Herkese selamlar, Tinylab serimizin bir önceki dersinde TinyLab ile buton kontrolünü görmüş, örnek bir proje yapmıştık. Bugün ise TinyLab’imizin üzerinde bulunan bir diğer komponent olan potansiyometreyi kullanarak LED’ler ile olan projelerimize bir yenisini katmayı planlıyorum.

Projemizi Tanıyalım

L1 nolu LED imizi, TinyLab’imizin üzerinde bulunan potansiyometre ile herhangi bir ekstra bağlantı yapmadan parlaklığını kontrol edeceğiz.

Tinylab ile Potansiyometre Kullanımı için Gerekli Malzemeler

  • LED 
  • Potansiyometre
TinyLab Potansiyometre Görsel-1
TinyLab Potansiyometre Görsel-1
TinyLab Potansiyometre  Görsel-2
TinyLab Potansiyometre Görsel-2

Komponentler zaten TinyLab kitimiz sayesinde halihazırda bağlı olduğu için tek yapmamız gereken şey kitin üzerindeki kullanacağımız malzemeleri doğru bir şekilde tanımlamak (aşağıda gördüğünüz üzere ‘#define’).

TinyLab ile Potansiyometre Kullanımı Proje Kodları

#include <Arduino.h>

#define pot A0  // Potansiyometre
#define led 13  // LED 

void setup()
{
 
}

int deger = 0;
void loop()
{
  deger = analogRead(pot);
  deger = map(deger,0,1023,0,255);
  analogWrite(led, deger);  
}

TinyLab ile Potansiyometre Kullanımı Proje Videosu

Potansiyometre ile ilgili olan projemiz bu kadardı. Hemen siz de bizimle birlikte Tinylab proje serisine başlayarak öğrenebilir ve kendi projelerinizi geliştirebilirsiniz. TinyLab Basic Kit’e hemen ulaşarak projeleri yapmaya başlayın. TinyLab ile ilgili ilk içeriğe göz atmak için buraya, bir önceki içeriğimize göz atmak için buraya tıklayınız. TinyLab serimizin 4 numaralı yazısında görüşmek üzere. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz