Merhaba arkadaşlar. Bu serimiz ile ESP8266 adı verilen wi-fi modülü kullanarak Arduino’muzu internete bağlayacağız. Bu modül ile sensörlerden aldığımız verileri internet ortamına aktarabileceğiz, twitter hesabımız ile bağlantı kurup tweet atabileceğiz veya akıllı telefonumuza bildirim yollayabileceğiz.

Önce ESP8266 modülünden biraz bahsetmek gerekirse, modül hem kablosuz ağlara bağlanabiliyor hem de kablosuz bir ağ kurabiliyor. Bunun yanında modül kendi işlemcisine sahip olduğundan üzerindeki giriş çıkış pinleri de kullanılabilmektedir. Yani siz ek olarak Arduino benzeri bir kart kullanmadan da sadece modülü kullanarak projeler gerçekleştirebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

Modülü aldığınızda kullanmaya başlamadan önce, modül içindeki sürümü güncellemek gerekiyor. Bunun nedeni her gelen yeni sürüm ile modülün daha da stabil bir hale gelmesidir. Modülün güncellenmesi için önce bağlantıları aşağıdaki şekilde yapmamız gerekiyor.

esp8266 güncelleme

Modülü güncellemek için ihtiyacımız olan güncelleme dosyalarını buradan indirebilirsiniz.

Dosyaları indirdikten sonra ESP8266Flasher programını açıyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir görüntü geliyor.

esp8266 güncelleme

Üstteki panelden soldan ikinci menüye giriyoruz ve düzenlemeleri aşağıdaki gibi yapıyoruz. Bu menüde indirdiğimiz dosyadaki her bir “.bin” uzantılı dosyayı ilgili sıra ile eklememiz ve resimde görüldüğü gibi her bir dosya için ayrı kodu girmemiz gerekiyor (sağ taraftaki 0x00000 gibi rakamların olduğu yerden bahsediyorum).

esp8266 güncelleme resim 2

Ayarları doğru bir şekilde yaptıktan sonra, tekrar ilk menüye gelip ortadaki büyük butona basıyoruz ve böylece güncelleme işlemi başlamış oluyor. İşlem tamamlandığında ESP8266 modülümüz güncellenmiş oluyor.

esp8266 güncelleme resim 3

Bundan sonraki bölümde LM35 sıcaklık sensörünü kullanarak ortamdan aldığımız verileri Thing Speak sitesine atacağız. Örneğin evinizde evcil hayvan besliyorsanız, ortamın sıcaklık değişimini her an, her yerden gözlemleyebileceksiniz.

 

 

58 Yorumlar

 1. Merhaba,

  Anlattığınız şekilde adımları izledim. Fakat güncellemeyi bir türlü yapamadı. Güncelleme başladı gibi görünüyor. Fakat hiç ilerleme olmuyor.
  Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhabalar Önder Bey,
   Bağlantıların doğru olduğundan emin misiniz? Rx ve Tx’in yeri farklı ise hata olmuş olabilir. Bağlantıları yaptıktan sonra arduino’nun gücünü kesip tekrar takıni böylece kendini update moduna alacaktır. Bunları yaptığınız taktirde muhtemelen güncelleme gerçekleşecektir.

   • Özür dilerim bir sorum olacaktı.Ben at komutuna ok alamıyorum baska bır program kullanıyorum orda görüyor ama sızın sayfanızfa bulunan sunucu kurmayı denıyorunm ıp alıp oda olmuyor yardımcı olursanız coktesekkur ederım.

 2. Merhaba Bartu Bey,

  Öncelikle vakit ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
  Herşeyi anlatılan şekliyle yaptım. Farklı olan tek kısım Arduino Uno yerine Arduino Mega kullanıyorum. Rx0 Tx0, Rx1 Tx1 ve Rx2 Tx2 leri ayrı ayrı denedim ama hiçbirinde güncellemeyi yapmadı. Arduino Mega da güncelleyebilmem için ayrıca birşey yapmam gerekir mi?

 3. Burda analtılan herseyi denedim.Bağlantılar aynı ama wifi sinyali üretmiyor.Esp8266 neden bana yardıcı olursanız sevınırım.

  • Bağlantıları yaptıktan sonra esp modülünün beslemesini bir kere çıkartıp takarak, ESP’yi güncelleme moduna sokmanız gerekiyor. Sorunun güncelleme yapmadığını farz ederek cevaplıyorum. Başka bir sorun ise ayrıntılı biçimde yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım

 4. ESP 8266 güncelleme işlemi yapamadım.Yukarıda yazan herseyi denedim sinyal yok alttaki günceleme ikonu sürekli dönüyor ama güncelleme yok.Yardımcı olursanız cok sevinirim.İyi çalışmalar.

 5. “İşlem tamamlandığında ESP8266 modülümüz güncellenmiş oluyor.” demişsiniz. işlemin tamamlandığını belirten nasıl bir mesaj alınıyor? uygulama çince olduğundan anlamlı bir geribildirim alınamıyor.

  • Programın altında dönen bir yuvarlak var güncelleme esnasında. O yuvarlşak Yeşil tik işaretine dönerse güncelleme tamamlanmış anlamına geliyor.

 6. Malesef aynı sorun bende de var. yukarıda yazılanları aynen yaptım. mavi icon dönüyor boardun üstündeki tx ledi yanıp sönüyor ama öylece kalıyor. güncelleme bitmiyor.
  “arduino’nun gücünü kesip tekrar takıni böylece kendini update moduna alacaktır. ” demişsiniz ama ücü kesip takınca cihaz normal çalışıyor ve üzerindeki yazılımı çalıştırıyor update moduna neden/nasıl geçmeli?
  yardım lütfen

 7. aynı sorun bende de var güncelleme yapmıyor,internetde + ve – arsına kapasitor baglayıp cozenler olmuş.. deneyn var mı

 8. Merhaba öncelikle yazı için çok teşekkürler gayet iyi olmuş.Bende belirttiğiniz şekilde yaptım bu arada arduino uno ile çalışanlar COM12 yi seçsin.sorun şu ki güncelleme başladı görünüyor ancak hiç dolmuyor sorun ne olabilir?

 9. KOLAY GELSİN
  BENDE ARDUİNO NANO VAR
  BAGLANTI YUKARDAKI GİBİ YAPILDI
  BİLNK ATILDI NANOYA
  AT KOMUTUNA OK DİYOR .DIGER KOMUTLARA CEVAP VERMIYOR
  GUNCELLEME BASARSIZ
  ESP ZARAR VERMIS ILABİLİRMİYİM
  YOUTUBEDE GORSEL UYGULAMA VARMI…
  ALDIGIMIZ ESP GUNCEL DEYILMIDIR…HEX OLARAK DEYİLDE NORMAL SEKILDE NIYE ATMIYORUZ ?

 10. iyi günler. yukarıda gösterdiğiniz şekildeki gibi herşeyi yaptım fakat güncelleme hiç bitmiyor. yardımcı olabilirmisiniz…

 11. bağlantı bu şekilde
  http://maker.robotistan.com/wp-content/uploads/2016/03/esp8266-g%C3%BCncelleme1-696×501.jpg

  ben bu programı kullandım
  http://i.hizliresim.com/R1dX2G.png

  bu şekilde bitirir programı.
  http://i.hizliresim.com/3vyN0O.png

  Daha sonra GPIO 0 pinini GND den kaldırırsın, 3.3V bağlantısını kesip tekrar bağlarsın modul tekrar başlar ve seri port ekranında ready yazısını görebilirsiniz.
  bende bağlantı noktası COM3 idi ona dikkat etmelisiniz sizde ne ise onu kullanmalısınız.
  http://i.hizliresim.com/DBnENz.png

   • dostum bende bir türlü olmadı ne güncelleme yapabiliyorum nede AT komutu gönderdiğimde cevap alabiliyorum hiçbirşey olmuyor 30 kere bağlantıları tekrarladım nerde hata yapıyor olabilirim? COM olarak da doğru giriyorum (COM3 ve COM4 ‘da denedim ).

    Toprak hattını nasıl tek yerden ikiye bölüyorsun aynı şekilde 3.3v’u gerçek arduino üzerinden atar mısın bağlantıları.

 12. 1)arduino blink kodu yükledim
  2) bağlantıları yaptım

  fakat güncelleme yapmıyor sadece o mavi daire dönüyor hiç bir zaman indiyormiyor.

 13. Güncellemeden önce AT komutları girebiliyordum şuan giremiyorum AT komutlarını girdiğimde serial monitor boş dönüyor.Ne yapmamı önerirsiniz?

  • Güncellendikten sonra modülünüzün baud rate’i değişmiş olabilir. Farklı baud rate’lerde haberleşmeyi deneyiniz.

 14. Özel pim lehimleyip uçları öyle oturttum ama temassızlık varmış şasede neyse ki düzelttim. İşlem bitince yeşile dönüyor. Zaten işlem gerçekleşirken kutunun dolduğunu göreceksiniz. Teşekürler.

 15. burda veya diğer ESP8266 derslerinde anlatılan şekilde bağlantıları yaptığımızda modül zarar görür mü?

  • hocam denedim aynı gösterdiğiniz gibi ama olmadı. Diğer şekilde yapınca AT yazınca OK yazıyordu fakat Serial.begin(115200) ile başlayıp Serial.print(“AT”) yazınca OK cevabı dönmüyordu. sizin gösterdiğiniz gibi yapınca AT kodları hiç çalışmadı. neden olabilir?

 16. Cihaza firmware attim belirtilen sekilde ok dedi yesil de oldu ama seriport ekraninda hic bir at komutuna cevap vermiyor …
  Testlerimde gucu cikarip taktigimda hep anlamsiz karakterler geliyordu enson 74880 de asagidaki mesaj geldi :

  ets Jan 8 2013,rst cause:2, boot mode:(1,0)

  Sorun nedir ? Acaba .

 17. Enson toprak kablosunun birini cikarinca ekran goruntusu asagidaki gibi oldu ama hala AT komutu giremiyorum :

  ets Jan 8 2013,rst cause:2, boot mode:(3,0)

  load 0x40100000, len 612, room 16
  tail 4
  chksum 0x12
  load 0x3ffe8000, len 788, room 4
  tail 0
  chksum 0x50
  load 0x3ffe8314, len 264, room 8
  tail 0
  chksum 0x4a
  csum 0x4a

  2nd boot version : 1.1
  SPI Speed : 40MHz
  SPI Mode : QIO
  SPI Flash Size : 4Mbit
  jump to run user1

  user code done

 18. NODEMCU programında güncellemeyi dediğiniz sırada ve adresslerde yapıyorum ancak güncellemiyor, alttaki mavi yuvarlak dönüyor ve sonradan kırmızı error işareti veriyor.”ESP8266 ACK success.” dedikten sonra Rx yanıyor sadece arduino üzerinde, Esp-01 de sadece kırmızı ledi yanıyor. . AT koduna da OK döndürmüyor. FLASH DOWNLOAD TOOL v2.4 ile denedim gene aynı şekilde güncelleme yarıda kaldı.

 19. Arkadaşlar usb portunu değiştirdim. Kasanın arkasındakine takılıydı öndekine taktım. Güncelleme tamamlandı. Yeşil tik çıktı.

 20. Merhabalar,
  Her iki modulu de duzgun sekilde anlatildigi gibi update ettim anlatilanlari birebir uygulayinca sorun olmuyor dikkat edilmesi gereken seri port uzerinden (Arduino RX – TX) software upgrade yaparken Arduino seriport ekrani kapali olmali ayrica esp8266 nin TX I yani Arduino RX e giden pinin yanindaki toprak pini cikarilmali bu cihazi software update mode da tutuyor sadece update ederken takili olmali onun disinda ayni islemleri Arduino nano ile yapamadim sanirim voltaj ve gerilim ile ilgili bir durum uno ile sorunsuz calisiyor.

  Cok Tesekkurler.

 21. Esp8266 daki Vcc ve CH_PD bağlantılarını breadboard a takıp arduino üzerindeki 3v3 bağlantısını jumper kablo ile breadboard a taksam güncelleme yapabilirmiyim yoksa lehimlemek mi gerekiyor

 22. iyi günler esp8266 wifi modül sürekli kendini resetliyor seri monitörde aynı yazılar gelip duruyor.Ne yapmak lazım

 23. cok ilginc oldu benim durumum. soyle ki:
  esp8266 ‘yi robotistandan almistim. siyah renkli geldi.
  gunler suren problemlerden sonra ezberi bozup teknik detaya gireyim dedim.
  bu siyah modulun 8Mbit (512+512KB) oldugunu farkettim.
  update icin kullanilacak memory adreslerinin de su sekilde olmasi gerektigini gordum:
  boot 0x0000
  user 0x1000
  esp 0x3fc000
  blank 0x3fe000
  blank 0x7e000
  bu sekliyle update ettigimde sorunsuz calismaya basladi. belki isinize yarar…

 24. Arkadaşlar göncelleme yaparken 0x01000 de yani user1.bin e geldiği de hata veriyor sebebi nedir ..0x01000 ve 0x4000 denedim olmadi

 25. robotistan üzerinden alınan ESP8266-01 Cihazlar zaten boot v1.5 olarak geliyor buradaki güncelleme 1.1 yapmanıza gerek yok şuanda en son sürüm v1.7 uzun uğraşlar sonu v1.7 sürümüne güncelledim. boot v1.5 arduino uno ile serialSoftware haberleşmesi problem çıkardı nano ile sorunsuz çalıştı v1.7 olanı daha uno’da denemedim denemelerimi burada paylaşacağım.

 26. Ben burda bir wifi ağına arduino bağlanarak siteme ftp yardımı ile bağlantı kuracağım (eğer bu mümkünse . Eger mumkunse bana yardimci olursaniz sevinirim) ve bu sitedeki mesala yaziyi .exe uygulamamdan okumak istiyorum . Eger mumkunse lutfen bana yardim edin .
  Simdiden tesekkurler . Iyi gunler , Iyi kazanclar

 27. Merhaba bartu bey
  Bende Esp01 modülü mevcut.Modülün güncellemesini yaptım fakat şuanda AT komutlarına cevap alamıyorum.Baud Rate lerin hepsini denedim ama sonuç alamadım.Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

 28. kolay gelsin. Ben MAC kullanıyorum bu verdiğiniz flasher programı windows sürümü acaba MAC için de paylaşabilir misiniz?

 29. kolay gelsin güncellemeyi mac osx sürümlü bilgisayarlarda nasıl yapabiliriz anlatırsanız sevininrim iyi günler dilerim

 30. Merhaba Sitedeki güncelleme dosyaları enson sürümlermidir.? Hangi esp modellerini bu dosyalar ile güncelleyebiliriz. (Mesala bende esp 01 siyah, esp 03, esp 12,esp201 var) tüm bu modeller güncellenebilir mi?

  • Yazımızın tarihinin 3 Mart 2016 olduğunu düşünürsek daha güncel sürümün mevcut olması mümkündür. Modülünüze göre uygun en güncel firmware’i internetten arayarak bulabilir, burada anlatılan şekilde güncelleme yapabilirsiniz.

CEVAP VER