Günümüzün popüler oyuncakları İHA’lar (ya da drone), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayımlamış olduğu İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı ile kayıt altına alınmaya başlandı. Bu yazıda 35 sayfalık talimatnameyi basit ve özet bir şekilde dilim yettiği kadar anlatmaya çalışacağım.

Bu talimata göre insansız hava araçları 4 kategoriye ayrılıyor:

 • İHA0: Uçuş ağırlığı 500gr – 4kg arası olan araçlar
 • İHA1: Uçuş ağırlığı 4kg – 25kg arası olan araçlar
 • İHA2: Uçuş ağırlığı 25kg – 150kg arası olan araçlar
 • İHA3: Uçuş ağırlığı 150kg ve üzeri olan araçlar

Hobi amaçlı cihazlar (bunlara uçak ve helikopter de dahildir) anlaşılacağı üzere İHA0 kategorisine dahil oluyor. DJI Phantom veya kendi topladığımız araçlar bu sınıfa dahil. İHA1 ve üzeri olan kategoriler, ticari kullanım için düşünülmüş. Bu yüzden sigorta ve ek ekipman (otopilot, çakar lamba, telemetri vs.) zorunluğu bulunmakta. İHA0 kategorisinde standart ekipman dışında ekstra bir zorunluluk yok. Bunun tek istisnası, İHA0 kategorisindeki aracınızı ticari amaçlı kullanmak istemenizde ortaya çıkıyor. Bu durumda minimum gereksinim İHA1 sınıfı gereksinimleri. Yani Phantom’unuzu ticari amaçlı kullanırsanız İHA1 sınıfı gereksinimlerini yerine getirmeniz gerekiyor.

Kategori ayrımı olmadan uçuşun yasak olduğu alanlar ise şu şekilde:

 • Havalimanlarının size en yakın pistinden 9km mesafede
 • Heliport, heliped, hava parkı, SHGM internet sitesinde yayınlanmış olan denize/iniş kalkış alanları
 • Kalabalık bölgeler ve bölgelerin üzerinde
 • Havacılık Bilgi Yayını ENR 5.1 bölümünde yer alan “Yasak, Tahditli ve Tehlikeli Sahalar”da
 • Askeri binalar ve tesisler, cezaevi, akaryakıt depoları ve istasyonları, silah/fişek fabrika ve depoları gibi kritik yapı, tesis ve varlıkların çevresinde
 • NOTAM ile ilan edilen sahalarda

İHA’larınızı yasal olarak uçurabilmeniz için öncelikle iha.shgm.gov.tr adresine girerek kayıt olmanız ve araçlarınızı kaydettirmeniz gerekiyor. Öncelikle İHA pilotu olarak kaydolmanız için sisteme üye olup, gerekli bilgileri girerek İHA lisansına sahip oluyorsunuz. İstenen bilgi ve belgeler şunlar:

 • Fotoğraf
 • Ad-soyad, telefon ve e-posta adresi
 • İkamet bilgileriniz (il, ilçe, mahalle ve sokak)
 • Önlü arkalı nufüs cüzdanı fotokopisi
 • 18 yaşından büyükseniz arşiv kayıtlı adli sicil belgesi (e-Devlet üzerinden alabilirsiniz)
 • 18 yaşından küçükseniz veliniz tarafından noter onaylı muvafakat belgesi
 • Çalıştığınız şirket/kurum adı
 • Uçuş özgeçmişiniz

Örnek kayıt ekranı:

screencapture-iha-shgm-gov-tr-tr-hesabim-1458383530644

Bilgi ve belgelerinizi tamamladıktan sonra kaydınızın onaylanması için gereken süreç başlamış oluyor. Verdiğiniz bilgiler yetkili kişiler tarafından doğrulandıktan sonra lisans numarasına sahip oluyorsunuz. Lisans numarası edindikten sonra da İHA’larınızı kayıt etmeniz gerekli. Kayıt edilen araçlarınız onaylandıktan sonra her biri için birer plaka numarası verilecektir.

screencapture-iha-shgm-gov-tr-tr-hesabim-araclarim-1458384677222

Araç Ekle‘ye tıkladığınızda sizi böyle bir ekran karşılamakta:

screencapture-iha-shgm-gov-tr-tr-hesabim-araclarim-ekle-1458384830968

Aracınızı uçuşa hazır olarak satın aldıysanız Tür kısmından Profesyönel İmalat’ı, kendiniz topladıysanız Amatör İmalat’ı seçiyorsunuz. Araç bilgilerini düzgün şekilde girdikten sonra, aracın önünden, arkasından ve üstünden çekilmiş en az 3 adet fotoğraf yüklemeniz gerekiyor. Daha sonra aracınız onay için sıraya giriyor ve bilgilerinizi doğru girdiyseniz plaka numaranız veriliyor.

screencapture-iha-shgm-gov-tr-tr-hesabim-araclarim-detay-800-1458385057133

 

 

31 Yorumlar

 1. Merhaba,

  Anlatımda büyük bir eksiklik var. “İHA (drone)” diye belirtilmiş. Drone diye tabir ettiğiniz multikopterler İHA sınıfının bir üyesi. Kısaca helikopter, uçak gibi araçlar da kayıt edilmeli. Yazınızda belirtilmemiş. Ekleyiniz.

 2. kayıt için çok faydalı oldu içerik için teşekkürler birşey sormak istiyorum bende sitemde sizin gibi newsmag teması kullanıyorum mouse ile aşağı scroll yapınca sağda çıkan Diğer İçerikler bölümünü nasıl yaptınız? pluginle mi

  • Velilerine söyleyeceksin, annen ve baban noter e gidip onaylı belge alacaklar. Noter’deki kişiler zaten biliyor sadece annen ve baban gidip senin kimliğini verip, kağıt imzalanacaktır. Sonra o belgenin esasını tarayıp siteye 1Mb’ın altında bir şekilde JPG olarak yüklemem lazım.

 3. s.a arkadaşlar ben drone alcamda kucuk bişey syma x5c1 ondada bu belgeleri almamız gerekiyomu bide kamerasız kullansamda gerekirmi

  • Bahsettiğiniz araç ağırlığı sebebiyle oyuncak sınıfına dahil olmaktadır. Bu sayede SHGM’ne kayıt yaptırmadan kullanabilirsiniz. Ayrıca yazıda bahsedilen kayıt işlemi yalnızca kameralı olan İHA’lar için değil, 500gr üzerinde uçuş ağırlığına sahip tüm araçlar için geçerlidir.

 4. merhaba iha.shgm.gov.tr ye pilot kaydımı yaptım ama siteye giriş yaptıgımda bu yazı cıkıyor. —- Lisans numaranız onay işleminden sonra verilecektir.
  Diger linklere tıkladııgımda ise —- Pilot bilgileriniz onaylandıktan sonra bu menüye erişebilirsiniz. yazıyor ben kaydımı yapalı 1 haftayı gecti halen onay verilmedi beklemedeyim bu süreç ne kadar sürüyor bilgi alabilirmiyim gerekli alanları doldurmam için beklemedeyim….. acil bir bilgi alabilirmiyim bu konu hakkında

  • Merhabalar, pilot bilgileriniz yetkililer tarafından değerlendirildikten sonra onaylanacaktır. Yoğunluk durumuna bağlı olarak işlem uzun sürebilmektedir.

 5. Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Benim kendi toplamış olduğum bir quadcopterim var kayıt sırasında seri no, üretici ve modele ne yazmamız gerekiyor. Ve topladığım tarih bu kararnamenin çıktığı tarihten önce. Bu durum bir sorun yaratır mı? Yani cihaz eski ama kayıt ettirmedim.(not: cihazı hobi amaçlı kullanıyorum ve IHA0 grubunda)
  Teşekkür ederim.

  • Merhabalar. Drone’nunuzu kayıt ettirirken bilgiler kısmında “Profesyönel İmalat”ı seçerseniz Seri No girmenize gerek yoktur. Marka ve model kısmına benim yapmış olduğum gibi gövde ve kontrolcü modellerini girebilirsiniz. Tamamen size kalmış bir durum. Ayrıca cihazın eski veya yeni olması kayıt yaptırmanız esnasında herhangi bir problem oluşturmayacaktır.

   • Tekrar merhaba,
    Peki cihazım lipo pil dahil 1650 kg. Yinede kayıt ettirmem gerekiyor mu? bazı sitelerde 4 kg ın altına gerek yok filan diyor kafam karıştı bu konuda. Hobi amaçlı kullanacağım. ve eğer izin veriliyor ise kamerada takıcam. şu anda kamera yok üzerinde.

    • Kanunen 500gr üzerinde olan tüm İHA’ların sisteme kayıt ettirilmesi gerekiyor. 4 kg altı, İHA0 sınıfına giriyor, yani sizin de dahil olduğunuz hobi amaçlı kullanım için. Fakat aracınızı ticari amaçlı kullanmak isterseniz, minimum İHA1 sınıfının gereksinimlerini yerine getirmeniz gereklidir.

     • Peki ileride ben bu dronu parçalar halinde satmak istiyorum. Sistemden kayıt silmeyi satmam durumunda sattığım kişinin TC si ile yapabildiğimi biliyorum fakat hurdaya çıkarma durumu nasıl oluyor? Yani ben parçalar halinde satıcağım için sistemden hurdaya çıkarmam gerekiyor ama site üzerinde böyle bir link yokmuş. Resmi başvuru yolu ile diyor. Bunun nasıl yapıldığı hakkında bir bilginiz var mı?

 6. Abi 18 yasindan kucugum ve muvafakat velgesini nerden nasil ne sekilde alacagimi bilmiyorum.Yardimci olursan cok sevinirim acil lazim.tesekkurler

 7. Syma X8W siparişi verdim. Drone’un ağırlığı pil ve kamera dahil 598gr olarak verilmiş.Kayıt ettirmem gerekli mi? Eğer daha küçük pil kullanıp kamerayı çıkartırsam ve dronun ağırlığı 500 gr ın altına düşerse (üretici bilgilerinde belirtilen ağırlığın altına inerse) yine de kayıt gerekli mi?
  Diğer taraftan Drone’u kaydettirmek kötü bir şey mi? Ne gibi dezavantajları var? Kayıt gerektirmeyen 500gr ın altında ağırlığa sahip bir done alma mı tavsiye edersiniz. Bir de kayıt ücretli mi?

  • Drone’unuzu kaydettirmenin herhangi bir kötü yanı yoktur. Aksine kanunlar gereği drone’unuzu yasal olarak kullanabilmeniz için bu işlemi yapmanız zorunludur. Kayıt işlemi için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

 8. benim drone 500 gr altında ama ben resim & video çekmek için aldım genede kayıt ettirmem gerekiyor mu ?

  • 500gr altında uçuş ağırlığına sahip cihazların yazıda da belirtildiği üzere kayıt zorunluluğu bulunmamaktadır.

 9. Yazınızı okuduktan sonra SHGM Talimatını da okumaya başladım ve KAPSAM (madde 2) kısmında şöyle belirtilmiş:
  “(2) Model uçaklar ve kapalı mekânlarda kullanılmak üzere üretilmiş uçabilen oyuncak veya araçlar bu talimatın kapsamı dışındadır.
  (3) Azami kalkış kütlesi 4 kg’dan ve azami hızı da saatte 50 km’den daha az olan ve azami irtifası yer yüzeyinden 100 metreyi geçmeyen İHA’lar bu talimatın kapsamı dışındadır.”
  Yani 500gr gibi bir alt sınır yok gibi görünüyor, 4 kg’dan az ve ticari olmadığı zaman kapsam dışında. Siz yazıyı yazdıktan sonra bir güncelleme yapılmış olabilir. İyi günler, iyi çalışmalar dilerim…

CEVAP VER