnek video mevcuttur: https://www.youtube.com/watch?v=Sd_AT6qtDlw

 28. kontrol kumandasını kendimiz uygun verici-alıcı ve modüllerle daha uygun fiyata yapmak istesek hangi parçaları kullanmamız gerekir??? teşekkürler

  • Öncelikle kendi yapacağınız kumanda malesef daha hesaplı olmayacaktır :). Kendi kumandanız için kablosuz haberleşme modülleri arasından XBee, nRF, Bluetooth, 433 MHz modüller gibi birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Kumanda donanımı için iki adet joystick modülü, çeşitli buton ve switchler, arzu ederseniz bir ekran ve tüm bu donanımı kontrol edecek bir Arduino kartına ihtiyacınız olacaktır. Aynı şekilde alıcı tarafında da kullandığınız kablosuz haberleşme modülünün aynısından ve bir mikrokontrolcü kartı daha kullanmanız gerekecektir. Ve tabi ki yazılım kısmı var. RC araçlarda kullanılan kumandalar, mümkün olan en düşük gecikmeyle en uygun menzil sunacak şekilde tasarlanmıştır. Kendi yazacağınız kodun bu kadar optimize çalışması da büyük bir problem olacaktır.

 29. Merhaba kerem bey ben de bu konuyu 3-5 gündür kurcaliyorum.Yazın kedime bir drone yapmayı planlıyorum.Bu gibi makalelerle ufkumuzu açıyorsunuz.Teşekkürler.Ben Quadcopter düşünüyorum.Ve hobbyking adlı siteyi buldum.Güzelmiş.Ve acaba bir dronu abartısız 2-3 saat ve biraz üstü uçurmak mümkün mü ?

  • 2-3 saat biraz fazla iddialı bir rakam, uygun verimlilikte motor-pervane setleri ve yüksek kapasiteli bataryalar ile en iyimser halde 45dk mümkün. Genellikle uzun uçuş süreleri için sabit kanatlı modeller tercih edilir; multikopterler çok sayıda motora sahip olduklarından fazla enerji tüketirler. Bahsettiğiniz 2-3 saati bu tip modeller rahatlıkla görebilir.

 30. Bu sistemin ağırlığı kaç kg ? Ayrıca bu sistem ile maksimum kaç kg yük taşınabilir? Taşıyacağı maksimum yük ile birlikte kaç dk uçabilir?

 31. İyi günler kerem bey aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Bi projem var ve yardımlarınızla geliştirmek istiyorum tabi mümkünse. Benzer kontrol sistemleri kullanarak elektrik motorları yerine golw motorlarla yani patlarlı motorlarla stabil bi uçuş sağlayabilir miyiz yardımcı olursanız çok sevinirim

 32. Merhaba Heliway 905a modeli bir dronum var kumandası kayboldu. 2.4 ghz ile çalışıyor. Orjinalini bulamıyorum Başka marka bir 2.4 ghz drone kumandası bulsam işe yararmı ? Teşekkürler Saygılar

  • Kullandığınız drone oyuncak sınıfında olduğundan farklı bir kumanda ile kullanmanız malesef mümkün değildir.

 33. Kerem bey öncelikle açıklamalarınız gayet net ve aydınlatıcı olduğundan size tesekkur ederim benim sorum dronun mesafesi en fazla 500 metre deniliyor bunu artırmak için ne yapabiliriz

  • Profesyönel drone’lar için UHF bandında çalışan uzun menzilli kumandalar sistemleri mevcuttur. Bu kumandalar ile oldukça yüksek (20-40 km) menziller elde edilebilir.

 34. Merhaba, bu drone maksimum kaç kg yük taşıyabilir? Taşıyacağı maksimum yük ile birlikte kaç dk uçabilir?Bir projem için acil cevap almam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim ederim iyi çalışmalar.

 35. slm ben sızden drone alıcam ben daha buyuk bışey yapmak ıstıyorum mumkunmu sızde parcaları mevcutmudur drone motoru urnigy CA120 150kv Brushless Outrunner bu şekilde butun bır motor olcak ınsan bınebılecek ıcıne boyle bır proje yapmak ıstıyorum motorlar 10 bin tlye gelıcek dığer parçalarla 15 bini bulur sız bu parçaları bana teğmın edebılırmısınız dışarda dolar ustunden 15 bine gelıyor pervane falan lazım.

 36. Merhaba Abi bu drone 7 12 dk havada kalıyor ama ben buna ne takabilirsem daha fazla havada kalmasını sağlayabilirim

 37. İyi günler kerem bey benim üniversitede bitirme tezim verilen koordinatlarda giden bir dron yapmayı düşünüyorum bunun için gerekli malzemeleri nereden temin edebilirim. araştırmalarıma göre pixhawk bunun için uygun ama bunu türkiye de bulabilir miyim . şimdiden teşekkür ederim

 38. motorların KV degerinin artması drone için güçlü ya da hızlı olmasını mı saglar ? bunlar arasında nasıl bir ilişki var ?

  • Motorların kV değerleri, dönme hızları ile alakalıdır. Örnek olarak 1000kV motor, 1V gerilimde çalıştırıldığında 1000 devir hızda döner. 3S bir LiPo batarya ile çalıştığında ise 11.1 x 1000 = 11000 devirde dönecektir. kV değerinin yüksek olması, motorun daha güçlü olduğu anlamına gelmez. Genel kural, kV değeri arttıkça alt devirlerdeki çekiş gücünün azalıp üst devirlere çıktıkça artmasıdır. kV düştükte alt devirler güçlenecektir. Genellikle aynı motorun farklı kV değerine sahip modelleri, farklı pervaneler ile kullanılması için tasarlanmıştır. Örneğin, EMAX XA2212 980kV modeli 10×4.5 pervane ile kullanılması tavsiye edilirken, aynı motorun 1400kV modeli 8×4.5 veya 8×6 pervane ile kullanımı tavsiye edilmektedir.

 39. merhaba
  istediğim koordinatlara,istediğim süre boyunca drone’u uçurmak,ve tüm uçuşu kamera ve pc’ye kaydedebilmek için hangi ürünleri almalıyım?Koordinatları istediğim kadar girebiliyormuyum?Yaklaşık 2 km’lik alanda drone gidebilirmi?Hic drone deneyimim olmadı?detaylı bilgi verirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

 40. Merhaba. Benim 2 sorum olacak. Ortalama 4-5 kg ağırlığında ve yine ortalama yarım saat uçuş süresi olacak bir drone tasarlamak istesek, birbiriyle optimizasyonlu parçaları toplamamda yardımcı olacak bir kaynak var mı? Diğer sorum ise bahsettiğim drone tahminen ne kadara mal olur?

  • Merhabalar. Bahsettiğiniz birbirine uyumlu parçaları seçmenize yardım olacak en büyük kaynak, RC forumları/Facebook grupları gibi sayfalar olacaktır. Fiyatı ise tamamen sizin seçeceğiniz parçaların kalitesi ve tedarik ettiğiniz yere bağlı olarak değişecektir. Topladığınız drone’un yaklaşık uçuş süresini hesaplamak için ise bu sayfayı inceleyebilirsiniz: https://www.ecalc.ch/xcoptercalc.php

  • Süre tabanlı parkur yarışlarında genellikle ağırlık ve boyut sebebiyle 250 veya daha alt sınıftaki drone’lar kullanılmaktadır. Videoda görmüş olduğunuz drone 450 sınıfı ve 250’lik drone’lardan görece olarak daha ağır olduğu için hız amacı taşıyan yarışmalara malesef uygun değildir. Fakat yük taşıma, otonom kullanım vb. kategorileri bulunan yarışmalarda, yarışmaların kurallarını yerine getiriyor ise tabi ki kullanılabilir.

 41. Yardımcı olurmusunuz lütfen bir dron yaptık lakin uçmuyor sorunun
  kumanda ayarlarının nasıl yapıldığı
  Kumanda ayarları multiwii programından yapılıyor biz onu bilmiyoruz

  yardımcı olurmusunuz lütfen

  • Drone’unuzun kontrol kartı nedir? Bağlantıyı nasıl yaptınız? Kumandanız ve alıcınızın modeli nedir? Kartınızın ayarları nasıl? Bunları bilmeden yardımcı olmamız mümkün değildir.

  • DJI Phantom gibi cihazların hazır cep telefonu uygulamaları gibi özellikleri sayesinde kullanıcıya zorluk yaşatmadan uçuş sağlayabilmesi önemli bir avantajdır. Burada vereceğiniz karar biraz sizin tercihiniz ile alakalı olacaktır. El beceriniz var ve araştırma yapıp uğraşarak kendi cihazınızı toplamak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz birçok uçuş kontrol ve otopilot sistemi piyasada mevcuttur. Bunun yanında amacınız herhangi bir uğraş göstermeden kolay bir şekilde uçmak ve havadan görüntü elde etmek ise, hazır bir ürün tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

 42. Kerem bey öncelikle vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürler. Benim sorum biz okul olarak bir drone yaptık . Elimizde FLYSKY FS-İ6 kumanda bulunmakta. Lakin biz bu dronu bir program aracalığıyla akıllı tahtadan kontrol etmek istiyoruz . Bize önerebileceğiniz bir program mevcut mu ? Bizim için çok önemli seminerimiz var . Yardımcı olursanız çok seviniriz .

  • Drone üzerinde bulunan kontrol kartına bağlı olarak farklı yöntemler mevcuttur. Otopilot özellikli bir kontrolcü mevcut ise haritadan belirleyeceğiniz koordinatları (waypoint) sırayla tarama gibi uçuş modları kullanabilirsiniz.

 43. İyi günler yuneec q500 kullanıcısıyım elimdeki lipo pil sarz aletinde sorun çıktı.orijinalini mi almalıyım yoksa lipo pil sarj eden başka cihaz alsam olurmu.orijinalini tamir edebilicek arkadaş varsa yardimci olursa sevinirim ucretiyle

  • Şarj aletin orjinalini almanız tabi ki daha mantıklı bir tercih olacaktır, fakat balanslı şekilde LiPo batarya şarj edebilen farklı bir şarj aleti kullanmanız da mümkündür. Dikkatli olmanız gereken tek nokta bağlantılarda herhangi bir karışıklık yapmamanızdır.

 44. süper multikopter setini aldım ve videodaki tüm talimatları eksiksiz uyguladım. Drone u kaldırırken yerden paralel bir şekilde kaldırabilmem için yapmam gereken ayarlamaları nasıl yapmalıyım?

 45. Merhabalar;
  Daha önce hiçbir şekilde drone kullanmadım.Fakat amatör balıkçılıkta kullanmak üzere bir drone sahibi olmak istiyorum.Maximum 200 gr yükü maximum 200m-250m kadar götürüp bırakmak için nasıl bir drone tavsiye edebilirsiniz.

  • Drone’unuz üzerinde bulunan kontrol kartında alıcı için giriş mevcuttur. Bu girişler PWM (her kanalın ayrı kablo ile bağlandığı bağlantı şekli), PPM/SBUS (tüm kanalların tek bir kabloyla bağlandığı bağlantı şekli) gibi farklı tiplerde olabilir. Kumanda alıcınızın desteklediği iletişim tipine göre, alıcıdaki kanalları doğru sırayla kontrolcüye bağlamanız gereklidir.

 46. Merhabalar Kerem Bey. Öncelikle yorumlara baktım tek tek verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim umarım benim sorumu yanıtsız bırakmazsanız.

  ilk olarak bir drone kiti alsam buradan veya başka bir siteden neye dikkat etmem lazım gps kordinatları ve kamera özelliğini göz önünde bulundurmam gerekirse ?

 47. KK2 uçuş kartı gazı bıraktığımızda hava sabit duruyor mu? Havada sabit durması için nasıl bir karta ihtiyacımız var?

  • Eğer bahsettiğiniz irtifa sabitleme ise malesef bu özellik için gerekli barometre sensörü KK2’de bulunmamaktadır. Barometreli bir uçuş kontrol kartı ile bu özelliği kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, rüzgar ve güneş ışığından etkilenmemesi için sensörün üzerini sünger ile kapatmanız gerektiğidir.

 48. Merhaba öncelikle cevaplarıniz çok aydinlatici. Benim bir sorum olcak GPS li dronlara 500 metreden Fpv yani anlık görüntü yü aktaran nedir ben orta segmentteki dronum Fpv liydi wifi ile baglaniyordum bu dronlarin olayı nedir her GPS lide Fpv olurmu teşekkürler

  • Her GPS’li drone’da FPV vardır demek yanlış bir ifade olacaktır. Uçuşa hazır olarak satılan DJI Phantom, Mavic Pro gibi cihazlarda GPS özelliği bulunur ve kameradan anlık olarak görüntü alabilmeniz mümkündür. Bu yazıda bahsettiğim daha çok kendinizin parça parça satın alıp toplayacağı tipte bir cihaz olacağından FPV ve GPS gibi özellikleri eklemeniz tamamen sizin tercihinize kalmıştır.

 49. Merhaba mevcut quad kopterim 500mah 3.7 lipo bataryaya ve kendi usb şarj aleti var
  uçuş süresini arttırmak için sitenizde satılan 25c 3.7v örneğin 1550mah pili alsam bu pili nasıl güvenli şarj edebilirim?

  • 1550 mAh bir pil, yaklaşık olarak orijinal pilin 3 katı kapasitesine sahip olduğundan hem boyutları cihaza uygun olmayacaktır, hem de fazla ağır gelecektir.

 50. İyi günler ben uçak tipindeki deonelardan yapmak istiyorum bu tür droneların yapım aşamalarını anlatan bir link vermeniz mümkün mü?

 51. Merhaba. Videodaki set 1000 TL’den fazla. Peki sitenizde yer alan yaklaşık 150 ve 200 küsür TL’ye satılan Drone’lardan bu videodaki drone’un bir üstünlüğü var mı? Yani tek farkı kendimiz yapıyor olmak mı? Bu set ile bir tane drone meydana getirebiliyoruz anladığım kadarıyla.

  • Bahsettiğiniz 149 ve 249 TL fiyata sahip ürünler birer oyuncaktır. Bu cihazlar ile ancak temel multikopter manevralarını öğrenebilirsiniz. Kendin yap seti ise, profesyönel anlamda modelcilik ekipmanlarını içeren bir settir. Oyuncak olan cihazların kırılan herhangi bir parçasını değiştirmeniz, farklı uçuş kontrol sistemleri entegre etmeniz gibi seçenekler mümkün değildir. Fakat pahalı olan set ile gerçek anlamda bir RC aracın çalışma şeklini anlayabilir, isteğinize göre farklı yükseltmeler/değişiklikler yapabilir, herhangi bir parçasının bozulması durumunda yedeği ile veya farklı bir parça ile değiştirme imkanına sahip olacaksınız.

 52. Merhabalar.

  Ben yazılımcıyım. Uzun zamandır elektronik teknolojilerine ilgi duyuyorum. Kendi çapımda elektronik projeleri üretmek istiyorum ama elektronik temelim olmadığı için nereden başlayacağımı tam olarak bilmiyorum. Sizce nereden başlamalıyım? Ben daha çok drone projelerine yoğunlaşmak, kablosuz sinyallerle birşeyleri yönetmek/üretmek istiyorum. Ayrıca insansız hava araçlarının nasıl haberleştiğini de (GPS, wifi, vb.) merak ediyorum. Sitenizden mesaj gönderecektim ama iletişim bilgilerinizi bulamadım. Elektronik temeli olmayıp yeni başlayanlara yönelik bir yazı yazarsanız ya da kitap, döküman önerirseniz çok memnun olurum.

  • Eğer İstanbul’da oturuyorsanız Makerhane‘de düzenlenen etkinlik ve eğitimleri takip edebilirsiniz. Döküman konusunda ise Google en büyük yardımcınız. Drone’lar ile iligli forumlara, Facebook gruplarına bakmanızı tavsiye ederim.

 53. Meraba ben makine uretimi yapan bi firmada calisiom kendi dronumu yapmak icin gerekli govde vesayrenin yapimi icin yeterli bilgiye sahibim yalniz dronumumun uzaktan kontrol sistemini nasil yapicami bilmiorum anlatabilcek bi arkadas varmi

 54. Merhaba,
  Ben arduino uno ile drone yaptım hc 05 modül ve 10- dof modül kullandım, bunların yeterli olucağını düşündüm , motorlarımı ve pilimi bağladım ama motorların calismasiyla ilgili problem oldu bazi motorlar dönerken bazıları dönmedi sizce bu neyden kaynaklanmış olabilir yardımcı olursanız çok mutlu olurum

 55. Kaza içinde canlı, genellikle, insan bulunan araçların çarpışma çarpma vb durumlarında kullanılan bir tabirdir. Mesela X kata çıkan asansörün halatı kopsa oto frenleri de yoksa ya da tutmazsa kaza ve kırım oluşur. Ama X katta duran asansörün halatı kopsa ve yine oto frenleri devre dışı kalsa sadece kırım oluşur. Aracınız yokuştayken elfreni kampanaları eskime sebebiyle boşalıp arkasındaki boş araca çarparsa kırım oluşur. Tutulan hasar raporu da sadece kırım raporu diye düzenlenir. Dronelarda insan bulunmadığı için yapılan çarpışmalar sonucu sadece kırım oluşur tabi gidip de bir insana kamikaze dalışı yapmıyorsanız, ki o da kazaya girmez doğrudan doğruya saldırı olarak değerlendirilir, ama tesadüflere bağlı hayatta tesadüfen drone ile kaza da yapabilirsiniz 😉

 56. Merhaba benim dronum oyuncak olarak nitelendirdiğiniz corby drones rq 77-21 markalı bir quadcopter dronun sol arka pervanesi digerlerine gore biraz yavaş dönüyor.pervanelerin dönüş sistemine baktigimda motorun döndürdüğü bir çarkın pervanenin takılı oldugu çubuk şeklinde bir parçayla birlesik olduğunu,motorun çarkı döndürmesiyle pervanenin dondugunu gördüm.Ayrıca drone bir süre kullanılmadığında (bu süre cok uzunu veya cok kısa bir sure degil herhangi bir sure)pervane siz bikereye mahsus ittirmediğiniz sürece donmuyor.Sizce sorun ne olabilir motordanmı yoksa çarkla birleşik olan çubuktan mı kaynaklanıyor ? Bu sorun dronun stabil uçmasına engel oluyor en kısa sürede cevap verirseniz sevinirim

  • Motorların özellikleri arasında “thrust” değeri belirtilmektedir. Bu değer, farklı pervaneler ile farklı gerilimlerde kullanıldığında motorun ne kadarlık bir kaldırma kuvveti sağlayabileceğini gösterir. Motorlarınıza ait bu dökümana ulaşarak maksimum ne kadar ağırlık taşıyacağını hesaplayabilirsiniz.

  • Telefon bataryaları da lityum tipinde olmalarına karşın verebilecekleri akım (C değeri), drone ile kullanım için malesef çok düşüktür. Bu sebepten ötürü kullanamazsınız.

 57. Elimde çok sayıda bilgisayar parçaları var bunlarla ucuz yollu dron yapabilirmiyim.Maddi olarak harcayacak fazla param yok bununla ilgili birşeyler biliyorsanız paylaşabilirmisiniz ben araştırdım ama birşey bulamadım.Şimdiden teşekürler.

  • Malesef bilgisayar parçalarını drone’da kullanmanız mümkün değildir. Bilgisayardaki fanlar ancak havayı hareket ettirebilecek kapasitededir, drone için gerekli olan kalkış gücünü üretmeleri mümkün değildir.

 58. Kerem Bey, drone konusunda yeniyim. Bir drone sipariş ettim, özelliklerinde 4CH ve 2.4GHZ yazıyor. Drone ile kullanmak için bir FPV gözlük almayı da düşünüyorum ancak almak istediğim gözlüğün özelliklerinde 5.8GHZ yazıyor. Herhangi bir uyum sorunu olur mu? Gözlük ile drone’un aynı frekansta mı olması gerekiyor yoksa 5.8GHZ alıcısı bulunan bir gözlük 2.4GHZ frekanslı vericileri de destekler mi?

  • Merhabalar, drone üzerinde yazan 2.4GHz, kumandanın çalışma frekansıdır. 5.8GHz ise FPV sisteminin frekansıdır. Sinyallerin birbiri ile karışmaması için FPV ve kumanda için farklı frekanslar seçilir. Satın aldığınız gözlüğü, desteklediği 5.8GHz kanallarına uygun bir video verici ve kamera sistemi ile kullanabilirsiniz. Bu frekans tabloları gözlük ve vericinin ürün açıklamalarında belirtilir. Genellikle günümüzde en az 40 kanal kullanan verici ve alıcılar bulunmaktadır. En sık kullanılan 40 kanalın tablosuna buradan erişebilirsiniz: https://oscarliang.com/ctt/uploads/2016/02/vtx-frequency-5-band-40-channel-boscam-fatshark-raceband-abef.png

   • Kerem Bey cevabınız için teşekkür ederim. Sipariş verdiğim drone marka ve modeli “JJRC H51”. Ancak üzerindeki 720p video kameranın hangi frekansta yayın yaptığını bilmiyorum. Anladığım kadarıyla video kamera 5.8Ghz frekansını destekliyorsa düşündüğüm FPV gözlüğü (Eachine EV800) kullanabileceğim, aksi takdirde kullanamayacak ve JJRC’nin telefondaki uygulamasından görüntüyü izlemek zorunda kalacağım. Ben bahsi geçen drone modelinin kamera frekansı konusunda herhangi bir yerde bilgi göremedim ama siz bakıp beni aydınlatabilirseniz çok memnun olurum. Eğer siz de bulamazsanız artık drone gelince kutusuna veya kılavuzuna bakıp birşeyler bulmaya çalışırım.

    • Şimdi tekrar internet sitelerine baktım, özelliklerde “Wifi FPV” yazıyor. Sanırım “wifi fpv” de 2.4GHZ oluyor. Bu durumda gözlük uyumlu değil. Öte yandan 2.4GHz’lik gözlüğe de hiç rastlamadım. Sanırım Drone’un aktaracağı görüntüyü telefondan izlemeye mecburum.

     • WiFi FPV özellikli cihazlar genellikle uygun fiyatlı ve oyuncak olarak niteleyebileceğimiz cihazlar ve DJI Phantom ve Mavic Pro gibi gelişmiş cihazlardır. Bu cihazları 5.8GHz kanalında kullanmanız pek mümkün olmayabilir. 5.8GHz FPV sistemlerinde genellikle kamera, verici, görüntü kaydedici (DVR olarak ta geçer) alıcı/gözlük gibi parçalar modüler olduğundan kendi sisteminizi kurmanız gerekebilir. Ya da kamera ve vericiyi bir arada sunan mikro cihazlar da mevcuttur. Cihazınıza ek olarak bu kamerayı takarak 5.8GHz FPV kullanabilirsiniz.

 59. eger bız bu dron kamera sıstemını bır araba ustunde yerlestırsek kamera sıstemını nasıl calıstırıcaz ve nasıl goruntu alabılırız kamera sıstemınden

 60. yada bır sıstem var mı araba nın ustune yerlestıre bılıcegımız ben arastırdım ama bulamadım eger bulursanız yada dron kamera sıstemını arabanın ustunde nasıl yerlestırıp calıstırabılırım ve goruntuyu nerden alabılırım soylersenız cok mutlu olur um

  • Aradığınız sistemin ismi FPV. Bir görüntü verici ve alıcı çifti (örnek: https://www.robotistan.com/2w-fpv-aktarici-ve-alici-kit-58g-8kanal), vericiye bağlayabileceğiniz kompozit çıkışlı bir kamera ve görüntüyü görebileceğiniz kompozit girişli bir gözlük/ekran/TV kullanarak istediğiniz sistemi kurabilirsiniz. Kullandığınız verici ve kameranın çalışma gerilimine bağlı olarak çoğunlukla 5V veya 12V gibi bir güç kaynağı bulunan herhangi bir sisteme (drone, RC araba vs.) bağlayarak sistemi kurabilirsiniz.

CEVAP VER