back to top

ARC Junior’23 Robot Yarışması İçin Başvurunu Hemen Tamamla!

Tüm gençler, mühendisler ve robot meraklılarına duyurulur. ARC Junior yarışması sayesinde robotik meraklılarından oluşturulmuş ekipler, ay yüzeyinde becerilerini ve yaratıcılıklarını test etme şansına sahip olacaklar. 

Yarışma hakkında detaylı bir açıklama yapmadan önce bir diğer yarışma olan Anadolu Gezegen Gezgini Yarışması (ARC)’na değinelim.

Anadolu Gezegen Gezgini Yarışması

Anadolu Gezegen Gezgini Yarışmasının birincisi 2022 yılında düzenlendi. Üniversite öğrencilerine yönelik olan bu yarışma bu yıl temmuz 2023’te Orta Doğu Teknik Üniversitesi kampüsünde gerçekleştirilecektir.

Anadolu Gezegen Gezgini Yarışması’nın amacı uluslararası gezici meraklı ekipleri bir araya getirmektir. Uzay Araştırmaları Derneği (UKET) tarafından organize edildiğini de belirtmek isteriz. Anadolu Gezegen Gezgini Yarışması 19-23 Temmuz 2023 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecektir.

ARC Junior’23 Robot Yarışması Nedir?

ARC Junior robot yarışması ile robotlar farklı zorluklar ile test edilebilecek. 3 farklı kategori ve senaryodan oluşan ARC Junior’23 Robot Yarışması için yaş sınırı ve takım zorunluluğu bulunmamaktadır. Peki tamamlanması gereken görevler neler, 

  1. Teslimat görevi: İlk gün gerçekleşecek olan bu görevde masaüstü robotların sürüş ve robot kolu test edilmektedir. 
  2. Kazı görevi: İkinci gün gerçekleşecek olan bu görevde ise robotlardan belirli bir alanda kazı yapması ve örnek toplaması beklenmektedir. 
  3. Tırmanma görevi: Üçüncü ve son gün gerçekleşecek olan bu görevde ise robotlarden farklı yükseklikteki tepe ve kraterleri aşması gerekmektedir. 

Bu yarışmanın masaüstü robot yarışması olduğunu da belirtelim ve yarışma üç farklı günde 3 farklı kategoride olacak şekilde planlanmış. Yarışmaya katılmaya hak kazanmak için web sitesi üzerinden gezicinizin bir fotoğrafını göndermeyi unutmayın. Jüriler yarışma sırasında gezicileri gözlemleyerek puanlanıracaklardır ve gün sonunda en iyi takımlar ödüllendirileceklerdir.

ARC Junior robot yarışmasına katılarak aynı anda gerçekleşecek olan Anadolu Gezegen Gezgini Yarışması’nda uluslararası takımların Mars ve Ay’daki roverlarını izleme şansını da elde edebilirsiniz. 

ARC Junior’23 Robot Yarışması Ödülleri Nelerdir?

Her kategori için

1. 2000 TL + Sertifika

2. 1.500 TL + Sertifika

3. 1.000 TL + Sertifika

  • ARC Junior’23 Robot Yarışması için başvuru linkini buraya bırakıyoruz.

https://www.anatolianrover.space/arc-jr-23-applications

  • Yarışma kurallarını incelemek isterseniz Kurallar kitapçığı burada.
  • Eğer yarışma hakkında aklınıza takılan sorular varsa sorularınıza buradan cevaplar bulabilirsiniz.

Katılacak tüm yarışmacılara şimdiden başarılar dileriz.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz