back to top

Arduino Uno ile Dolap veya Kapı Alarmı Yapalım!

Başka insanların dolaplarımızı kurcalaması veya bizden habersiz odamıza girmeleri çok rahatsız edici olabilir. Özellikle de düzenine çok dikkat eden biriyseniz. Peki bu durumun önüne geçmek için ne yapabiliriz ? Tabii ki de bizim için çalışan bir alarm yaparak !

1 ) Fikir Nasıl Ortaya Çıktı?

Odamda çeşitli özel eşyalarımı koyduğum bir dolabım var. Ev halkı bazen bu durumu aldırış etmeden dolabı açıp kendilerine lazım olanı ararken, dolabımı dağıttıkları için ben de böyle bir çözüm düşündüm. Bu sayede suçüstü yapabilirim ☺

2 ) Araştırmalar ve Planlamalar

Yapacağımız devre, her yere kolay monte edilebilecek bir devre olmalıdır. Üzerinde bir zil veya buzzer kesinlikle olmalı, çünkü hareket algıladığımızda kuvvetli bir sesle alarm vermemiz gerekiyor. Bu nedenle bütün komponentlerimizi bir breadboarda sığdırmak oldukça mantıklı bi fikir. Siz dilerseniz breadboard olmadan da bu parçaları birbirine bağlayabilirsiniz.

Devremizin güç kaynağını da belirlemeliyiz. Ben güç vermek için 9V bir pil kullandım, siz dilerseniz direkt elektrik verebilirsiniz yada powerbank kullanabilirsiniz.

Devremiz İçin Gerekli Komponentler:

  • Arduino Uno
  • PIR Hareket Sensörü
  • 2 Adet LED
  • Jumper Kablolar
  • 2 Adet Push Button
  • 2 Adet 330 ohm Direnç

Devremizin kurulumu çok kolay. Bütün parçalarımızı başta da bahsettiğimiz gibi breadboarda topluyoruz. Daha önceden aşinalığımız varsa 5 dakikada bitecektir. Dilerseniz sizler için çizdiğim Fritzing devreme bakarak da bağlantıları yapabilir, kontrol edebilirsiniz.

Sağdaki buton sistemimizi açacak, en dışta kalan buton ise devre dışı bırakacak. Bunu ayırt etmek için üzerlerine işaret koyabilirsiniz, yada buton başlıkları takabilirsiniz. Ben sade bırakıyorum. Ledlerden sağdakini ise yeşil kullandım.

Şematikteki PIR sensörü ve sizin elinizdeki sensörün bağlantıları farklı olabilir. Bu nedenle plastik kapağı çıkarıp bağlantılarını kontrol edin. VCC (+) hattına, GND (-) hattına, OUT ise Arduino üzerinde D2’ye denk gelmeli.

Buzzer için de aynı dikkati göstermeliyiz. Buzzer’ın uzun bacağı (+)’dır, bu bacağı Arduino’da D10’a bağlamamız gereklidir. Butonları da şemada gördüğünüz şekilde bağlayabilirsiniz.

Devremizin bağlantılarını eksiksiz yaptığınızdan emin olunca kodlama kısmına geçebiliriz. Uygun portu seçerek kodumuzu Arduino’ya yükleyelim.

Kodları dilerseniz aşağıdan bakarak elle yazabilirsiniz, ya da verdiğim linkten direkt indirebilirsiniz : https://github.com/mertfozzy/Arduino-Alarm

Kodu yükledikten sonra bir hata almıyorsak devremiz çalışıyor demektir. Şimdi devremizi test edelim. İçte kalan butona basıyoruz, devremiz 5 saniye sayım yapmaya başlıyor. Alarm aktif olmadan odadan çıkıyoruz. Alarm aktif olduğunda yeşil ışığımız yanacak ve hareket algıladığında ötemeye başlayacak.

Ortamdaki hareket PIR sensörümüzü tetiklediğinde, devremiz buzzer ile sesli uyarılar yapıyor ve alarm bu şekilde çalışmış oluyor. Dilerseniz, dışta kalan butona basarak alarmı devre dışı bırakabiliriz. Kırmızı led tekrar yanacak, yeşil sönecektir.

Projemizi artık kapı üstlerine de koyabiliriz. Bu sefer de kapı açıldığı anda çalışan bir alarmımız olacaktır. ☺

Projemizin sonlarına geliyoruz.

Kişisel tavsiyem, bu sistemi bir pille besleyin. Uzun bir kablo sisteminizi iyi besler ama alarmın nerede olduğunu açık eder. ☺

İçerik için Mert Altuntaş’ a çok teşekkür ederiz…

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz