back to top

Arduino Uno ve Arduino Uno R3 Özellik Karşılaştırması

Hem basit hem de karmaşık çok çeşitli maker projelerine entegre edilebilen açık kaynaklı bir devre kartı olan Arduino’nun en popüler kartlarından biri de Arduino Uno’dur. Arduino Uno nedir? diye soracak olursak, burada UNO, İtalyanca ‘bir’ anlamına gelir ve Arduino yazılımının ilk sürümünü etiketlemek için UNO olarak adlandırılmıştır. Aynı zamanda Arduino tarafından piyasaya sürülen ilk USB kart Arduino uno karttır. Piyasada en aktif olarak kullanılan kart olmaya devam ediyor ve bu aşırı popülaritesi nedeniyle, Arduino Uno, başlamanıza veya bir karmaşadan kurtulmanıza yardımcı olabilecek, web’de tonlarca proje öğreticisine ve foruma sahiptir. Harika özellikleri ve kullanım kolaylığı nedeniyle biz de Uno’nun büyük hayranıyız!

Arduino Uno Özellikleri

Açık kaynaklı bir platform olması sayesinde yazılımı hazırdır ve herkes daha iyi işlevsellik için panoları değiştirip optimize edebilir. Arduino cihazları için kullanılan yazılıma, kullanımı ücretsiz olan ve öğrenmek için bazı temel beceriler gerektiren IDE (Integrated Development Environment) adı verilmektedir. C ve C++ dili kullanılarak programlanabilir. Arduino yazılımı yeni başlayanlar için kullanımı kolaydır, ancak ileri düzey kullanıcılar için özelleştirilebilir. Mac, Windows ve Linux sistemlerinde çalışır. Öğretmenler ve öğrenciler tarafından ise düşük maliyetli bilimsel ekipman oluşturmak, kimya ve fizik ilkelerini göstermek ve programlama ve robotik öğrenmeye başlamak için kullanılabilir. Arduino Uno giriş çıkış pinleri ve diğer özelliklerinden bahsedecek olursak, Arduino Uno şunlara sahiptir;

Mikrodenetleyici: ATmega328
Çalışma Gerilimi: 5V
Giriş Gerilimi (önerilen): 7-12V
Giriş Gerilimi (limit): 6-20V
Dijital G/Ç Pinleri: 14 (6 tanesi PWM çıkışı)
Analog Giriş Pinleri: 6
Her G/Ç için Akım: 40 mA
3.3V Çıkış için Akım: 50 mA
Flash Hafıza: 32 KB (ATmega328)
SRAM: 2 KB (ATmega328)
EEPROM: 1 KB (ATmega328)
Saat Hızı: 16 MHz
Uzunluk: 68.6 mm
Genişlik: 53.4 mm
Ağırlık: 25 g

Arduino Uno Başlangıç Seti

Evrensel bir çekiciliği olan Arduino Uno Başlangıç ​​Kitini kullanarak elektronik öğrenmeye hızlı ve kolay bir şekilde başlayın! Kitler eğlenceli, ilgi çekici ve uygulamalı projeler aracılığıyla hem kodlamayı hem de elektroniği tanıttığı için önceden deneyim de gerektirmiyor. Arduino uno setini öğrencilere akım, gerilim ve dijital mantığın yanı sıra programlamanın temellerini öğretmek için bile kullanabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak öğrencilere eleştirel düşünmeyi, iş birliği içinde öğrenmeyi ve problem çözmeyi öğretiyor olacaksınız. Arduino uno projeleri için bir örnek arıyorsanız Arduino Uno ile Akıllı Ev Otomasyonu
yazımıza bekleriz! Arduino Uno Başlangıç Setinin malzemeleri şunlardır:

● 1 x Arduino UNO (CH340 Klon)
● 1 x A’dan B’ye USB Kablo
● 1 x Orta Boy Breadboard
● 1 x 40 Pin Ayrılabilen Erkek-Erkek Jumper Kablo
● 10 x 330 Ohm Direnç
● 5 x 10K Ohm Direnç
● 4 x 5 mm Kırmızı LED
● 2 x 5 mm Yeşil LED
● 1 x RGB LED
● 1 x 10K Potansiyometre
● 1 x 5 mm LDR
● 1 x HC-SR04 Ultrasonik Sensör
● 2 x Push Buton (4 Pin)
● 1 x LM35 Sıcaklık Sensörü
● 1 x Buzzer
● 1 x E-Kitap Arduino Başlangıç Kitabı

Arduino Uno R3

Üzerinde CH340 USB-Serial dönüştürücüsü bulunduran Arduino’nun son versiyonunun klonudur. Orjinal Arduino’dan birkaç küçük farkı olmasına rağmen ürün kullanımı ve yazılımı bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Bu sebeple gönül rahatlığıyla ve oldukça ekonomik bir şekilde bu ürünü kullanabilirsiniz.

Arduino Uno R3 Özellikleri

 • Mikrodenetleyici: ATmega328P
 • Çalışma Gerilimi: 5V
 • Giriş Gerilimi (önerilen): 7-12V
 • Giriş Gerilimi (limit): 6-20V
 • Dijital G/Ç Pinleri: 14 (6 tanesi PWM çıkışı)
 • Analog Giriş Pinleri: 6
 • Her G/Ç için Akım: 40 mA
 • 3.3V Çıkış için Akım: 50 mA
 • Flash Hafıza: 32 KB (ATmega328) 0.5 KB kadarı bootloader
 • SRAM: 2 KB (ATmega328)
 • EEPROM: 1 KB (ATmega328)
 • Saat Hızı: 16 MHz
 • Uzunluk: 68.6 mm
 • Genişlik: 53.4 mm
 • Ağırlık: 25 g

Arduino Uno/R3 orijinali ile Arduino Uno/R3 klonun farkı nedir?

Klon ürünlerin orijinal ürünlerden genel olarak tek farkı klonların fiyat olarak çok daha uygun olmasıdır. Bunun dışında tüm özellikleri orijinal kartlar ile benzerdir. Fakat Arduino Uno ve Arduino Uno R3 kolonlarıyla orijinallerinin farkları hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz hemen buraya tıklayabilirsiniz!
Arduino Kart seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz. Hemen sizler için hazırladığımız videomuzu izleyebilirsiniz.

Arduino Uno ve Arduino Uno R3 Fiyatları

Hemen web sitemizi ziyaret ederek tüm arduino ürünlerini inceleyebilir arduino setlerine ise buradan kontrol edebilirsiniz. Bu ürünler ile ilgili eğitim ve diğer faydalı içeriklere ise buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz