back to top

Arduino Orijinal Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Arduino, basit mikrodenetleyici kartlarına dayanan açık kaynaklı bir elektronik platformudur. İlk olarak 2005 yılında İtalya’da programcılar ve mühendislerden oluşan bir ekip tarafından geliştirilmiştir. Arduino kartları ister deneyimli bir mühendis olun ister yeni başlayan biri olun, herkesin elektronikle çalışmasını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Arduino kartları, sensörler gibi girdileri okuyabilir ve bunu bir motoru etkinleştirmek veya bir LED’i yakmak gibi bir çıktıya dönüştürebilir.

projektör içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Orjinal Arduino kartları kendi arasında Arduino UNO, Arduino Mega, Arduino Nano ve Arduino Pro Mini dahil olmak üzere farklı çeşit ve farklı boyutlarda mevcuttur. Her kartın kendine özgü özellikleri vardır, bu da onları farklı proje türleri için uygun hale getirmektedir. Arduino kartları ayrıca çok çeşitli sensörler ve diğer birçok bileşenlerle uyumludur, bu da onları çok yönlü ve uyarlanabilir hale getirir. 

Orjinal Arduino panoları, kod yazmanıza ve panoya yüklemenize olanak tanıyan ve herkesin Arduino ile çalışmaya başlamasını kolaylaştıran bir yazılım olan resmi Arduino IDE (Entegre Geliştirme Ortamı) tarafındanda desteklenir.

Tek bir entegre devre üzerinde, küçük bir bilgisayar olan mikrodenetleyiciden ve sensörleri ve diğer cihazları bağlamak için kullanılabilen çeşitli giriş/çıkış pinlerinden oluşur. Kartlar, Arduino programlama dili ve Arduino geliştirme ortamı kullanılarak programlanmıştır. 

metin içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Herkesin elektronik kullanarak etkileşimli projeler oluşturmasını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Orijinal Arduino kartlarının İtalya merkezli bir şirket olan Arduino LLC tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir olduğunu daha önce belirtmiştik. Bu kartlar Atmel AVR mikrodenetleyicisine dayalıdırlar ve C++ tabanlı standart bir programlama dili kullanırlar.

Arduino Klon ve Orijinal Farkı Nedir ? 

Arduino firması üretmiş olduğu arduino modellerininin şema ve kaynak kodlarını açık kaynak olarak paylaşmaktadır. Bunun sonucunda birçok farklı firma tarafından Arduino klon ürünler üretilmekte ve sektöre sunulmaktadır. Arduino’nun  bazı değiştirmelere ve geliştirmelere açık olduğunu söyleyebiliriz. Arduino UNO CH340‘ta bu değişimle ortaya çıkmıştır. Tipik olarak orijinal Arduino kartlarına göre daha ucuz bir alternatiftir ve farklı bir şirket tarafından üretilebilir.  

Bir Arduino klonunun, orijinal Arduino kartlarıyla karşılaştırıldığında birkaç dezavantajı olabilir:

Kalite kontrol: Klonlar genellikle daha az katı kalite kontrol standartlarına sahip şirketler tarafından üretilir ve bu da kartların ve bileşenlerin kalitesinde tutarsızlıklara yol açabilir.

Uyumluluk: Klonlar, Arduino platformuyla uyumlu olacak şekilde tasarlanırken, tüm Arduino yazılımları ve kitaplıklarıyla her zaman sorunsuz çalışmayabilir.

Teknik Destek: Orijinal Arduino kartları için resmi destek, resmi Arduino kartlarıyla sınırlı olduğundan, klon kartları için destek bulmakta zorluk çekebilirsiniz.

Yükseltilebilirlik: Bazı klonlar, resmi Arduino kartlarıyla aynı yükseltilebilirlik seçeneklerine sahip olmayabilir.

Marka bilinirliği ve güven: Arduino markası, yapımcı ve elektronik topluluklarında iyi bilinir ve saygı görürken, klonlar aynı düzeyde marka bilinirliğine veya güvene sahip olmayabilir.

Tüm klon arduino klon kartların kötü olmadığını veya bu sorunları yaşamadığını belirtmekte fayda var, ancak ihtiyaçlarınızı karşılayacağından emin olmak için bir klon arduino  satın almadan önce araştırmanızı yapmanız ve incelemeleri okumanız önemlidir. 

Sizler için hazırladığımız  ‘’Arduino Kartlarını Nasıl Seçmelisiniz? Hangi Kart Kimin İçin’’  adlı videoya ulaşarak kartlar hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Klon arduino Ürünleri ve Fiyatları

Aşağıdan klon arduino modellerine hemen ulaşabilir ve fiyatlarını anında öğrenebilirsiniz.

Diğer tüm arduino ürünlerine ulaşmak için arduino kategorimizi hemen ziyaret edin!

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz