back to top

Meb Robot Yarışması Mini Sumo 2023

Mini sumo yarışması için sanal robot yarışması ile ön eleme yapılacaktır. Bu sanal robot
yarışmasında başarılı olan projeler Uluslararası MEB Robot Yarışması’na katılmaya hak kazanacaklardır.


Mini sumo robotlar japon sumo güreşlerinden esinlenerek tasarlanmıştır. Hobi ya da yarışma amaçlı olarak tasarlanmıştır. Mini sumo robot yapımı için aslında birden fazla yetenek gerekmektedir. Mekanik, elektronik ve yazılım bilgisi gerektirmektedir. Yaklaşık 30 yıl önce ilk sumo robot Japonlar tarafından üretilmiştir. O günden sonra düzenli bir şekilde sumo robot yarışmaları düzenlenmektedir. Yarışlar “dohyo” adı verilen yuvarlak bir sahada gerçekleşmektedir. Dohyonun dışına çıkan robot yarışmayı kaybetmektedir. Ülkemizde ise son yıllarda oldukça popüler olmaya başlamamıştır. Japonya’da düzenlenen yarışmalarda Türk ekiplerin iyi dereceler aldıklarını görüyoruz. Avrupa’da düzenlenen robot yarışmalarında Türk ekiplerin Avrupa Şampiyonluklarını ülkemize getirdiklerini görüyoruz.

Arduino ile Mini Sumo Robot Yapımı

Sumo robot için genel olarak aşağıdaki malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Mini Sumo kitlerini hemen inceleyebilirsiniz.

https://www.robotistan.com/arduino-mini-sumo-robot-kiti-genesis-montajli

https://www.robotistan.com/arduino-mini-sumo-robot-kiti-genesis-demonte

Yarışma Ödülleri

Her kategoride ilk 3 dereceye giren ekip üyelerine TÜBİTAK tarafından verilecek para ödülleri

  • Birinci ekip üyeleri için ödül 9.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Danışman için ise 3.500 Türk Lirası şeklindedir. Yani ekip için toplam ödül 12.500 Türk Lirası şeklindedir.
  • İkinci ekip üyeleri için ödül 8.000 Türk Lirasıdır. Danışman için ise 2.500 Türk Lirasıdır. Tüm ekip için toplam ödül 10.500 Türk Lirasıdır.
  • Üçüncü ekip üyeleri için ödül 6.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Danışman için ise 2.000 Türk Lirası şeklindedir. Yani ekip için toplam 8.000 Türk Lirası şeklindedir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her kategoride ilk üç dereceye giren ekiplere verilecek ödüller

  • İlk üçe giren ekiplere Dizüstü Bilgisayar veya 3D Yazıcı (Ödülü Alacak Kurum/Okul = Ekiplerin okul-kurumlarına)
  • İlk üçe giren ekiplere Madalyon, Kupa ve Derece Belgesi (Ödülü Alacak Kurum/Okul = Ekiplerin okul-kurumlarına)

Teşvik ödülleri

  • Yarışma  jüri özel ödülü ekip üyeleri için 5.500 Türk Lirasıdır. Danışman için ise 3.000 Türk lirasıdır. Ekibe verilecek toplam ödül ise 8.500 Türk Lirasıdır.
  • Yarışma en iyi tasarım ödülü ekip üyeleri için 5.500 Türk Lirasıdır. Danışman için ise 3.000 Türk lirasıdır. Ekibe verilecek toplam ödül ise 8.500 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.
  • Yarışma Fairplay ödülü ekip üyeleri için 5.500 Türk Lirasıdır. Danışman için ise 3.000 Türk lirasıdır. Ekibe verilecek toplam ödül ise 8.500 Türk Lirası şeklindedir.

Yarışmaya Kayıt Olmak için Tıklayınız!

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz