back to top

Raspberry Pi 4 Potansiyometre Uygulaması #9

Herkese selam makerlar, Raspberry Pi 4 ile projelerimizi yapmaya devam ediyoruz. Bundan önceki yazımızda birlikte LED Blink uygulaması yapmıştık. Eğer okumadıysanız burada ki linkten ulaşabilirsiniz. Eğer Raspberry Pi 4’ü henüz kurmadıysanız ve cihaz hakkında bilgi sahibi değilseniz direkt olarak projelere başlamadan önce geçmişteki yazılarımıza göz atmanızı öneririz. Her projede olduğu gibi bu projede de kullanacağımız komponentlerin hangisi olduğunu yazacak ve çeşitli linkler ekleyeceğim. Bunun yanında projemizde bir devre şeması, projenin 10 saniyelik kısa bir videosu sizi bekliyor olacak. Aklınıza takılan her soruyu ne zaman isterseniz gerek forum sitemizden gerekse yorum kısmından dilediğiniz gibi sorabilirsiniz. Şimdi dilerseniz lafı fazla uzatmadan projemize geçelim. Eğer sizde bizimle birlikte projeleri yapmak istiyorsanız hemen sayfamızdan Raspberry Pi 4 temin etmeyi unutmayın.

Potansiyometre Uygulaması

Bir önceki projemizde LED Blink uygulaması yapmıştık. Bu projemizde ise yanan LED’imizin parlaklığını potansiyometre aracılığıyla arttırıp azaltıyoruz. Projemizde kullanacağımız malzemelerden kısaca bahsetmek gerekirse; 1 adet 10K potansiyometre, 1 adet LED’den meydana gelmektedir. Raspberry Pi üzerinden gelen gerilime potansiyometre sayesinde fazla veya düşük direnç uygulanır. Bu durum LED’imizin parlaklığını ayarlayabilmemizi sağlar.

Potansiyometre Uygulaması İçin Kullanılan Malzemeler

Yukarıda belirtmiş olduğum malzemeler benim bu projeyi yaparken kullandığım malzemelerdir. Çeşitli değişiklikler yapılabilir.

Potansiyometre Uygulaması Devre Şeması

Potansiyometre Uygulaması Devre Şeması
Potansiyometre Uygulaması Devre Şeması

Potansiyometre Uygulaması Kodları

import RPi.GPIO as GPIO 
import time 

GPIO.setmode(GPIO.BOARD)
GPIO.setup(11,GPIO.OUT)

while True:         #  Sonsuz döngü
	GPIO.output(11,GPIO.HIGH)         # LED sürekli yanıyor olacak

GPIO.cleanup()

Potansiyometre Uygulaması Proje Videosu

Evet bir projemizi daha bitirmiş bulunmaktayız. Umarım sizde keyif almışsınızdır. Son bir kez daha bu projede kullanmış olduğum malzemelerden bahsetmek istiyorum. Bu proje için kullanılan malzemeler 1 Adet LED 5mm, 1 Adet 1K Direnç, 2 Adet Erkek – Dişi Jumper Kablo, 1 Adet Breadboard, 1 Adet 10K Potansiyometre, 2 Adet Erkek – Erkek Jumper ve tabi olmazsa olmazımız Raspberry Pi 4.  Bu projelerimizin sayıları artmaya devam edecek. Peki siz de bizimle birlikte bu projeleri yapmak istemez misiniz?  Linux bilginizi geliştirmek, elektronik dünyasına atılmak ve eğlenceli projelere imza atmak için sizi Raspberry Pi 4 ile yolculuğa çıkarıyoruz! Siz de buradan kendinize uygun Raspberry Pi 4 alabilir ve bizimle beraber projeleri yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Önceki yazımızı okumak için buraya göz atabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz