back to top

Bayram Tatilinde Yapabileceğiniz En İyi 10 Proje Listesi

Bayram tatilleri, sevdiklerinizle vakit geçirmek, dinlenmek ve eğlenmek için harika bir fırsattır. Biliyorum, birçoğunuz şimdiden tatil planları yapıyor, valizlerinizi hazırlıyor ve belki de uzaklara gitmeyi hayal ediyorsunuz.

Ancak, her zaman planlarımız istediğimiz gibi gitmeyebilir. Bazen tatile gitmek için yeterli zamanımız veya imkanımız olmayabilir. Bu durumda, evde oturup sıkılmak yerine, neden eğlenceli ve öğretici bir projeye başlamayalım?

Evet, doğru duydunuz! Bu bayram tatilinde evde kalarak da harika zaman geçirebilirsiniz. Nasıl mı?

Size ilham verecek en iyi 10 proje önerisi hazırladık. Bu projeler, hem robotik ve elektronik becerilerinizi geliştirmenize hem de tatilinizi keyifli bir şekilde geçirmenize yardımcı olacak.


Bayram Tatilinde 10 Proje Önerisi

İşte Bayram Tatilinde Yapacağınız 10 Proje Önerisi

1. Çizgi İzleyen Robot Projesi:

Bu proje, robotik ve elektronik becerilerinizi geliştirmek için harika bir yoldur. Çizgi izleyen robot, gideceği yolu otonom olarak takip eden robot tipidir. Takip edeceği yol, siyah düzlemin üstünde beyaz çizgi veya beyaz düzlemin üstünde siyah çizgi olacak şekilde hazırlanabilir. Robot bu takip etme işlemini sensörleri vasıtasıyla renk farkını algılayarak yapmaktadır.

Çizgi İzleyen Robot” yazımızı inceleyerek, detaylı adımları takip ederek sadece 7 dakikada bu projeyi yapmayı öğrenebilirsiniz!


Çizgi İzleyen Robot
Çizgi İzleyen Robot

2. Engelden Kaçan Robot Araba Projesi:

Engelden kaçan robot, diğer adıyla engel algılayan robot, otonom olarak çevre kontrolü yapabilen ve hareketini önleyebilecek cisimleri atlayabilen robot tipidir. Bu proje, robotunuzun sensörlerini kullanarak engellerden nasıl kaçacağını öğrenmenizi sağlar. Arduino kullanarak Engelden Kaçan Robot Araba yapımını detaylı bir şekilde anlattığımız yazımıza göz atabilirsiniz.


Arduino İle Engelden Kaçan Robot Projesi

3. Deprem Alarmı Yapım Projesi:

Deprem sensörü, deprem anında titreşimi algılayarak direkt ötmeye ve ledi yakmaya yarar. Bu proje, hem eğlenceli hem de hayat kurtarıcı olabilir. Deprem Alarm Yapımı projesine hemen başlamak için yazımızı tıklayarak başlayabilirsiniz.


Deprem Alarmı Projesi
Deprem Alarmı Projesi

4. Sumo Robot Yapımı Projesi:

Sumo ismi Japonya’nın geleneksel güreşi olan Sumo güreşinden gelmektedir. Sumo Robot, otonom olarak başka bir robotla mücadele etme amacında olan robot tipidir. Müsabakalar “dohyo” adı verilen yuvarlak bir sahada gerçekleşir. Dohyo’nun dışına çıkan robot yarışmayı kaybeder. Projedeki robot herhangi bir yarışma için tasarlanmamış olup sadece öğretici içerik niteliğindedir.

Bu proje, robotik ve programlama becerilerinizi test etmenin harika bir yoludur. Sumo Robotunu nasıl yapılacağını detaylıca anlattığımız yazımıza tıklayarak projeye başlayabilirsiniz.


Sumo Robot Projesi
Sumo Robot Projesi

5. Hırsız Alarmı Projesi:

Bu proje, evinizi güvende tutmak için idealdir. Bu çalışmada ultrasonik sensör ile bir kapının açılıp açılmadığını kontrol edeceğiz ve kapının açılması durumunda telefonumuza “Hırsız Var!” şeklinde bir bildirim yollayacağız

ESP8266 ile Hırsız Alarmı” adlı yazımıza tıklayarak yapım aşamasına geçebilirsiniz.


Hırsız Alarmı Projesi
Hırsız Alarmı Projesi

6. Oyunlar için Kendi Joystick’ini Yap:

Sıkıcı ve sıradan joysticklerden bıktın mı? Oyunlarda rakiplerini toz duman edecek, sana özel bir joystick mi istiyorsun? O zaman doğru yerdesin! Kendi joystick’ini yapmak, oyun deneyimini bambaşka bir boyuta taşıyacak. Hem eğlenecek hem de öğreneceksin.

Hemen “Oyunlar için Kendi Joystick’ini Yapadlı blog yazımıza göz atarak projeye başlayabilirsiniz.


7. Dijital Termometre Projesi:

Sıcaklığı her zaman kontrol altında tutmak ister misiniz? Evinizin, odanızın veya hatta buzdolabınızın sıcaklığını takip etmenin pratik ve eğlenceli bir yolu mu arıyorsunuz? O zaman size harika bir önerimiz var: Kendi dijital termometrenizi yapın!


Dijital Termometre Projesi
Dijital Termometre Projesi

8. Evimizde Tropik Meyve Yetiştirmek için Otomatik Sera Projesi:

Kendi otomatik seranızı yapmak, hem pratik hem de keyifli bir projedir. Bu proje ile elektronik, programlama ve botanik becerilerinizi geliştirirken, doğayla iç içe bir yaşam tarzı da benimseyebilirsiniz. Hemen Otomatik Sera Projesi adlı yazımıza göz atarak projenize başlayabilirsiniz.


Otomatik Sera Projesi
Otomatik Sera Projesi

9. Arduino ile Piyano Yapım Projesi:

Kendi Arduino piyanonuzu yapmak, hem pratik hem de keyifli bir projedir. Bu proje ile elektronik, programlama ve müzik becerilerinizi geliştirirken, müziğin keyfini de yeniden keşfedeceksiniz. Hemen “Arduino ile Piyano Yapımı” adlı yazımıza göz atarak projenize başlayabilirsiniz.


Arduino ile Piyano Yapımı
Arduino ile Piyano Yapımı

10. PicoBricks ile Mama Kabı Projesi:

Evcil dostlarımız için en iyisini isteriz. Onların mutlu ve sağlıklı olması için elimizden geleni yaparız. Peki ya mama kabı seçiminde de titiz davranıyor musunuz? PicoBricks ile mama kabı yapmak, hem pratik hem de keyifli bir projedir. Bu proje ile evcil dostunuz için özel bir mama kabı yaparken, 3D modelleme ve tasarımı da öğreneceksiniz. Hemen “PicoBricks ile Mama Kabı Projesi adlı yazımıza göz atarak projenize başlayabilirsiniz.


Mama Kabı Projesi
Mama Kabı Projesi

Teknolojinin gücünü ve elektronik becerilerinizi kullanarak kendi robotlarınızı, müzik aletlerinizi, ev eşyalarınızı ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Bu projeler size sadece bir başlangıç noktası sunuyor.

Hemen blog yazılarımıza göz atın, projelere başlayın!

İyi Bayramlar dileriz!

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz