Merhaba,

Bu yazıda sizlere Fritzing’in ne olduğundan ve devrelerinizi nasıl kurabileceğinizden bahsedeceğim. İlk olarak Fritzing’in ne olduğu ile başlayalım.

Fritzing ile Ne Tür Devre Tasarımları Yapabilirim? 

Fritzing devrelerinizi ve kullandığınız parçaları modelleyebileceğiniz, bağlantılarınızı paylaşabileceğiniz ve hatalarınızı kontrol edebileceğiniz bir devre modelleme programıdır. Aynı zamanda devre kartlarınızı ve şemalarınızı oluşturabileceğiniz bir programdır.

Fritzing'i Nasıl İndirebilirim?

Fritzing açık kaynak kodlu bir devre tasarım programı olduğu için ücretsiz olarak indirebilirsiniz. İndirirken karşınıza gelen pencerede bu programa destek olmak için bir bağış miktarı yazıp bağışta bulunabilirsiniz. Yalnızca programı indirmek için "No Donation" butonunu işaretleyip yükleme ("Download") butonuna basınız. İndirmek için >

Fritzing'i Kullanmaya Başlayabiliriz

Fritzing ilk bakışta biraz karmaşık gözükebilir fakat zamanla kullanması çok rahat bir program olduğunu anlayacaksınız. İlk olarak komponentleri nasıl ekleyebileceğimiz ve kullanabileceğimiz ile başlayalım. Programı ilk açtığınızda karşınıza aşağıdaki pencere gelecektir.

Bu ekranda sağda gördüğünüz bölüm komponentlerin bulunduğu kısım. Bu kısımdaki parçaları özelleştirebilirsiniz.

“New Sketch” tuşuna basarak yeni bir devre tasarlamaya başlayalım. Basit bir devre tasarlayacağız fakat kafanızdaki soru işaretlerinin çoğunu bu devreyi kendiniz de tasarladığınız da gidereceksiniz.

Öncelikle tabloda elektronik komponentlerin uygulama üzerinde nasıl modellendiğine bir bakalım.

Şekiller çok farklı olmamakla beraber aşina olduğumuz tasarımlarından küçük farklarla ayrışıyorlar. Bunun en temel sebebi programın çizgi ile birleştirme yapısına sahip olması. Yani komponent bacaklarını denetleyicinize bağlamak için programın kendi içindeki breadboard’u kullanarak birleştirme yapacaksınız. Sağ taraftaki parçaları breadboarda sürükledikten sonra breadboard kullanımında jumper kablo kullanır gibi bacakları Mousunuzun sol tıkıyla tutarak birleştirecekseniz. Daha sonra bu çizgilere şekil vererek daha derli toplu bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Programı biraz daha kurcaladıysanız ilk örneğimize başlayabiliriz.

Haydi Biraz Alıştırma Yapalım

İlk örneğimizde Robotistan'ın "İlk Devrem Lehimleme Kiti" ürününü yapacağız. Ürüne bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle kullanacağımız devre elemanları direnç, led, buton ve pil olacak. Bu parçaları programda bulmak için parçalar kısmındaki tarama tuşunu kullanabiliriz. Parçaları önümüze aldıktan sonra sırayla birleştirmeye başlayabiliriz. Bu örneği kendinizi denemek için önce bakarak daha sonra bakmadan yapmaya çalışın.

Bize gereken malzemeleri ve devre düzenini görmektesiniz. Fritzing de dizayn yaparken derli toplu olmaya özen gösterin bir süre sonra işler çığırından çıkabilir. Unutmayın devre kartı hazırlıyorsunuz breadboard sizin için sadece bir araç.

Parçalarınızı breadboardunuzun yanına çektiyseniz birleştirmeye başlayabilirsiniz. 

Bitirdiğinizde bu devreye yakın bir devre elde ettiyseniz doğru yoldasınız demektir.

Artık ilk devremizi tasarlamış bulunuyoruz. Şimdi Fritzing kullanarak bu devreyi PCB'de görüntüleyelim. Program panelinde yukarıda sekmeler bulunmakta. PCB sekmesine basın ve karşınıza düzenlenmemiş bir PCB gelecek. O PCB bizim devre tasarımını yaptığımız PCB. Dikkat etmeniz gereken en önemli konu herhangi bir bacağı ters bağlamamış olmanız. Entegreler veya denetleyiciler ile çalıştığınız zaman bunları ayırt edecek vaktiniz veya gözünüz olmayabilir. 🙂

Hadi devremizi düzenleyip Robotistan'daki halini verelim.

Gördüğünüz gibi devre kartı tasarlamak kolay ama biraz karışık. Devrelerinizi çizip pratik yaptıkça daha rahat ve daha komplike çizimler yapabilirsiniz. Fritzing tabi ki bu kadar az özelliklere sahip bir program değil. Fakat başlangıç için bunlar size yeterli olacaktır. 

Sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

Peşinden gitmeye cesaretiniz varsa, bütün hayalleriniz gerçekleşebilir. 

İyi çalışmalar...

6 Yorumlar

  1. merhaba , programı bilgisayarıma kurmaya çalışıyorum fakat api-ms-win-crt-runtime-|1-1-0.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan başlanamıyor diyor. Bu sorunu çözmek için ne yapmam gerekiyor acaba?

  2. Çizgi izleyen robot projenizin devresini çizmek istiyorum fakat çizgi izleyen sensör kartının kütüphanesini bulamadım. Link atar mısınız rica etsem?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here