back to top

MEB Robot Yarışması Hızlı Çizgi İzleyen 2023

MEB hızlı çizgi izleyen robot yarışmasında amaç beyaz zemin üzerinde bulunan siyah çizgiyi yada siyah zemin üzerinde bulunan beyaz çizgiyi otonom olarak takip edilmesi amaçlanmakta ve bu nedenle tasarlanmaktadır. Çizgi izleyen robotlar için en önemli nokta çizgiyi kaybetmemesini sağlayacak bir şekilde programlanması, donanım ve hızdır.

Bu yarışma için ise robotlar siyah zemin üzerinde beyaz çizgileri takip edecek ve piste tam bir tur atacak ve parkuru en kısa sürede tamamlamaya çalışacaktır.

15. Uluslararası MEB Robot Yarışması’nın Çizgi İzleyen (Temel Seviye) kategorisinde yarışmaya katılabilmek için sanal ön eleme yarışmasına katılmak gerekmektedir. Burada elde edilecek puan ile katılım sıralamasında yer almak gerekmektedir.

Bu robotun yapımında ise farklı malzemeleri kullanılmaktadır. Hızlı çizgi izleyen robot yapımı için aşağıdaki malzemelerin kullanıldığını söyleyebiliriz.

 • DC Motor
 • Tekerlekler
 • Mikrodenetleyici
 • Çizgi izleyen sensörü
 • Batarya
 • Şase

Bu yarışmalar için gerekli malzemelere sitemizde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Aşağıda sizler için hazırladığımız çizgi izleyen robot geliştirme kitleri ve diğer ekipmanları görüyor olacaksınız. Hemen bu ürünleri ziyaret ederek ihtiyacınız olan ürünlerin alımını kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. 

Fline Arduino Çizgi İzleyen Robot Geliştirme Kiti

Çizgi İzleyen Robot Kiti – Çigor

Çizgi İzleyen Robot Gövdesi

Bu robot kitleri dışında çizgi izleyen robot malzemelerine ve fiyatlarına ulaşmak için çizgi izleyen robot malzemeleri ve fiyatları için oluşturmuş olduğumuz sayfayı ziyaret etmeyi unutmayın. 

Aynı zamanda arduino ile de çizgi izleyen robot yapılabilmesi mümkündür. Sizler için oluşturmuş olduğumuz  Çizgi İzleyen Robot Yapımı – 7 Dk’da Öğren! isimli içeriğimize hemen göz atabilirsiniz.

Yarışma Ödülleri

Her kategoride ilk 3 dereceye giren ekip üyelerine TÜBİTAK tarafından verilecek para ödülleri

 • Birinci ekip üyeleri için ödül 9.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Danışman için ise 3.500 Türk Lirası şeklindedir. Yani ekip için toplam ödül 12.500 Türk Lirası şeklindedir.
 • İkinci ekip üyeleri için ödül 8.000 Türk Lirasıdır. Danışman için ise 2.500 Türk Lirasıdır. Tüm ekip için toplam ödül 10.500 Türk Lirasıdır.
 • Üçüncü ekip üyeleri için ödül 6.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Danışman için ise 2.000 Türk Lirası şeklindedir. Yani ekip için toplam 8.000 Türk Lirası şeklindedir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her kategoride ilk üç dereceye giren ekiplere verilecek ödüller

 • İlk üçe giren ekiplere Dizüstü Bilgisayar veya 3D Yazıcı (Ödülü Alacak Kurum/Okul = Ekiplerin okul-kurumlarına)
 • İlk üçe giren ekiplere Madalyon, Kupa ve Derece Belgesi (Ödülü Alacak Kurum/Okul = Ekiplerin okul-kurumlarına)

Teşvik ödülleri

 • Yarışma  jüri özel ödülü ekip üyeleri için 5.500 Türk Lirasıdır. Danışman için ise 3.000 Türk lirasıdır. Ekibe verilecek toplam ödül ise 8.500 Türk Lirasıdır.
 • Yarışma en iyi tasarım ödülü ekip üyeleri için 5.500 Türk Lirasıdır. Danışman için ise 3.000 Türk lirasıdır. Ekibe verilecek toplam ödül ise 8.500 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.
 • Yarışma Fairplay ödülü ekip üyeleri için 5.500 Türk Lirasıdır. Danışman için ise 3.000 Türk lirasıdır. Ekibe verilecek toplam ödül ise 8.500 Türk Lirası şeklindedir.

Yarışmaya Kayıt Olmak için Tıklayınız!

Çizgi İzleyen Robot Kiti 

Sizler için oluşturduğumuz çizgi izleyen robot kitlerine hemen göz atabilirsiniz.

Sizde çizgi izleyen robot oluşturabilir yada çizgi izleyen robot kitlerine ulaşabilirsiniz.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz